Az életmódváltás szó hallatán sokan a trendi diétákat és “gladiátorképző” edzésformákat képzelik maguk elé. Valójában az életmódváltás lényege, hogy a beépített változások fenntartható életformává alakuljanak, amit élvezel, hiszel a hatásában és nem kell folytonos áldozatokat hoznod érte. Ebben a cikkben az egészséges, extremitásoktól mentes és hosszú távon működő életforma elkezdéséhez olvashatsz ötleteket.
Az elhatározás
Az életmódváltás mindig az első lépéssel, az elhatározással kezdődik. Azért, hogy ezúttal sikerrel járj, fel kell tenned magadnak néhány megkerülhetetlen kérdést.
Miért és mennyire fontos neked a változás?
Mennyire állsz készen a változásra, és el tudod-e fogadni, hogy a változás egy életre szól?
Minden egyéb – ötletek, célok, szándékok, vágyak – nagyszerűek, de elköteleződés és cselekvés nélkül kudarcra vannak ítélve.
Első lépések szakértői támogatással
Életmódunk megváltoztatása magában foglalja a táplálkozási és testedzési szokásaink újragondolását, melyet az egészségesebb testös – szetétel, és a fittebb, csinosabb külső érdekében teszünk.
De mielőtt változtatunk bármin, érdemes meghatározni, hogy honnan indulunk, mi a kiindulópont amin javítani szeretnénk.
Tudnod kell, hogy jelenleg mennyi izom, zsír illetve test víz alkotja a szervezetedet. A testösszetételed meghatározásával az életmódváltásod alatt pontosan, adatokkal is nyomon tudod követni az új, egészségesebb életmódod eredményeit. Ilyen mérést és annak elemzését táplálkozási szakembernél tudsz elvégeztetni, aki a későbbiekben az étrended megtervezésével is segítheti a számodra optimális tápanyagbevitelt.
A mozgás és a pihenés
Az étkezési szokásaid változtatása mellett a sportot is gyakrabban építsd be az életedbe. Ebben egy jó személyi edző lehet segítségedre, aki megtaníthat helyesen mozogni, a számodra ideális mozgásformát kiválasztani és a megfelelő terhelést adagolni. Ne feledd, ha fenntartható és hosszútávú változást szeretnél elérni, apró, de jól átgondolt lépésekben kell előre haladnod hozzáértő szakemberrel együttműködve. Az életmódváltásod sikerességét, a pihenésed, regenerálódásod is befolyásolja. Az alváshiány, vagy a pihenések rendszertelensége több kárt okozhat, mint azt hinnéd. Emellett figyelj oda a lelkedre is, iktass be feltöltő beszélgetéseket.
Ha ezúttal tudatosabban szeretnél életmódváltásba kezdeni, célszerű szakértőkhöz fordulni, hiszen az életmódváltás sikere legtöbbször a kezdeti lépések átgondoltságában és a változtatások észszerű megvalósításában rejlik.
Horváth Tünde fitneszedző, a MeTime stúdió tulajdonosának írása