Sokan a válásuk után ismét családot alapítanak. Az új házasságba beköszönő gólya azonban nem minden családtag számára egyenlő a felhőtlen örömmel: az exfeleség vagy az előző kapcsolatból született gyermek például nem biztos, hogy rajongással fogadja a hírt. Íme néhány őszinte szó, illetve jó tanács az esetleges nehézségek leküzdéséről.
A statisztikák szerint minden hetedik család él ma mozaikcsaládként: vagy az anya viszi az új kapcsolatba gyermekeit vagy az apa, de lehetséges, hogy mindkettő. És a helyzet csak tovább bonyolódik, ha közös gyermek is érkezik a családba.
A mozaikcsaládban az új anyuka szerepét betöltő Réka szerint „ A nagyfokú tolerancia és az alkalmazkodás elengedhetetlen, vagyis annak az elfogadása, hogy a párunknak „múltja” van, és a jelenébe beletartozik a volt házastárs és a gyereke. Volt, hogy azt éreztem egy gyerekkel kell „versenyeznem”, és voltam féltékeny is mind az exre, mind gyermekükre. Vannak dolgai a párom exének, amik máig bosszantanak, de kipuffogom magam – nem a gyerekek előtt-, és megyek tovább. Néha pokolian nehéz, néha repülök, olyan könnyű. Most azt gondolom, megéri, máskor azt, hogy elegem van.”
Tippek, ha te vagy az ex
Még mindig bánt, ha arra gondolsz, hogy volt férjed új szerelemre talált? Pánikba esel, amikor megtudod, hogy már új családot tervez vagy már úton is van a baba? Bármennyire is úgy érzed, hogy túl vagy a válás okozta traumán, teljesen természetes, hogy az ilyen hírek hallatán rossz érzések kerítenek a hatalmukba. Ennek egyik oka, hogy ezzel a ténnyel a válás még végérvényesebbé válik és elveszted azt az előjogot az új feleséggel szemben, amelyet a közös gyermeketek jelentett. Persze az is felmerülhet benned, hogy volt párod nem fog-e titeket elhanyagolni a baba érkezése miatt, anyagi és érzelmi szempontból egyaránt. Mi segíthet?
- Ha a volt partnered folyamatosan párja növekvő pocakjával és boldogságukkal dicsekszik, kérd meg, hogy legyen kicsit diszkrétebb, mert bár örülsz neki, hogy ők ilyen jól megvannak, de ez nem rád tartozik.
- Igyekezz, h gyermekedet ne befolyásold rossz érzéseiddel. Inkább magyarázd el neki, hogy bár édesapjának új családja van, őt éppúgy szereti és gondoskodik róla, mint amikor együtt éltetek.
- A legrosszabb stratégia, amit követhetsz, ha szidod volt férjedet és új családját. Gyermekednek szüksége van mindkét szülője szeretetére és a negatív megjegyzésekkel, gonoszkodással csak az ő lelki egyensúlyát borítod fel. A feszítő érzéseket inkább legjobb barátnőddel oszd meg és emlékeztesd magad arra, miért nem működött a kapcsolatotok az exeddel.
Tippek apának
Nem is kérdés, hogy szenvedsz gyermeked hiányától és attól, hogy a vele töltött idő olyan gyorsan elszáll. Ki vehetné rossz néven, hogy pároddal annyira várjátok az új jövevény érkezését, aki mindennapjaitok része lesz? Az idősebb testvéreknek eleinte biztosan nehéz az új szituáció, hiszen új párod megjelenése előtt senkivel nem kellett szereteteden osztozniuk, a baba érkezésével pedig új fejezet kezdődik az ő életükben is. Ha gyakran szembeszegülnek, vagy megpóbálnak keresztbe tenni nektek, büntetés helyett inkább gondolkodj el azon, te mit éreznél az ő helyzetükben. Lehet, hogy van is némi igazság elégedetlenkedésükben, hiszen a legtöbb kisbabás apuka átmeneti időzavarral küzd és kevesebb idő jut a nagyobbakra.
Tippek, ha te vagy az új feleség
Minden olyan szép lehetne: végre babát vársz attól a férfitól, akit szeretsz, ám ott vannak a hétvégék, amikor a párod gyerekei is megjelennek a színen, akik – mióta megtudták, hogy kismama vagy – éreztetik veled a féltékenységüket. A gyerekek a végsőkig abban reménykednek, hogy szüleiket újra összehozhatják, ezért egy új kapcsolat és pláne egy baba maga s katasztrófa számukra. Persze mindezért téged hibáztatnak. Ez természetes, ne rágódj rajta! Próbáld meg elfogadni és semleges pozícióban maradni.