Nemcsak a nem kívánt terhesség miatt fontos a biztonságos szex, a nyári kalandok alatt a nemi úton terjedő betegségek kockázata is nagy.
A bőröndbe – még inkább a válltáskába – mindenképpen kerüljön gumi óvszer, hiszen ez az egyetlen olyan védekezési mód, amely a nem kívánt terhességen túl a nemi úton terjedő betegségektől is jó eséllyel véd. A gumi óvszer emellett ideálisan kombinálható más, a teherbe eséstől védő metódusokkal, és hasznos lehet, ha az egzotikus ételek miatti hányás, hasmenés csökkenti a tabletta hatását. Fontos tudni ugyanakkor, hogy a latexből készült óvszerek tönkremehetnek, ha olajos anyagokkal, így például naptejjel érintkeznek!
Ha mégis helyszínen kellene gondoskodni a védelemről, jól ismert – még le nem járt szavatosságú – gumióvszert kell vásárolni. A népszerűbb fajták mellett az új európai uniós szabvány szerint a BS EN 600 kóddal jelzett csomagokban lehet megbízni.
Felboruló rutin
A kikapcsolódás lényege a rendszertelenség, de nem a fogamzásgátlásban! Sajnos a felboruló napi rutin nem kedvez az időpontok betartásának, ezért trükkökhöz kell folyamodni. A tablettát lehet jól látható helyen, például a fürdőszoba polcán tartani, netán a mobiltelefon riasztójelzését használni. Ha nagyobb távolságra tervezi valaki a nyaralást, előfordulhat, hogy a megszokott időpont éjszakára esik. A nőgyógyász tanácsa, hogy ilyenkor inkább hamarabb vegye be a gyógyszert, mint később.
A cseles repülőtéri poggyászkezelés miatt hasznos lehet, ha a felírt fogamzásgátlóból nemcsak a bőröndbe, hanem a kézitáskába vagy más táskába is kerül a teljes nyaralás időtartamára megfelelő mennyiség. Arra az esetre, ha mégis helyben kellene pótolni a gyógyszert, még elutazás előtt érdemes felírni a tabletta nevét, a gyártó céget, valamint a dobozban található tájékoztatón szereplő összetételt.
Nagyobb szabadság
A hagyományos fogamzásgátló módszerek mellett a nyár megfelelő alkalom arra, hogy kényelmesebb, nagyobb szabadságot nyújtó eszközöket is kipróbáljunk. A tabletta helyett alkalmazható a hüvelygyűrű, amely három hétig a hüvelyben elhelyezkedve nyújt védelmet a nem kívánt terhesség ellen, ezután egyhetes gyűrűmentes időszak következik, amikor megjön a menstruáció. A hüvelygyűrű a tablettához hasonlóan a menstruáció eltolására is lehetőséget ad, ha a gyűrű három hét utáni levételét követően nem tartanak szünetet, hanem azonnal felhelyeznek egy újat. Új fogamzásgátlási módszer kipróbálása előtt azonban még fontosabb kikérni a nőgyógyász véleményét.
Vészhelyzetben
A gondosan összekészített úticsomag ellenére is megtörténhet a baj. Mivel az esemény utáni tabletta – magas hormontartalma miatt – nem tartható bárki keze ügyében, helyi segítséget kell kérni. A Magyarországon vényköteles tabletta nem mindenhol van forgalomban, és országonként különbözik, hogy nőgyógyász szakorvos vagy általános orvos írhatja fel. A gyógyszertárakban azonban szinte minden alkalommal tudnak tanácsot adni, hová lehet ilyen esetben fordulni.
Nemcsak a nem kívánt terhesség miatt fontos a biztonságos szex, a nyári kalandok alatt a nemi úton terjedő betegségek kockázata is nagy. A védekezés elmulasztása, illetve bármilyen baleset esetén itthon mindenképpen fel kell keresni a nőgyógyászt, aki ellenőrizheti, nem alakult-e ki valamilyen fertőzés. A szakorvos vizsgálata akkor is fontos, ha semmilyen gyanús tünet nem jelentkezik, hiszen a szexuális úton terjedő betegségek egy része – például a chlamydia – hosszú ideig tünetmentes.