Tudtad, hogy a jóga nem csak az ászanákból, azaz pozíciók gyakorlásából áll? Ha már a helyes testtartást felvettük, ajánlatos figyelnünk többek között a kéztartásunkra is. Ezek a kéztartások – szanszkritul mudrák – is fontos szerepet játszanak a pózok gyakorlása mellett.
Az indiai gyógyászatban a különleges kéztartásokat arra használják, hogy megteremtsék a fizikai és pszichikai egyensúlyt a testben.
Segítenek, hogy az energiaáramlás akkor is folyamatos legyen, ha éppen egy-egy területet betegség blokkol.
Megerősítik az akaratot, mert befolyással vannak a testre, a szellemre és a lélekre.
Ha stresszes nap előtt állsz és erőre, energiára van szükséged, szánj reggel pár percet magadra, lélegezz nagyokat és közben próbáld ki a tudatosság, szellemi frissesség kéztartását, szanszkritul a chin mudrát.
A mudra jelentése „pecsét”, „gesztus” vagy „jel”. A jógamudrák szimbolikus gesztusok, amelyeket gyakran a kezekkel és az ujjakkal gyakorolnak. Megkönnyítik az energia áramlását a testben.
Így végezd el a chin mudrát
Egyenes gerinccel üljünk, bármilyen kényelmes ülőpózban. Tenyerünket felfelé fordítjuk, és a combunkra helyezzük. Mindkét kezünkön összeérintjük a mutató és a hüvelykujj végét. A hüvelykujj az idegrendszer középpontját, ezáltal az univerzumot szimbolizálja, míg a mutatóujj az egyént, tehát az embert. Maradj így pár légzésig. Eközben, ha jólesik, csukd be a szemedet is. A két ujj összeérintése szellemi frissességgel, bölcsességgel, nyugalommal ajándékoz meg.
Óvintézkedések
A chin mudrának nincsenek mellékhatásai. De mindig tanácsos, ha bármilyen jelenlegi vagy közelmúltbeli egészségügyi probléma merült fel, beszélj orvosoddal, mielőtt bármilyen mudrát gyakorolnál.
Előnyök
Ez a mudra segít az álmatlanság kezelésében, növeli az energiát és az állóképességet. Javítja a koncentrációt és a memória teljesítményét. Ennek a mudrának a rendszeres gyakorlása kiküszöböli az összes pszichológiai rendellenességet, például a haragot, a depressziót, a stresszt és a szorongást. Javítja az alvási mintákat és enyhíti a kisebb mértékű fájdalmat. Segít kapcsolódni a belső énhez. Ellazítja az elmét és javítja az általános hangulatot.
Jó tudni! Amikor a tenyered felfelé néz, a gesztust Chin Mudrának hívják, ha pedig lefelé, a gesztus a Gyana mudra lesz.
Maximovits Anett hatha-, astanga-, vinyasa- és nőijóga-oktató írása