A hideg idő beköszöntével egyre többen panaszkodnak nehézlégzésre és múlni nem akaró köhögésre. Ha az asztma tüneteit tapasztaljuk magunkon, forduljunk minél előbb szakorvoshoz, hogy elkerüljük a betegség súlyosbodását.
Az orvostudomány megkülönbözteti az allergiás asztmát a krónikus tüdőbetegség további válfajaitól. Az allergiás asztma kialakulásáért a levegőben szálló pollenek és spórák okolhatók, azonban a betegség további okozata egyelőre nem ismert. Annyi bizonyos, hogy kialakulásában az örökletes tényezők fontos szerepet játszanak.
Az asztma onnan ismerhető fel, hogy a beteg nehezen lélegzik. Ez azért van, mert a nyálkahártya tartósan fennálló gyulladása miatt károsodik a hörgők fala. Ez a túlérzékenység előbb vagy utóbb ahhoz vezet, hogy a külső környezeti ingerekre (például hideg levegő vagy allergének) a hörgők beszűkülnek. Ha ez tartóssá válik, akkor a levegő nem tud szabadon áramolni a tüdőben, pontosabban a kilégzés megnehezül a beteg számára, mivel a tüdőbe beáramló levegő képtelen távozni. Ezért érzi úgy az asztmás beteg, hogy nem kap levegőt.
A kiváltó okok egyénenként változók…
Az asztma tünetei a tavasztól őszig tartó pollenszezonban felerősödhetnek, ám gyógyszeres kezeléssel a betegség tünetmentesíthető. Gyermekkorban az egyik leggyakrabban előforduló krónikus betegségnek számít, általában három éves kor körül alakul ki. A betegség tünetei idővel akár el is tűnhetnek, ám később minden különösebb kiváltó ok nélkül visszatérhetnek. A kiváltó okok egyénenként változók, akárcsak az azokra adott reakciók, azonban a legtöbb betegnél közülük több is fellelhető. Asztmaprovokáló tényező például az időjárás, fizikai terhelés, gyógyszerek, dohányzás, por, allergének, kemikáliák, fertőzések. Ritkán előfordul, hogy kísérő betegség, például orrpolip, orrsövény-ferdülés, esetleg reflux betegség okozhat allergiás tüneteket. Az asztma vizsgálatot mindig tüdőgyógyász végzi, aki a diagnózis felállításához több módszert is alkalmazhat. Része lehet a vér- és allergiavizsgálat, mellkasröntgen és légzésfunkciós vizsgálat. A pontos diagnózis felállítását követően megkezdődhet a terápia, viszont nem árt tisztában lenni azzal, hogy az asztma jelenleg nem gyógyítható betegség, viszont orvosi ellenőrzés mellett gyógyszeres kezeléssel tünetmentessé tehető.
Az asztma tünetei
- nehéz, sípoló légzés
- zihálás
- gyakori köhögés
- alvászavar (éjszakai köhögés miatt)
- szorító érzés a mellkason
- légszomj
- meghűléses tünetek