Tanulmányai során több táplálkozással és praktikus életmóddal kapcsolatos elméletet sajátított el, majd ezután szakosodott a kulináris táplálkozástudomány és a léterápia irányába. Az általa kidolgozott – személyre szólóan összeállított – programokkal segít ügyfeleinek a civilizációs betegségek testi és lelki ártalmait csökkenteni, valamint életmódjukon változtatni és egészségükön javítani.
Az interjút készítette: Fésűs Veronika főszerkesztő, sportfejlesztési mentor
Interjú Mattheisen Mária okleveles holisztikus health coach-csal, más néven egészségmentorral és juice-terapeutával.
Magyarország első juice-terapeutájaként megszületett az első könyved. Található benne egy energizáló és ínycsiklandó receptgyűjtemény is, melyben megoldásokat kínálsz különféle egészségügyi-, testsúly-, közérzet-, illetve motivációs problémákra. Régóta dédelgetett álom volt a könyv megírása vagy hirtelen és váratlan ötletként bukkant fel benned?
Ügyfeleimnek elkészítettem egy több fejezetből álló, életmódváltással kapcsolatos segédanyagot. Ennek volt egy része a juice, amiből önálló könyv lett. Úgy éreztem, hogy a témával kapcsolatban nem készült itthon olyan szakmai kiadvány, ami könnyed hangvételű és a préselt levekkel ismerkedő kezdők számára is befogadható lett volna.
Ma már nem okoz nehézséget beszerezni a zöldségeket és gyümölcsöket. Számtalan lehetőség a rendelkezésünkre áll: hipermarketek, bioboltok, piacok vagy akár a saját kertünk. Viszont nem szabad elfelejtenünk, hogy a modern növényvédő szerek, a talaj minőségének romlása, az egyéb szennyező anyagok, drasztikusan csökkentik élelmiszereink tápanyagtartalmát. Mit tanácsolsz, hol a legérdemesebb megvásárolnunk ezeket a kincseket?
Azt gondolom, hogy ezt a kérdést nem annyira egyszerű megválaszolni. Amennyiben van lehetőségünk saját magunk számára jól táplált földben, vegyszermentesen megtermelni, amit csak lehet, talán az lenne a legjobb forrás. Vásárolhatunk biopiacokon, szállíttathatunk vegyszermentes gazdálkodásokból házhoz, amennyiben ezt megengedhetjük magunknak, de azt gondolom, bármilyen zöldségből vagy gyümölcsből a legjobbat tudjuk kihozni a préseléssel.
Mint fanatikus zöldség- és gyümölcsrajongó, jómagam is kísérleteztem préseléssel. Tapasztalatom szerint jóval táplálóbbak, ami pedig az ízvilágukat illeti, számomra izgalmas és kreatív. Javíts ki, ha tévedek, de úgy gondolom, hogy megvan ennek a pontos technikája: képesnek kell lennünk összehangolni az ízeket. El lehet rontani a kombinációkat?
Előfordulhat, hogy egy ad hoc kombináció nem ízlik, de mi történhet ilyen esetben? Semmi tragikus. Ugyanúgy, mint egy kicsit elbénázott étel készítésekor. Lehúzzuk gyorsan, beleborzongunk és azt mondjuk: „na, erre sem kapok ma Michelin csillagot!” Vagy: megpróbáljuk feljavítani. Egy almával szinte minden juice-recept ízét helyre lehet billenteni!
Kutatások alátámasztják, hogy a flavonoidokban gazdag zöldségek és gyümölcsök csökkentik a szervezet gyulladásszintjét. Bizonyos kísérletek bebizonyították, hogy már heti 500 ml préselt vérnarancslé elfogyasztása is képes pozitív változásokat elindítani az artériák állapotában. Vannak-e olyan receptjeid a könyvben, amik célzottak egészségi szempontból (szív- és érrendszer, cukorbetegség, immunerősítés, stb.)?
Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a levek nem gyógyítanak. Azok „csak” megfelelő tápanyagokkal látják el a szervezetünket, amelyeket a sejtek szükség szerint használnak fel. Kutatásokra támaszkodva tudjuk, hogy bizonyos alapanyagok tápanyagtartalma milyen pozitív hatással bír a szervezetünket ért megbetegedések ellen. Ezek egy részét gyűjtöttem össze és alapanyagonként listáztam ki. Például egy 1949-ben(!) végzett tanulmányt veszek alapul, amikor gyomorfekélyre a frissen préselt káposzta levét javaslom fogyasztani.
