Sokan félreértik az énidő fogalmát és jelentőségét, illetve nem vesznek tudomást arról, hogy az embernek – mint minden „élőnek” – biológiai és szellemi lényként is szüksége van arra, hogy időnként egyedül legyen.
Az énidő nem egyfajta úri muri vagy egoizmus, hanem az az idő, amikor valóban csak magaddal foglalkozol vagy olyan tevékenységeket végzel, amelyekkel senkinek sem kell megfelelned, amelyek nem kötelezők és időhöz kötöttek, ugyanakkor lehetővé teszik, hogy csak önmagadra fókuszálj. Ekkor valóban csak rólad van szó; a figyelmed és az energiád nem a körülötted lévő dolgokra – környezetre, családra, barátra, s főleg nem a munkára (!) – irányítod, hanem önmagadra és azokra a tevékenységekre, amelyek a leginkább energetizálnak, feltöltenek téged. Tehát semmiképpen se legyen lelkifurdalásod amiatt, mert rendszeres időközönként szeretnél egyedül lenni – és akár semmit sem csinálni. Ne félj önmagaddal egyedül maradni!
ÖRDÖGI KÖR HELYETT
Korunk életformája az elképesztően sok és sokrétű szerepelvárásaival és kihívásaival – aminek sokan sokat kockáztatva erőn felül is meg akarnak felelni – a modern ember minden percét „munkára” fogja. Sokféle kalapban kell teljesíteni nap nap után; nőként, férfiként, házastársként, szülőként, kollégaként, vezetőként, emellett az élet, a pillanat szülte egyéb helyzetekben is helyt kell állni. Napjaink embere szinte folyamatosan készenléti állapotban és akcióban van s ha nem figyel arra, hogy az energialeadás és feltöltődés között legalábbis viszonylagos egyensúly alakuljon ki, annak könnyen kiégés, depresszió, vagy más, az életminőséget rontó következménye lehet. Ördögi kör alakulhat ki, hiszen ha az ember végignéz a napján, sok mindent láthat meg benne, csak éppen egyre gyakrabban önmagát nem véli felfedezni. Ha nem „látja” magát, akkor nem ismeri igazán a szükségleteit sem, illetve a hiányállapotra sem tud hatékonyan és megnyugtatóan reagálni.
NEM TÖRNEK MEG A NAPI KIHÍVÁSOK
Az énidőre nem csupán azért van szükség, hogy egységben légy önmagaddal, hanem hogy a napi kihívásoknak is jobban és eredményesebben meg tudj felelni, bárhonnan is érkeznek is. Ha van elegendő énidőd, akkor nyugodtabb, türelmesebb, kiegyensúlyozottabb, pozitív gondolatokkal telibb, motiváltabb és kreatívabb leszel. Az énidő fontos neked és a környezetednek is: ha te rendben vagy, akkor körülötted is rendben lesz mindenki.
TERVEZÉS, TÜRELEM ÉS FEGYELEM
Coachként – de valójában az összes szerepemben – alapelvként tekintek az aktuális élethelyzet pontos és őszinte feltárására. A lehetőségek ismerete s újabbak megismerése után következhet egy olyan akcióterv összerakása, aminek immár része az önmagaddal való rendszeres foglalkozás is. Mivel egy új szokást vezetsz be az életedbe – s talán több addig akadályt jelentő szokást vezetsz ki – mindehhez tervezés, türelem és fegyelem szükséges, viszont az életminőséged drasztikusan jobbá válik. Sokat segíthetnek a különböző időmenedzsment technikák is, ám mégis úgy gondolom, hogy az énidő napi rutinná alakítása személyre szabott gondoskodással és odafigyeléssel válhat élhető valósággá. Ha változtatnál, keress bátran, minden erőmmel azon leszek, hogy közösen megtaláljuk a te énidődet is.
Lippai Roland inspirációs életmód coach írása