Az egészséges, változatos, vitaminokban gazdag étrend nem csak a babavárás időszakában fontos. Táplálkozásunkkal nagyban hozzájárulhatunk a teherbeesés esélyéhez és szervezetünket is érdemes felkészíteni az előttünk álló feladatra. Töltsük fel energiakészletünket és vitaminraktárainkat, hogy már a fogantatás első pillanatától megfelelően tudjuk táplálni a növekvő magzatot is.
Elsőként hagyjunk fel káros és egészségtelen szokásainkkal
- Az egyik legfontosabb a dohányzás. A legjobb, ha ez a káros szenvedély a szoptatás befejeztével sem tér vissza.
- Már babavárás előtt is kerüljük az alkoholos italok fogyasztását, étrendünkben pedig szorítsuk vissza a nehéz, zsíros ételeket, amelyek megterhelik a szervezetünket.
- Iktassuk ki étrendünkből a feldolgozott élelmiszereket, amelyek tele vannak tartósítószerekkel, a szervezetet romboló adalékanyagokkal.
- Kerüljük a mesterséges édesítőszerek használatát, és figyeljünk oda a bevitt cukormennyiségre is.
- Ha eddig nagyon sok kávét fogyasztottunk, próbáljuk meg csökkenteni a koffeinbevitelt.
- A zsíros tejtermékek helyett válasszuk a sovány változatot. Nem tiltott ételek, azonban érdemes figyelni a mértékletességre.
- Várandóság alatt pedig kerüljük el azokat az ételeket, amelyek lisztéria baktériumot tartalmaznak. Ilyenek a nyers húsos ételek, húskészítmények, a lágysajtok, a pasztőrizálatlan tejtermékek, a nyers halak.
Figyeljünk arra is, hogy elegendő folyadékot igyunk
Iktassuk ki a cukros üdítőitalokat, gyümölcsleveket. Törekedjünk a rendszerességre, együnk inkább többször keveset, stabilan tartva ezzel az energia- és a vércukorszintet. Étkezzünk változatosan, biztosítva szervezetünknek a megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat. Fogyasszunk minél több magas folsavtartalmú ételt.
Nélkülözhetetlen vitaminok
A terhesség első pár hetében fejlődik ki az idegcső, sőt sokszor már be is zárul, mire sokan észreveszik, hogy várandósak. Az idegcsőből pedig a gyermek agya és gerincvelője alakul ki.
- Fogyasszunk ezért diót, karfiolt, mogyorót és zöldbabot, mert ezeknek az ételeknek magas a folsavtartalmuk.
- Fogyasszunk vasban gazdag élelmiszereket, ugyanis a vashiány ovulációs problémákhoz vezethet. Várandósság idején pedig jelentősen megnövekszik szervezetünk vasszükséglete. Vasban gazdag ételeink a lencse, bab, borsó, ribiszke, mák, mogyoró, amaránt.
- Fontos, hogy elegendő mennyiségű C-vitamint is bevigyünk, ezzel segítve a vas felszívódását.
- Ezen kívül nélkülözhetetlen a szervezet számára a megfelelő mennyiségű B6-, B12-, C-, D- és E-vitamin is.
- A megfelelő mennyiségű vitaminokat csakis változatos étrenddel és plusz vitaminnal tudjuk biztosítani. Babatervezés esetén forduljunk orvosunkhoz, kérjük ki tanácsát és csak utána kezdjünk el kiegészítésként vitaminkészítményt szedni.
A folsav a folát szintetikusan előállított formája, amely csökkenti a velőcsőzáródási rendellenesség előfordulásának veszélyét, például a nyitott gerincet.
Boldog és egészséges babavárást!
Róka Eszter sporttáplálkozás- és táplálékkiegészítés-tanácsadó írása
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE HELLOBABY KÜLÖNSZÁMBA!