A bőrterápia, a kozmetika hátterében egyre inkább teret nyer magának a holisztikus szemlélet, az ok-okozat kérdése, vagyis, hogy a bőr felületén megjelenő problémák nagy részében belső kiváltó ok állhat, legyen szó felnőttről, vagy gyermekről.
Régebben ebben a szakmában a külső kezelés, pakolások, arctisztítás, masszázskrémek, esetlegesen géppel a bőr mélyebb rétegeibe juttatott hatóanyagok álltak rendelkezésre, melyek ideig-óráig voltak csak látványosak. Ugyanez mondható el a bőrgyógyászok által felírt antibiotikumos kezelésről, vagy erőteljesebb, belsőleg használt gyógyszerekről, antibiotikumos ecsetelőkről, fogamzásgátlókról is. Ezek egy darabig elfedték a tüneteket, ám végleges megoldást nem adtak. A szakemberek általános, pár mondatos tanáccsal javasolták a kávé, csokoládé, alkoholos italok és csípős ételek kerülését is.
A belső okok feltárása
Szinte új keletű, de a fiatalabb, képzett szakemberek körében egyre inkább népszerű, hosszútávon megoldást kínáló lehetőség a belső kiváltó okok vizsgálata, feltérképezése. A mai élelmiszerbiológiai és táplálkozástudományi ismeretek szerint a probléma gyökere elsősorban a belekből eredhet, de szerepet játszhatnak benne egyes nem véglegesen kikezelt vírusos vagy bakteriális fertőzések is, legyen szó gyermekről vagy felnőttről. Számtalan pattanásos, ekcémás, májfolttal, extrém száraz bőrrel bíró vendég érkezik hozzám és róluk csakhamar kiderül, hogy vagy emésztési problémáik vannak, vagy ételallergiájuk, esetleg valamilyen társbetegségük, mellyel kapcsolatban már voltak orvosnál, készült vérkép és más vizsgálatokat is végeztek, csak a külső tüneteket nem társították össze vele.
A pattanás
Régebben elsősorban tiniknél, de ma már felnőtteknél is gyakori jelenség. Ha más tünet nem társul, speciális diétát javallott folytatni, mely szigorúan tej-, glutén-, cukor- és tojásmentes. Ez ugyanúgy vonatkozik a gyermekekre is. Ezek az ételek terhelik a szervezetet és gyulladásba hozzák a beleket. Felnőttkori pattanásoknál gyakori kiváltó ok lehet az ételallergia, a hormonváltozások, a belső gyulladások, a szervezetben felhalmozódott méreganyagok, a vírus- és baktériumfertőzések is.
A száraz bőr
Az egyik belső kiváltó ok a nem megfelelő mennyiségű víz fogyasztása. Ám emellett befolyásoló tényező a táplálkozási szokás, illetve a cukor- és pajzsmirigybetegség is. Klasszikus tünet a lábszárak szárazsága, mely a máj túlterheltségére utalhat, ha a folyamatos külső ápolás mellett sem javul a helyzet.
Érdekesség még, hogy az extrém száraz sarkak hátterében nem feltétlenül a zárt cipők, a sok séta állhat, hanem a vastagbél gyulladt állapota is, melyre érdemes odafigyelni.
Az ekcéma
Itt elsősorban szintén ételallergiára gyanakodhatunk, illetve bélproblémákra, esetleg belső gombás fertőzésre, illetve a pajzsmirigy alul működésére. Utóbbi tünetei közé tartozik még a fáradékonyság, a töredezett haj és körmök.
Májfolt
Kezelése külsőleg nehezebb szakmai kihívás, mivel nem látszik pontosan a pigmentáltság mélysége. A kiváltó ok pedig a máj túlterheltsége. Ez elsősorban az évek alatt felgyülemlett méreganyagok, mint például gyógyszerek, fogamzásgátlók, ételek fel nem dolgozott méreganyag-tartalma, és egyéb hasonló tényezőkből adódik össze. Van, akinél fokozatosan alakul ki és lesz egyre sötétebb, de van, akinél hirtelen, például egy erőteljesebb gyógyszerkúra után jön elő, jelezvén, hogy telítődött a szervezet. Itt is elsősorban a belső méregtelenítés a cél a külső kozmetikai eljárások mellett.
Ez a viszonylag új keletű, úttörő szemlélet korszakalkotó a kozmetológia és a bőrgyógyászat számára, sokkal nagyobb sikereket elérve az eddigi külső kezelési protokolloknál. Azt gondolom, hogy nemcsak a szakmai fejlődés, fejlesztések, de a manapság nagy számban az ételallergiák és emésztési problémák megjelenése miatt is vált szükségessé. Utóbbiak hátterében a felgyorsult világunkban megjelenő gyorsételek, a magasabb terméshozam reményében túlnemesített növények és a feldolgozott táplálékok állnak, állhatnak.
Pápai Juci aroma- és bőrterapeuta, táplálkozásszakértő írása