Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) szerint a növekvő hőmérséklet, az emelkedő tengerszint, valamint az egyre szélsőségesebb időjárás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy romlik az élelmiszerek, a víz és a levegő minősége is, ez pedig az emberek fizikai és mentális egészségi állapotára is rossz hatással van.
A jó idő közeledtével együtt jön a melegebb napok egyik legkevésbé kedvelt hatása: az allergia. „Az éghajlatváltozás hozzájárul egy hosszabb, erősebb allergiaszezonhoz” – állítja Purvi Parikh allergológus.
Az Amerikai Asztma és Allergia Alapítvány (AAFA) szerint ennek hátterében az áll, hogy az egyre emelkedő hőmérséklet rontja a levegő minőségét, ez pedig komoly hatással lehet az allergiától szenvedő emberek közérzetére.
„Úgy tűnik, az allergiaszezonok egyre rosszabbak” – mondja Susan Schuval, a Stony Brook Egyetem allergológusa. De mi az összefüggés a melegedő bolygó és a pollenek számának aktív növekedése között?
Hogyan kezeljük az allergiát?
Tekintettel arra, hogy a szezonális allergia mindenkit másképp érint, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni a felmerülő tünetek esetén. Így kiderülhet az is, hogy mi okozza az allergiát, és mit tegyünk, hogy elkerüljük a kínzó tüneteket.
Dr. Schuval szerint, ha már évek óta küzdünk az allergiával, érdemes minden évben 1-2 héttel korábban elkezdeni szedni a gyógyszert, mint eddig, és készüljünk fel arra, hogy valószínűleg minden évben egyre hosszabbak lesznek a szezonok.
Egészen durva esetekben érdemes a légszűrő maszk, valamint a napszemüveg használatát is megfontolni, hiszen ezek mind segítik távol tartani a pollent a szervezetünktől.
A következő tippek segítségével csökkenthetjük az allergiánk mértékét:
- Zárjuk éjszaka az ablakokat, lehetőség szerint inkább használjuk a légkondit.
- Maradjunk a lakásban, ha nagyon magas a pollenkoncentráció a levegőben.
- Hazaérve zuhanyozzunk le, ezzel is csökkentve a kintről a lakásba hozott pollenek számát. A hajmosás és az átöltözés is nagyban segít!
- Kerüljük a kültéri házimunkát, a fűnyírást inkább bízzuk valaki másra!
- A ruhákat a lakáson belül teregessük ki.
- Tartsuk zárva az autó ablakait utazás közben.
Forrás: divany.hu