Sokan tisztában vagyunk azzal, hogy a frissen préselt levek hőre rendkívül érzékenyek, olyan enzimeket tartalmaznak, amik főzéskor vagy hőkezeléskor elbomlanak. Milyen hatással van az emésztőrendszerünkre, ha frissen, feldolgozás nélkül fogyasztjuk el ezeket a leveket?
A hidegen préselt, kezeletlen lé tulajdonképpen tápanyagban, enzimekben gazdag víz, mely az emésztőrendszerbe kerülve gyorsan felszívódik és kb. 15 perc alatt eljut sejtjeinkhez. Az enzimeket a nyers ételekben találjuk meg, mivel hőre rendkívül érzékenyek. Tapasztalatom szerint nagyon kevesen fogyasztanak zöldségeket nyersen. Mikor rákérdezek, akkor általában paradicsom, paprika, uborka szerepel a felsorolásban, ezek pedig technikailag gyümölcsnek számítanak. Zöld leveleseket, gyökérzöldségeket viszont nagyon ritkán.Visszatérve a kérdésre, az emésztőenzimek építőelemeire hasítják az elfogyasztott tápanyagot, hogy az a gyomor-bélrendszerből fel tudjon szívódni. A préselt lé, mondhatjuk úgy is, hogy már egy előemésztett forma, így kevesebb teher hárul az emésztőrendszerre és marad lehetősége a regenerálódásra. Általánosságban erre hagyjuk a legkevesebb időt, hiszen az ébrenléti órákban szinte mindig eszegetünk valamit.
Ha a kezembe veszek egy gyümölcsöt vagy zöldséget, számomra úgy tökéletes, ahogy van. Azt látom, hogy egy teljes, egészséges élet „képviselője”. Talán a leghitelesebb képviselője. Nem csupán energiaforrás, hanem motivátor arra vonatkozóan, hogy mi is teljes életet akarjunk élni. Mint holisztikus egészségmentor és juice-terapeuta mit gondolsz a természetnek eme kincseiről? És hogyan változtatta meg az életminőséged az a döntésed, hogy napi rendszerességgel táplálod zöldségekkel és gyümölcsökkel mind a saját, mind pedig a családtagjaid szervezetét?
15 évvel ezelőtt szinte semmi élő ételt nem ettem. A gyümölcsöktől nem különösebben éreztem jól magam, a zöldségek íze főzve egyáltalán nem ízlett, arra pedig nem is gondoltam, hogy nyersen is lehetne fogyasztani őket. A levek segítségével megváltozott a közérzetem, energikusabbá, nyitottabbá váltam és kísérletezőbbé, tudatosabbá. Alapjaiban változtatta meg a táplálkozásomat. Soha többé nem szeretnék a régi úton járni, mert lehetőség szerint minőségi életet szeretnék élni idős koromban is, és úgy gondolom, amit csak meg lehet tenni ennek érdekében, én a tudatos táplálkozással és a rendszeres testmozgással meg is teszem.
Nem kétség számomra, hogy a családod mindenben támogat. A gyermekeid szívesen részt vesznek a gyümölcslégyártásban?
A nagyobb gyerekek már felnőttkorúak. Ők ugyan préseléssel nem töltik az idejüket, mégis úgy gondolom, hogy a nutrifunkcionális táplálkozási alapokat megtanítottam nekik, illetve tudom, hogy fogyasztanak juice-okat. A legkisebb el van kényeztetve, mivel a présüzemből napi szinten kapja a friss leveket, de előfordul, hogy leadja nekem az alapanyagrendelését és önállóan alkot itthon valamit. Valamelyik nap például brokkolit, zöldalmát, répát és karfiolt rendelt. Az arányokon múlik majd, hogy beleborzongósat készít vagy jóízűen kortyolgatós lesz belőle.
A könyvedben a gyümölcsökön és zöldségeken túl fűszerekről is olvashatunk. Megosztod velünk a kedvenc alapanyagaid? + 1-1 jótanácsot ezekhez, ha van?
Megosztó ízű és relatíve nehezen beszerezhető a koriander, de én szerencsére imádom az ízét! Zöldséges levekbe bátran szoktam használni belőle, mert többek között antioxidáns, antimikrobiális, vagyis képes elpusztítani vagy inaktiválni a mikrobákat, például baktériumokat, gombákat, vírusokat, illetve gyulladáscsökkentő hatással bír. Nagyon szeretem használni még a rozmaringot is. Sárgarépával együtt szoktam préselni, majd a léhez öntök egy kevés almaecetet, olívaolajat és ezt öntöm salátára. Jó hatással van a koncentrációra és a memóriára, amire pedig még hosszú éveken át szükségem lesz.