Az alvás összefüggésbe hozható a rák kialakulásával, ugyanis az alvásproblémák megváltoztatják a szervezetben legalább két olyan hormon szintjének alakulását, amelyek a rákos sejtekre vannak hatással.
Az alvás fontossága
Az alvás az egészségünk egyik legfontosabb részét képezi. Egy kiadós alvás során nemcsak testünk pihen, de szellemileg is feltöltődünk. Állatokon végzett kísérletek alapján az alvás javítja a tanulási képességet és a memóriát. A legtöbb felnőttnek napi 6-8 óra alvás elegendő, a túl sok vagy túl kevés alvás viszont fordított hatással van az egészségünkre. Sokan túl sokat vállalnak, keveset alszanak, és a túl kevés alvással egyszerűen nem adnak elég időt a szervezetüknek arra, hogy megbirkózzon a kialakuló betegséggel. Nagyon sokan nincsenek is tudatában annak, hogy rossz a fekhelyük, a matracuk, az ágyneműjük, és ezért nem tudnak megfelelően aludni.
Alvással a rák ellen
Egy tanulmány szerint a megfelelő alvás is befolyásolja a szervezet védekezőképességét a rák ellen, hiszen alvás közben a szervezet melatonint termel, amely a legfontosabb hormon, a C- és E-vitaminnál is jobb gyökfogó. Az immunrendszert is erősítő hormont a tobozmirigy termeli alvás közben és megléte vagy hiánya hatással van az egész hormonháztartásra: az ösztrogén, a kortizol („stresszhormon”) termelődésére, az inzulinszabályozásra, a táplálék feldolgozására, főként a zsírháztartásra, így a testsúlyunkra is. Ez magyarázatul szolgálhat arra, hogy a mentális egyensúly miért játszik szerepet a rákbetegségből való felépülés során. Az alvás szabályozásával kapcsolatos legfontosabb hormon a melatonin. Ezt az agy állítja elő alvás közben és antioxidációs tulajdonságai révén gátolja a sejtek elpusztulását, ezzel hozzájárulva a rosszindulatú daganatok kialakulásához.
A horkolás ötszörös rákkockázatot jelenthet
A szaggatott alvás során megemelkedik a vér széndioxidszintje. A tudósok arra jöttek rá, hogy a vérben mért alacsony oxigénérték hozzájárulhat a rák kialakulásához: kevesebb oxigén mellett ugyanis a tumorok táplálásáért felelős vérerek jobban növekednek. A rákos burjánzást tápláló vérerek növekedését – oxigén hiányában – nincs, ami ellensúlyozza. Az erősen horkolók és a súlyos alvási rendellenességgel küzdők esetében csaknem ötszörösére növekszik a rák veszélye (4,8x), állítja Dr Javier Nieto, a kutatás vezetője.
Nem jó, ha felcseréljük a nappalt az éjszakával
Kutatók rámutatnak például arra, hogy az éjszakai műszakban dolgozó nőknél (akiknél egyébként nagyobb az emlőrák kialakulásának kockázata) korlátozott az agyvelő melatonintermelő tevékenysége és megváltozik a kortizolszintjük változásának ritmusa. A rákos megbetegedés és az alvás közötti másik összefüggés a kortizollal kapcsolatos. Ez a hormon szabályozza az emberi szervezet sajátos védekezését, főleg a rákkal szembeni tevékenységet kifejtő, “természetes gyilkos sejtekként” ismert rákellenes immunsejtekét. A szervezetbe leginkább korán reggel jut kortizol. Termelődése a nap folyamán ismételten csökken. Ennek a folyamatnak a megzavarása megfosztja a szervezetet attól a képességétől, hogy a rákos sejtekkel szemben védekezni tudjon.
Bebizonyosodott az is, hogy a kortizol szintjének alakulása azoknál is nemkívánatos módon változik meg, akik éjszaka gyakran ébrednek fel. Svéd kutatók arra jöttek rá, hogy a stresszes életet élő nőknél gyakoribb a mellrák kialakulása, mint a nyugodt életvitelűek esetében. Tedd azt, amit a nagymamád is tanácsolt neked: egyél jókat, aludj nagyokat és mozogj sokat! Ezzel tehetsz a legtöbbet a betegségek legyőzése érdekében. Összefoglalva Vonjuk le a tanulságot: Elegendő információhoz jutottunk a rák, a stressz és az idegesség kapcsolatáról, így már tudjuk, hogy a rákos betegség elkerülése vagy meggyógyítása elsősorban nem terápiák, gyógyszerek vagy sugarak kérdése, hanem az egészséges alvásé és a boldog, stresszmentes életé. Ez a két tényező az egészség záloga, melyeket semmiféleképpen nem szabad figyelmen kívül hagyni, sőt, törekedni kell a mindennapjainkban arra, hogy az alvásunk kielégítő és minőségi legyen és nyugodj, boldog életet éljünk. Ezek befolyásolhatják a rákos daganatok kialakulását.