Az utóbbi időben egyre több levelet kapok, melyekben a csípőízületi fájdalmak okáról, a fájdalmak enyhítésére, a tünetek csökkentésére kérnek tanácsot, főképp az ötven éven felüliek. Nagyon gyakran a gerinc ágyéki szakaszának meszesedésekor – főleg a férfiaknál, ötven év fölött – jön létre ez a kellemetlen tünetegyüttes: a csípő tájékán fájdalom jelentkezik, a beteg járása nehezített, nem ritkán sántítani kezd.
Ennek fő oka az, hogy a kitüremkedő porckorong – esetleg porckorongsérv – nyomja az ideget, ami a csípőízület működését szabályozza. Ez összetéveszthető a csípőízület egyéb betegségeivel.
L. Géza salgótarjáni betegem esetét írom le. Most 53 éves betegem két évvel ezelőtt közel egy hónapig feküdt kórházban prosztatagyulladás miatt. Ez idő alatt elviselhetetlenül fájt a dereka. A napi kórházi sétája után a bal tompor tájékán és a bal csípőízületben fájdalmat érzett. Éjszaka a fájdalmak fokozódtak, és a térde is elnehezedett. A kórházból történt távozása után egy héttel séta közben elgyengült a bal lába. Mikor a jobb lábával lépett, „tűszúrást” érzett a bal csípőízületében. Ha megállt és leült pihenni, megszűnt a fájdalom.
Éjszaka, ha a bal oldalára feküdt, bal oldalon a tompor tájékán és csípőjében ismét jelentkezett a fájdalom. Ha visszafordult a másik oldalra – ez megszűnt. Néhány hónappal később egyre nehezebben kezdett járni, elgyengült a lába, csípője megmerevedett, és alig tudta felemelni a lábát. Negyedórányi fekvés után azonban már egyre jobban tudta mozgatni azt. Röntgenfelvétel készült a csípőízületéről, melyen ízületi gyulladást állapítottak meg. A konzervatív kezelések sajnos nem hozták a várt eredményt, így már az endoprotézis beépítésének lehetősége is felmerült.
Ilyen állapotban keresett fel egy ismerőse ajánlására. Hasonló betegségben szenvedő emberrel már volt többször is dolgom, és emiatt a gerinc ágyéki szakaszának degenerációjára gyanakodtam. Tapintásra a gerinc L4-L5 ágyékcsigolyái fájdalmasak voltak, hátrahajláskor szúrást érzett a bal tomporon és a csípőízületben. Gerincízületek kimozgatásával kezeltem a beteget, tanácsoltam a fűző viseletét, és hogy óvakodjon nehéz tárgyak emelésétől. 6-7 kezelés után a beteg szinte teljesen tünetmentes lett. Egy hónap múlva kontrollon már panaszmentes volt, persze közben gyógytorna gyakorlatokat végzett.
Keressenek bizalommal a hasonló panaszokkal küszködő betegek!