Gyakran olvassuk: „Minden nap tenned kell magadért!”. Persze, fontos, hogy az ember gondozza önmagát. Ám ezekkel a motiválónak szánt szövegekkel a legjobb szándékuk ellenére is az a gond, hogy nem személyre szabottak, ezért sokszor elenyésznek a sötétben vagy masszív lelkifurdalást hagynak maguk mögött.
Ami az egyik embert motiválja, akcióra sarkallja, az a másik számára közönyt, rosszabb esetben ellenállást, dacos viselkedést válthat ki. Hiszen az emberek adott élethelyzete, gondolkodásmódja, pillanatnyi pszichés állapota csupán a felszínen mutathat nagy hasonlóságokat, a mélyben dolgozó motorok más és más üzemanyaggal működnek és más célok sarkallhatják munkára. Ennek feltárása minden egyén számára saját önismereti utat jelent, amit értelemszerűen mindenkinek saját magának kell bejárnia, akár egy külső segítő személy vezetésével.
„Holnap fuss le egy maratont!” – ugye milyen visszásan hangzana? Nem tudom, hogy ki vagy, mire vagy képes, milyenek a körülményeid. Ha nem sikerül „minden nap” tenned magadért, ne csüggedj.
Mindezt azért tartom fontosnak leírni, mert a társadalom elé állított „ideális életmodellek” és „életmódok” és a hozzájuk kapcsolódó kommunikációs panelek nagyon sok emberből váltanak ki rossz érzést, frusztrációt és kudarcérzetet.
Nem lehet mindenki spártai harcos vagy jógakirálynő sem, miközben fontos lenne minden nap nyolc órát aludni és meditációval kezdeni a napot – de ezek sem olyan tevékenységek, amelyeket egyik napról a másikra átemelünk az excel táblából a mindennapi életbe. Ha például változtatni szeretnél, akkor ebben a „jó élet nyolc pontja” nem segít, mert miközben „felszólít”, eszközöket nem ad, a miérteket nem tisztázza.
Mit érdemes megtenned?
Az első lépések:
A helyzet, a realitás. Gondold át, hogy milyen az adott élethelyzeted: hogyan épülnek föl a napjaid, a heteid? Milyen érzéseid vannak?
A miért és az ok. Gondold át, hogy MIÉRT és mi az OKA annak, hogy változni szeretnél: ha nem tisztázod ezt a két tényezőt, nem éred el a céljaid.
Ahol változtatnál. Gondold át, hogy melyik területeken szeretnél változtatni: a kapcsolataid, a munkád, esetleg az önismereted területén változtatnál?
Akcióterv. Amikor már tudod a „miértet” és ismered a változtatandó területeket és a célod, akkor lépésről lépésre dolgozd ki az odáig vezető út lépéseit. Természetesen az „egysoros” szövegek kiváltására és egy valóban hatékony és sikerekkel kísért fejlődési út megteremtése érdekében ez a cikk nem tud egy teljes folyamatot leírni, hiszen ahogyan említettem is, noha látszólag egyformák vagyunk, valójában nagyon is különbözőek. Éppen ezért mindenkinek a saját útját – amit ő talál meg a saját motivációi és céljai felé haladva – kell bejárnia. Ehhez igyekeztem megmutatni az első, valójában alapozó lépéseket, a többi már csak rajtad múlik.
Szeretnél tenni magadért, érzed a változás kényszerét, de nehezen indulsz? Miért ne adnál egy esélyt annak, hogy még jobb légy? Ehhez kívánok neked sok sikert!
Lippai Roland coaching szemléletű tanácsadó, amatőr maratonista írása