Amíg a nemzetközi fitnesziparban már évek óta szárnyal, Magyarországon igazán csak a Covid óta dübörög a „YouTube-edzés”. Komfortos, emellett idő- és pénztárcakímélő. De hogyan csináljuk jól és kitartóan?
Az online edzés számtalan pozitív oldalát tapasztaltam meg abban az öt évemben, amit Egyiptomban töltöttem. A perzselő sivatagban, az Arab Tavasz közepén ez volt ugyanis a legkényelmesebb megoldás a rendszeres edzésre. Nem mentek el drága percek az utazással a 40 fokban. Tornázhattam lestrapált mackónadrágban vagy akár bugyiban, senki se látott. Nem szívták el előlem a levegőt, nem happolták el az eszközöket. Akkor és annyit edzettem, amennyit akartam, és kedvem szerint kombinálhattam a különböző mozgásformákat. Mindezért pedig egy fillért sem fizettem.
Ám mai gerinc- és funkcionális tréneri fejjel úgy gondolom, hogy az online edzés számos veszélyt tartogat. Hiszen csak magad vagy. A videóról nem fog kiszólni a fitneszguru, hogy rosszul csinálod a gyakorlatot. Nem fogja észrevenni, amikor egy hirtelen jött fájdalomtól összecsuklasz, és nem fog motiválni, amikor megfordul a fejedben, hogy abbahagyod az egészet.
Ha szeretnél videókra edzeni, de mindezt elkerülnéd, edzőként a következőket tanácsolom Neked:
Kezdd a mozgást személyi edzéssel!
Amennyiben belevágsz a rendszeres testmozgásba – legyen az online edzés, csoportos fitneszóra, a konditerem vagy a futópálya –, első dolgod az alapismeretek megszerzése legyen. Szeresd a tested annyira, hogy megtanulod, hogyan mozogj, és hogyan tartsd magad helyesen. Tudd, hol állsz most fittségileg, és hogyan fejleszd magad célirányosan és biztonságosan. Nem kell hosszútávra elköteleződnöd, ám érdemes 1-2 hónapra igénybe venned a személyre szabott szakmai figyelmet, hogy megtanuld, hogyan eddz tudatosan, edző nélkül is.
Jól nézd meg, kinek a videóit követed
A celebség nem feltétlen egyenlő a hiteles szakmai tudással. Mielőtt választasz, ismerd meg az oktató hátterét: mi a végzettsége, képzi-e magát, van-e tapasztalata és milyen jellegű? Hiszen mozogni mindenki tud; gyakorlatot helyesen mutatni, instruálni, és javítani már kevesen.
Online is kaphatsz edzői figyelmet
Számos edző van – köztük jómagam is –, akik nem hagynak egyedül a videókkal. Olyan komplex programokat kínálnak, amelyek a felvételek mellett állapotfelmérést és digitális, „élő” szakértői figyelmet is nyújtanak.
Igen, megválaszolva kérdésed, működik. Egy szakképzett edző az instrukciókon túl különböző eszközökkel és módszerekkel is képes hatékonyan javítani téged, akár online is.
Eddz tervszerűen
A cybertér adta szabadsággal nem mindenki tud mit kezdeni. A „bármikor” edzésekre gyakran soha nem kerül sor. Egyfajta tervezettségre így online is szükséged lesz. Úgyhogy naptárt elő és tessék bevésni, mikor melyik videóra fogsz tornázni. Ne felejtsd el kitalálni azt is, mivel bünteted majd magad, amennyiben „lemondanád az alkalmat.”
Legyen edzőtársad
Online videókra általában egyedül sportol az ember – kivéve persze, ha házi kedvenc tartózkodik a lakásban. Ám az offline edzések inspiráló hangulatát a macskáddal pótolni nem tudod, terpeszkedését a jógamatracod közepén pedig lefogadom, a legkevésbé sem érzed motiválónak.
Két opciód van, ha félsz, hogy egyedül nem lesz elég kitartásod:
- Találj egy edzőtársat, aki szintén online mozgolódik.
- Csatlakozz egy havidíjas programba, ahol egy egész közösség inspirál.
Offline légkört ne várj, ám a „csapatszellem” digitálisan is működik.
Eddz felelősségteljesen! Nem szabad tehát leírni az online edzést, hisz élethelyzetből adódóan sokaknak a legjobb opciót jelentheti a rendszeres mozgásra. Ami fontos, a felkészültség – egy alapvető tudás megléte a mozgásodról, tartásodról, és fittségi állapotodról. Egy naptár és néhány lelkes edzőtárs. Már persze ha fontos számodra, hogy biztonságban és örömmel mozogj.
Csányi Tímea gerinc- és funkcionális tréner írása