Tulajdonképpen mit is jelent az egészséges testkép? Megtudjuk-e határozni pontosan magát a kifejezést? Manapság egy nagyon elterjedt fogalomról van szó, ennek ellenére sokan még sincsenek tisztában a testkép jelentésével.
Egy fizikálisan és mentálisan egészséges ember nem észleli a saját testét az élet minden pillanatában. Akkor figyelünk a testünkre, ha valamilyen rendellenes működés lép fel, mint például fájdalom vagy valamilyen fiziológiai szükségletet kell kielégítenünk, ide sorolva az éhséget vagy a szomjúságot. Ezeket a megjelenő testérzéseket nevezzük testsémának.
A testkép fogalma ettől már összetettebb
E fogalomban sok minden benne van: az adott személy hogyan érzékeli a saját alakját, méreteit, hogyan változtat a külső megjelenésén az öltözködést is figyelembe véve, vagy hogy belülről milyennek látja magát, és mit gondol teste működéséről.
A testkép leginkább azt vizsgálja, hogy optimálisan látjuk-e saját testünket vagy torz képet vetítünk-e magunkról.
Ez a kérdés szorosan kapcsolódik az evészavar témaköréhez, hiszen ha alacsony önértékeléssel küzdünk – amihez nagyban hozzájárul a média által közvetített irreális kép, könnyen alakulhat ki táplálkozási zavar mindkét nem esetében.
Az alábbi evészavarok ismeretesek napjainkban:
Anorexia, bulimia, falásrohamzavar (Binge Eating Disorder), restriktív táplálékbeviteli zavar, orthorexia, exorexia, izomdiszmorfia, drunkorexia. Ezek kialakulásában pszichológiai, társadalmi-kulturális és biológiai tényezők is szerepet játszanak.
A biológiai funkciókat tekintve a probléma ott kezdődik, hogy nem ismerjük az emberi test és a saját testünk működését. Ezáltal nem tudjuk, hogy mit miért, mit és mikor együnk és milyen folyamatok indulnak el a szervezetben a táplálkozás során. Mivel nincs két egyforma emberi szervezet, ezáltal meg kell ismernünk saját testünk működését, meg kell tanuljunk figyelni testünk jelzéseire, hogy megfelelő táplálkozást alakíthassunk ki magunknak. Nyugodtan kérjük szakember segítségét, forduljunk bátran tanácsért táplálkozás-szakértőhöz, hogy egy kiegyensúlyozott, a mindennapokban fenntartható táplálkozást állítson össze nekünk. Ez különösen fontos, hiszen a táplálkozás egy élettevékenység, amellyel a szervezetünk felépítéséhez szükséges anyagokat és egyéb tevékenységhez szükséges energiát biztosítunk.
Anyagcsere – bere
A táplálékot a szervezetben történő kémiai átalakítása az anyagcsere.
Az anyagcsere -más néven metabolizmus – olyan kémiai reakciókat, biológiai folyamatokat foglal magába, amelyek során a szervezetbe kerülő anyagok lebomlanak, energiát termelnek.
- Az anyagcsere az anabolizmus (építő) és a katabolizmus (lebontó) egyensúlyán alapul. Az anabolizmus során az egyszerűből összetett anyagok válnak, az aminosavakból fehérjék épülnek fel, a glükózból pedig a májban és az izomban raktározott glikogén.
- A katabolizmus során szervezetünk a fehérjékből aminosavakat, glikogénból pedig glükózmolekulákat állít elő az energiabiztosítás érdekében. Az anabolizmushoz energiára van szükség, míg a katabolizmus során hasznosítható építőkövek jönnek létre, valamint energia termelődik.
Az anyagcsere-folyamatokban meghatározó szerepük van a különféle enzimeknek. Biológiai energia felhasználásával történik a hormonok, enzimek és a vér képződése, valamint a szervezetben történő folyamatok egyensúlyának fenntartása. Energia szükséges ahhoz, hogy mozogni, sportolni, dolgozni tudjunk vagy csak a napi feladatainkat elvégezhessük.Tehát az anyagcsere az életműködés fenntartásához és működéséhez szükséges.
Ha sportolunk, aktívan edzünk, akkor még több energiára van szükségünk
Szervezetünk csakis így tud épülni és fenntartani az egészséges működését.Pontosan ezért van szükségünk egy egészséges testkép kialakítására és megtartására. Hiszen ha nem vagyunk elégedettek magunkkal és egészségtelen étkezésbe kezdünk, akkor értékes tápanyagokat vonunk el szervezetünktől, viszont így szervezetünk nem tudja fenntartani és ellátni az életfunkcióhoz szükséges feladatokat.
Napjainkban egyre többen szenvednek negatív testképzavarral, betegségeink, halálozásaink fő felelőse pedig a helytelen étkezés. Ha úgy érezzük, hogy egyedül nem tudunk változtatni a rosszul kialakult étkezési szokásainkon, bátran forduljunk szakemberhez. Hiszen az étel nem bűn, de nem is jutalom, az egészség pedig a legnagyobb kincs.
Végezetül pedig egy Arnold H. Glasgow idézettel búcsúznék: „A tested a poggyász, amit egész életeden keresztül hordanod kell. Minél több a felesleg rajta, annál rövidebb az út.”
Róka Eszter sporttáplálkozás szakértő írása
https://vitalmagazin.hu/egy-napi-etrend-egeszsegesen/