Mindenhol arról olvashatunk, hogy a napozás bőrrákot okoz, kiszárítja és ráncosítja a bőrt; ha pedig túl sokat tartózkodunk a napon, a barnasággal együtt májfoltokkal és újabb anyajegyekkel is gazdagabbak leszünk. Léteznek azonban olyan biztonságos módszerek, melyekkel az egészséges, ámde barna bőr nem álom többé…
Napozási intelmek
A túlzásba vitt napozástól mindenkit óvnak a bőrgyógyászok, de néhány alapszabály betartásával nem lehetetlen, hogy barnák legyünk, miközben egészséges marad a bőrünk is.
Az egyik legfontosabb tennivaló, ha napra megyünk, hogy bekenjük magunkat a megfelelő faktorszámú fényvédő krémmel. A legjobb, ha a legmelegebb órákban, 11 és 15 óra között kerüljük a napozást, olyankor ugyanis a legmagasabb a bőrt károsító UV-sugárzás mértéke.
Érdemes odafigyelni a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztására is, ellenkező esetben a szervezetünk dehidratálttá válik és bőrünk is veszít nedvességtartalmából, ami így nem csak sérülékenyebbé válik, de hajlamosabb lesz a ráncosodásra is.
Barnulási alternatívák
Akik valamilyen betegség következtében nem mehetnek napra, fényérzékenységet okozó gyógyszert szednek vagy sok anyajegyük van, azoknak sem kell lemondani a napsütötte színről. Számukra kiváló megoldást jelentenek az önbarnító krémek, testsprayk, de aki ügyetlennek érzi magát vagy fél a foltosodástól, választhatja a barnító szalonokat, ahol szakember végzi a barnítást. Ez utóbbi előnye, hogy itt többféle árnyalat elérésére van lehetőség, nem kell attól tartani, hogy túl barna lesz a végeredmény. Akármelyik módszert is választjuk, ezek mindegyikének a dihidroxiaceton nevű vegyület az alapja, amely bőrrel érintkezve kapcsolatba lép a testazonos fehérjékkel és barnára színezi őket. Mivel a bőrrétegnek csak a legfelső rétegét festik meg, semmilyen egészségkárosító kockázatot nem jelentenek, igaz, az így szerzett barnaság hamarabb megfakul, mintha azt a napon szereztük volna. A felső hámsejtek ugyanis nagyjából öt nap elteltével elhalnak, majd lehámlanak és beindul az erőteljes fakulás. A barnítás esetében se hanyagoljuk el a bőr folyamatos hidratálását, még akkor sem, ha tudjuk, hogy az önbarnító szerek nem roncsolják a bőrt. Az önbarnító szerek segítségével vagy szoláriumban nyert barnaság nem biztosít védelmet az UV-sugarak ellen, ezért ha nem akarunk csúnyán leégni, gondoskodnunk kell a megfelelő fényvédelemről még akkor is, ha már barnák vagyunk.
Barnulj belülről!
Ha természetes, egészséges színt szeretnénk, fogyasszunk béta-karotinban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket! Ez az antioxidáns nemcsak segíti a barnulást, de csökkenti a káros sugarak okozta kellemetlen bőrtüneteket, sőt a rák kialakulásának esélyét is. Legnagyobb dózisban a sárgarépa tartalmazza, ezért ebből a finom zöldségből a nyári időszakban érdemes kúrát is tartani, ami napi 3-4 répa elrágcsálását jelenti. Egy hét elteltével látni fogjuk, hogy bőrünk kisimul, teltebb színt kap és a barnulás is könnyebben megy. Ha nem szeretjük a répát, választhatjuk a sütőtököt, a sárgabarackot vagy a paradicsomot is, és keverhetjük is ezeket, ha unjuk, hogy mindig csak egyfélét eszünk.
Amit ne tegyél
A túlzásba vitt szoláriumozáson kívül létezik veszélyesebb barnulási módszer is, amely rendkívül egészségkárosító hatású és valójában nem is engedélyezett az Európai Unió országaiban, mégis vannak, akik élnek vele. A Melanotan nevű, hormontartalmú injekció stimulálja a test saját melanintermelését, ezáltal mély, természetes barnaságot eredményez. Interneten és edzőtermekben lehet hozzájutni, de igencsak nagy kockázatot vállal, aki kipróbálja, mivel nem tudni, milyen mellékhatások léphetnek fel használata közben és hosszútávon milyen hatással van a szervezetre.
A szolárium a túl erős UV-sugárzás miatt a bőr korai öregedését és fokozott ráncképződést okoz, sőt a pigmentációt is fokozza. A külső jeleken kívül komolyabb károsodást is okozhat a túlzásba vitt szoláriumozás, ugyanis károsítja a bőrsejtek DNS-ét. És minél inkább károsodik a DNS, annál nagyobb az esélye a bőrrák kialakulásának – hangsúlyozza dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical esztétikai bőrgyógyásza. – A szakértők szerint havi egy szoláriumozás nem növeli a pigmentációt és a ráncokat, de közel 50 százalékkal növeli a melanóma kialakulásának esélyét.