Ki ne szeretné, ha olyan ételeket ehetne, amelyek finomak és egészségesek is egyszerre? A mogyoróvaj manapság talán a világ egyik legnépszerűbb élelmiszere. Magyarországon néhány évvel ezelőtt még csak kevesen ismerték, azonban ma már sokan használják a konyhákban.
Mi is az a mogyoróvaj?
A mogyoróvaj egy viszonylag feldolgozatlan élelmiszer. Alapvetően csak pirított mogyorót tartalmaz, amelyet pasztává őrölnek. Vannak azonban olyan mogyoróvaj márkák, amelyek különféle egyéb összetevőket is tartalmaznak, például hozzáadott cukrot, növényi olajokat és transzzsírokat. Ezek már nem tartoznak az egészséges élelmiszer kategóriába, mivel a túl sok hozzáadott cukor és transzzsír fogyasztása különböző egészségügyi problémákhoz, többek közt szív-, és érrendszeri betegségekhez, elhízáshoz vezethetnek. A mogyoróvaj finom ízét nem is élvezheti mindenki, hiszen az allergiások számára számára komoly problémát okozhat már egy kis adag fogyasztása.
Figyeljünk tehát arra, hogy valódi mogyoróvajat vásároljunk, ami nem tartalmaz mást csak magát a földimogyorót!
Táplálkozás-élettani szempont
A mogyoróvaj meglehetősen gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban. Viszonylag kiegyensúlyozott energiaforrás, amely mind a három makrotápanyagot tartalmazza.
100 grammra vetítve a tápanyagtartalma körülbelül a következő:
- 20 gramm szénhidrát, ebből 6g rost.
- 25 gramm fehérje, ami meglehetősen sok a legtöbb növényi ételhez képest.
- 50 gramm zsír, ami az összkalória tartalmának körülbelül 72% -át teszi ki, tehát a zsírtartalma nagyon magas, ezért óvatosan kóstolgassuk.
Annak ellenére, hogy a mogyoróvaj fehérjében gazdag, mégsem teljes értékű fehérjeforrás. Ez az alacsony metionin tartalmának köszönhető, ami egy esszenciális aminosav.
A földimogyoró a hüvelyesek családjába tartozik, ezekben pedig sokkal alacsonyabb a metionin és a cisztein, mint az állati fehérjékben. Azok számára tehát, akik a mogyoróvajra vagy a babra számítanak fő fehérjeforrásként, a metioninhiány valós egészségügyi kockázatot jelent.
A tiszta földimogyoróvaj csak 20% szénhidrátot tartalmaz, így alacsony szénhidrát tartalmú étrendekbe is beilleszthető. Kevésbé emeli meg a vércukorszintet, ezért cukorbetegek számára is jó választás lehet, természetesen csak a hozzáadott cukrot nem tartalmazó változatok.
A mogyoróvaj zsírtartalma jelentős, hiszen egy 100 grammos kiszerelés majdnem 600 kalóriát tartalmaz. Ennek ellenére mérsékelt mennyiségű tiszta mogyoróvaj fogyasztása fogyókúrás étrendbe is tökéletesen beilleszthető.
A mogyoróvaj zsírprofiljának felét az olajsav alkotja, ez egy egészséges, egyszeresen telítetlen zsírsav, amely szintén nagy mennyiségben található az olívaolajban is.
Az olajsavnak számos egészségügyi előnyt tulajdonítanak, például a jobb inzulinérzékenységet.
A földimogyoróvaj tartalmaz továbbá némi linolsavat, ami egy esszenciális omega-6 zsírsav. Egyes tanulmányok szerint az omega-6 zsírsavak túlzott bevitele az omega-3 arányához képest növelheti a gyulladásos-, és a krónikus betegségek kockázatát, azonban nem minden táplálkozástudományi kutató van meggyőződve erről. Magasabb szintű tanulmányok azt mutatják, hogy a linolsav nem emeli a gyulladásos markereket a vérszérumban, ami tehát kétségbe vonja a fenti elméletet. Figyeljünk a mértékre!
De mi miatt lehet mégis káros?
Bár a mogyoróvaj tápláló és bizonyos mértékig egészséges, tartalmazhat olyan anyagokat is, amelyek károsak lehetnek az egészségre. Ilyen anyag például az aflatoxin. A földimogyoró a földhöz közel növekszik, ahol általában mindenütt megtalálható az Aspergillus nevű penészgomba. Ez a penészgomba az aflatoxin fő forrása, amely egy erősen rákkeltő hatású méreganyag.
Egy kutatás szerint a földimogyoró feldolgozása során 89% -kal csökkenhet az aflatoxin szintje. Az élelmiszerekben található aflatoxin mennyiségét figyelemmel kísérik az élelmiszerlánc biztonsági hivatalok is, és biztosítják, hogy ne lépjék túl az ajánlott határértékeket.
Összességében a mogyoróvajban a sok jó tulajdonság mellett vannak negatívumok is. Viszonylag gazdag tápanyagokban, találhatók benne rostok, vitaminok és ásványi anyagok, de ezek elenyészőnek tűnnek a kifejezetten magas kalóriatartalma mellett. Fogyasztásánál a mértéktartás elengedhetetlen szempont.
Ulrich-Heblinger Nikolett táplálkozási, életmód- és sporttáplálkozási tanácsadó írása
KÖNYVAJÁNLÓ! Téged is aggaszt a klímaváltozás? Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? A HelloBaby ÖKO különszáma sok-sok gyakorlatias tanáccsal szolgál mindazoknak, akik környezetbarát életet szeretnének élni és ezt a gyermekeiknek is meg szeretnék tanítani.
Kattints ide és vásárold meg online: https://hellobaby.hu/webshop/kiadvanyaink/oko-kornyezetvedelem-ujrahaszonsitas-zerowaste/