A statisztikák szerint tíz futóból nyolc már biztosan ismeri a térdben jelentkező fájdalmakat, sőt, többen közülük szenvedtek térdsérülést. Ebből persze nem az következik, hogy a futás a térd ellensége, bár szép számmal vannak, akik ezt gondolják. Nézzük, miért fontos foglalkozni ezzel.
Miért fontos ez a kérdés?
Mert a térdfájdalmak/sérülések ellehetetlenítik a sportolást, még az egyszerű, hétköznapi mozgást is kellemetlenné teszik, illetve a nem megfelelően kezelt térdpanaszok akár a sportpályafutás végét is jelenthetik. És ez igaz az amatőr vagy hobbisportolókra is. Sőt, sajnos velük gyakrabban fordul elő, hogy nem tulajdonítanak neki jelentőséget, és kis kihagyás után ott folytatják, ahol abbahagyták, ám mivel a kiváltó okok nem kerültek megszüntetésre, a jövőben újra jelentkező és legtöbbször súlyosabb problémává válik, ad abszurdum helyrehozhatatlan elváltozás alakul ki.
A térdről néhány tudnivaló
A térd anatómiailag igen egyszerű felépítésű ízület, a combcsontot és a sípcsontot köti össze és teszi lehetővé a hatékony járást. Egy síkban – előre és hátra – mozgásra képes, ezt pedig a különféle szalagok – külső, belső, elülső oldalszalagok, valamint a keresztszalagok – és az itt tapadó izmok biztosítják. Ezeknek köszönhetően normális anatómiai felépítés és működés esetén nincs oldalirányú mozgás. A csontok akadálymentes elmozdulását a porcok, és a közöttük található ízületi nedv teszik lehetővé.
A térdfájdalmak és okaik
A szalagok és az izmok egy egyensúlyi állapotot kell, hogy fenntartsanak, és ha ez az egyensúly bármilyen okból megbomlik, akkor a térd szalagjaira olyan erők hatnak, amik hatására megnyúlnak (sőt, akár el is szakadhatnak) és az így létrejövő instabilitás miatt nem megfelelő irányban elmozduló ízületben fájdalom jelentkezik, illetve huzamosabb ideig fennálló terhelés során kopások alakulhatnak ki.
Az egyik leggyakoribb térdprobléma az úgynevezett patellofemorális szindróma. Nevét onnan kapta, hogy mozgáskor a térdkalács (patella) a combcsonthoz (femur) ütközik, és ennek következtében a térd elülső részében keletkezik fájdalomérzet. Oka az, hogy a külső combizmok elhúzzák a térdkalácsot a középvonaltól, mert az izomegyensúly felborult, vagy egyszerűen gyenge a combizom – elsősorban a négyfejű feszítőizom. Ugyanakkor okozhatja eredendően fennálló anatómiai eltérés, úgymint erős szupináció (kifelé dőlő boka), lúdtalp, X- vagy O-láb, de előidézheti extrém terhelés vagy akár egy rossz futócipő is.
A másik jellemző probléma a térd külső oldalán gyakran éles fájdalommal jelentkező iliotibiális (IT) szalag szindróma. Ez a szalag a csípő külső részéről indulva lefut a comb külső oldalán és a térd alatt tapad, és a fájdalom is a térd alatti külső részen jelentkezik, a mozgás folytatása során egyre erősebben. Leginkább 30 százalékos behajlított állapotban érződik. Aránylag rövid idő alatt gyulladásos folyamatok is elindulhatnak, amik tovább rontják a helyzetet. A kiváltó okok anatómiailag a gyenge csípőizmok, a már korábban is említett erősen szupináló láb, kifelé dőlő boka, míg hajlamosító külső tényezők az edzésintenzitás növelése, a lejtőn lefelé futás, illetve körpályán való edzések során az irányváltás elmaradása.
Végül, de nem utolsósorban ne feledkezzünk meg ízületi porcaink gondozásáról, táplálásáról sem. A megfelelő mennyiségű ízületi nedv elengedhetetlen. Egyrészt, hogy a „kenőanyag” szerepét el tudja látni, másrészt, mivel a porcok nem rendelkeznek vérkeringéssel, a tápanyagokat ebből tudják felvenni. A porcépítő anyagok – glükozamin-szulfát, kondroitin-szulfát, metil-szulfonil-metán (MSM) – nagyon fontosak, hogy ízületeink egész életünkben jól működjenek. Az ízületi nedv megfelelő mennyiségéhez pedig egyrészt elegendő mennyiségű folyadék – alapvetően tiszta víz – fogyasztása és a táplálékkiegészítőként bejuttatott hialuronsav nagyban hozzájárul.
Konklúzió: Legyünk tisztában testünk anatómiai állapotával, azaz legyen tudomásunk arról, ha eredendően vannak elváltozások, és ezekre figyelve tervezzük az edzés- és/vagy versenyterhelést, illetve szerezzük be például futócipőnket. Tartsuk be a fokozatosságot az edzésterhelések esetében, különösen a távok, terepek, tempók tekintetében. Elegendő időt és energiát fordítsunk a bemelegítésre, a levezetésre, a nyújtásra, masszázsra, és időnként nem árt egy kis meleg gyógyvizes fürdő, szauna sem.
És ami kiemelten fontos: ha jelentkeznek a térdpanaszok, akkor ne legyünk felelőtlenek, a minimum a pihentetés, de ha ennek ellenére nem szűnnek meg, akkor irány a sportorvos.
Dr. Csisztu Attila ironman írása