A magnézium olyan nélkülözhetetlen ásványi anyag, ami segít megőrizni fiatalságunkat és egészségünket s emellett segít megőrizni az energiaszintünket is. De mire képes még?
A test magnéziumhiányának jelei nagyon hasonlítanak az öregedés jeleire, ezért az idős embereknek fokozottan oda kell figyelni a pótlására.
A magnézium-kiegészítők egészségügyi előnyei
A kiegészítőket magnéziumban gazdag étrenddel is támogathatjuk. Fontos, hogy a magnézium-kiegészítőket és a kalciumot együtt kell szedni.
Ha napi 1000 mg kalciumot viszünk be a szervezetünkbe, akkor e, akkor 500 mg magnéziumra is szükség lesz.
- A magnézium segít a kalcium megfelelő felszívódásában, az erős fogak és csontok kialakításában. A test magnéziumtartalmának körülbelül ötven százaléka a csontokban található.
- A magnézium fogyasztása alacsonyabb szívbetegség-kockázattal jár.
- A magnéziumban gazdag étrend – mint például a lencse és a zöld leveles zöldség fogyasztása –, jótékony hatással van a vérnyomás csökkentésére és a normál vérnyomás stabilizálására.
- A magnézium hatással van az anyagcsere folyamatokra, így az inzulin felszabadulására és a szervezetben történő felhasználására is, ami viszont befolyásolja a vércukorszint szabályozását.
- Enyhíti az izomgörcsök okozta fájdalmakat.
Vegyük figyelembe azt is, hogy az izmok hatékony működéséhez egyforma mennyiségű magnéziumra és kalciumra van szükség.
- A magnézium segítséget nyújt a szervezet számára a szerotonintermelésben, így hasznos szerepe van a depresszió kezelésében.
- Erősen tartja a szívünket.
- A magnézium enyhítheti a PMS (premenstruális szindróma) tüneteit, például a puffadást, a súlygyarapodást, az érzékenységet és az alvászavarokat.
- Csökkentheti a migrénes fejfájást.
- Segít csökkenteni a szorongást.
- Enyhíti a székrekedést.
- Javítja az asztma tüneteit azzal, hogy segíthet a hörgő izmok ellazításában és a légzés szabályozásában. Szintén hozzájárulhat a légszomj és a zihálás csökkentéséhez.
- Segíti a test szöveteiben – a bőr, a szalagok, az inak és az izmok körül – megtalálható természetes protein, a kollagén termelését.
- Elősegíti az energiatermeléshez szükséges bizonyos enzimek aktiválását, emellett sejtszinten energizál, ami sportolás szempontjából – növekedhet az edzésteljesítmény és az általános fizikai aktivitás – nagyon előnyös lehet.
- Fokozza az ásványi felszívódást.
Ásványi anyagok, amelyek hozzájárulhatnak a felszívódáshoz:
Kalcium, kálium, nátrium, foszfor
- Javítja a hólyag működését
A magnézium-hiány tünetei
Fáradtság és gyengeség érzése izomgörcsök, a szív ritmusa megváltozik, hányinger, étvágytalanság, zsibbadás, bizsergés, fejfájás.
Ajánlott magnézium adagok életkor és nem alapján:
1-3 éves kor: 80 mg / nap
4-8 éves kor: 130 mg / nap
9-13 éves kor: 240 mg / nap
14-18 éves kor (férfi): 410 mg / nap
14-18 éves kor (nő): napi 360 mg
19 éves és idősebb (férfi): 400-420 mg naponta
19 éves és idősebb (nő): 310-320 mg / nap
Terhesség alatt: napi 350-400 mg
Szoptatás alatt: 310-360 mg / nap
A magnézium legjobb táplálékforrásai
Tökmagok, étcsokoládé, napraforgómag, mandula, szezámmag, spenót, fekete bab, brokkoli, vörös bab, kesudió, zabpehely
Óvintézkedések a magnézium bevétele előtt
Mielőtt bármilyen magnézium-kiegészítőt elkezdünk szedni – főleg veseproblémák esetén – fontos az orvosunkkal való előzetes konzultáció A magnézium a leginkább akkor fejti ki áldásos hatását, ha kalciummal és D-vitaminnal együtt szedjük.
A megfelelő mennyiségű magnézium biztosítása a szervezet számára hozzájárul az általános egészségi állapot és jólét javításához, fenntartásához.
A cikk a Vital Magazin szeptemberi számában jelent meg.
Ha szívesen olvasnátok hasonló írásokat, ide kattintva tudjátok megrendelni az újságot.