Az ásványi anyagok fontosságát nem kell külön hangsúlyoznunk. A szelén is egy közülük, mely bár nem a legismertebbek közül való, egy igen lényeges mikroelem. Hogy a táplálékok által mennyi szelénhez jutunk, az nagyban függ attól, hogy a termőtalaj mennyi szelént tartalmaz.
Természetes szelénforrásaink
Magyarországon a termőföldek szelénszintje alacsony, így könnyen előfordulhat, hogy annak ellenére, hogy odafigyelünk a táplálkozásunkra, természetes úton nem jutunk hozzá a megfelelő mennyiséghez. Érdemes azonban tudni, hogy melyek a szelénben gazdag táplálékok:
- dió
- brazil dió
- fokhagyma
- teljes kiőrlésű gabonák
- tonhal
- máj
- marhahús
- tojás
- bab
- zabpehely
- spenót
Milyen mennyiségre van szükségünk belőle?
Nőknél, várandós kismamáknál és férfiaknál napi 70 mikrogram az ideális bevitt mennyiség. A szoptatás időszakában javasolt a szelén bevitel emelése 85 mikrogramra.
Ha kevés
Többnyire nem foglalkozunk túl sokat a szelénszintünkkel, egész addig, míg nincs belőle a kelleténél kevesebb… A szelén jelentősége igen nagy a pajzsmirigy működése szempontjából, hiszen a jód mellett a pajzsmirigy által termelt hormon szintézisében játszik fontos szerepet, emellett az immunrendszer, a sejtvédelem (az öregedési folyamatok lassítása), valamint a haj- és körömnövekedés szempontjából is számottevő.
A szelén enyhe hiányának is már látványos jeleivel szembesülhetünk: körmeink gyengülése, töredezése, hajhullás, illetve bőrproblémák képében. A szelén az egészséges haj és fejbőr fenntartásában is segítségünkre van. Alacsony szelénszintre utalhat, ha gyenge, lassan növő a haj, de a foltokban jelentkező hajhullás is lehet jele a szelén hiányának.
Hogyan segít a szelén az egészséges haj, bőr és köröm elérésében?
Antioxidánsként semlegesíti a szabad gyököket, segíti az egészséges bőrszerkezet fenntartását, a haj és a köröm növekedését.
Ha szükségünk van egy kis pluszra
Egészséges pajzsmirigy működés esetén, tudatos táplálkozás, kiegyensúlyozott étrend mellett is szorulhatunk pótlásra a Magyarországon termett alacsony szeléntartalmú alapanyagaink miatt. Emellett felléphet szelénhiány tartós stressz, rendszeres alkoholfogyasztás és dohányzás hatására is.
A jó választás
Ha pótlásra szorulunk, akkor érdemes szerves szelént tartalmazó készítményt választanunk, mivel jobban hasznosul, mint a szervetlen.
Ilyen például a Syrel® szerves szelén tartalmú étrend-kiegészítő lágyzselatin kapszula. Felszívódását segíti, a gyártás során hozzáadott BIOPERINE®, ami egy természetes feketebors kivonat. Biohasznosulást fokozó tulajdonságú, így a tápanyagok és táplálék kiegészítők szervezet-szintű felszívódását nagyban elősegíti. A kutatások során – többek között – a szelén hasznosulásával kapcsolatban erősítették meg a BIOPERINE® kedvező hatását.
A Syrel® glutén és laktóz mentes. A szelénnek az L-szeleno-metionin formában való jelenléte biztosítja az optimális biohasznosulást a legkisebb toxikus kockázat mellett, ezért hosszútávon alkalmazható. Adagolása: napi 1 kapszula. Az előírt mennyiséget nem szabad túllépni!
A cikk az IBSA Pharma támogatásával készült.
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.