Egyre többen vannak, akik a nagyvárosi rohanásból és a folyamatos pörgésből az erdőkben keresnek lehetőséget a pihenésre, a lassulásra, gondolataik, érzéseik, a testük megtisztítására. Hallgatnak az ösztöneikre, merthogy modern társadalom ide, technológiai függőség oda, több százezer év beidegződéseit nagyon nehéz felülírni.
Én személy szerint is szerelmese vagyok az erdőknek; az edzéseim közel felét jó ideje áttettem a zöldbe. Egyszerűen szükségem van arra a típusú energiára, tiszta térre, amit csak az erdő tud megadni. És persze terepen futni hegyen föl és völgybe le, valóban egy új minőséget hoz az ember életébe. By the way: talán te is tudod, hogy erre az energiára neked is mekkora szükséged van.
Ám, ha kételyeid vannak, akkor nézz ki egy esőmentes hétvégét és tegyél egy próbát, csak mondom. Viszont túl azon, hogy mentálisan hogyan hat ránk a természet, jól beazonosítható módon támogatja a fizikai egészségünket is.
Peter Wohlleben azt írja A fák titkos élete című könyvében, hogy az erdő levegője gyakorlatilag a megtestesült egészség. A fák alatt tisztább a levegő, így sétára, sportolásra, bármilyen kikapcsolódásra jobb helyet nem is találhatna az ember, hogy csak egy gondolatát emeljük ki.
Miért is legyél rendszeres erdőjáró, mit adhat számodra a természet?
- Mozogsz és nem a gép előtt ülsz: a mozgás jótékony hatással bír a keringési rendszerre és az anyagcserére, természetes módon dolgoznak az ízületeid, illetve a csontjaid is megfelelő mértékű és irányú terhelést kapnak.
- Támogatja az immunrendszeredet és egy filléredbe sem kerül: a tiszta és oxigéndús levegő önmagában főnyeremény, de a növények által kibocsátott fitoncidok belélegezve javítják az immunrendszer működését.
- Segít visszanyerni vagy megőrizni a lelki-mentális egyensúlyodat: számos kutatás bizonyítja, hogy már heti néhány órányi erdőjárás csökkenti a negatív érzelmeket és akár még a depresszió tünetei is mérséklődhetnek. Nagyon nehéz lenne mást mondani, minthogy nézd át a ruhatárad, készülj föl és vedd elő a naptáradat.
Csak rajtad múlik, hogyan élsz: amit meg tudsz tenni önmagadért, miért ne tennéd meg?
Lippai Roland coaching szemléletű tanácsadó, amatőr maratonista írása