Augusztus 31-ig tart a Magyar Vöröskereszt és az Országos Vérellátó Szolgálat nyári véradási kampánya. Pikali Gerda, Fehérvári Gábor Afréd (Freddie), Péterfy Bori, Pindroch Csaba, Dobos Evelin a hallgatóság és a nézők szeretetét kívánja viszonozni azzal, hogy személyes példamutatásával áll a véradás ügye mellé – hiszen megkapni az adományozott vér felhasználásáról szóló értesítést, tudni, hogy egy beteg gyógyulását segítették, vagy épp az életét mentették meg, ugyanolyan jó érzés, mint az előadás végén a felhangzó tapsot hallani.
A legnagyobb vérkészítmény-felhasználók ma már az onkológiai, onkohematológiai ellátó centrumok a különböző rosszindulatú megbetegedések kezelésében, azoknak a betegeknek az ellátásához, akik heteken vagy hónapokon keresztül vérkészítményekre szorulnak. Sok vérkészítményt igényelnek a transzplantációs centrumok is, például egy májátültetéshez szerencsés esetben 3-4 egység elég, de előfordulhat, hogy 15-20 is kell. A balesetek kezelésének vérellátási nehézsége az, hogy nagyon rövid időn belül kell nagyon sok készítményt adni.
A magyarországi vérellátás nemzetközi szinten is jó, köszönhetően a napi 1600-1800 véradónak. Persze, a nagy szabadságolási időszakok, de egy influenzajárvány, vagy egy pollenszezon is befolyásolja a véradók aktuális számát. Van egy természetes vércsoport megoszlás is, ebből adódóan a készletben szinte mindig A+ van a legtöbb és AB- a legkevesebb. De ez azért természetes, mert a betegek között is így oszlik meg ez az arány.
Véradáskor a tűszúrástól tartanak a legtöbben, ám az alig több mint egy körömcsípésnyi érzés. Egy vérvételi asszisztens egy évben 2 500-nál is több szúrást végez, elképesztő szakmai rutinnal dolgoznak. Az életben mindenkinek vannak tervei, mit szeretnének kipróbálni, megtapasztalni – szerepelhet ezek között a véradás is, az az egyedülálló érzés, hogy önzetlenül segítettünk valakinek, akinek a gyógyulása vagy az élete múlik ezen.
A véradáskor levett 450 ml vér gyakorlatilag semmilyen hatással nincs a donor szervezetére. Véradás előtt és után javasolt a megszokottnál több folyadék fogyasztása, hogy az elvesztett mennyiséget hamar pótolni tudja a szervezet. Megerőltető fizikai munkát aznap inkább ne végezzünk, de fizikai hatása a véradásnak nincs. Alapvetően a lelki része az, ami jelentős. Sok véradó megkönnyebbül, amikor vért ad, hiszen jó érzés az, hogy leadta, és ezzel biztosan segített valakin. A véradás orvosi etikai alapja az, hogy nem eredményezheti a donor állapotának javulását, mert akkor érdekeltté válna a véradásban, ez pedig növelné annak biztonsági kockázatát.
Létkérdés az őszinteség a véradásra jelentkezéskor kapott kérdőív válaszainál, hiszen a vért beteg emberek kapják, így elengedhetetlen, hogy az teljesen egészséges embertől származzon. Aki még alkoholos befolyásoltság alatt áll, az aznap, vagy nagyon görbe este esetén másnap még ne menjen vért adni, de utána minden további nélkül lehet. A levett vér laboratóriumi vizsgálatokon esik át, de minden betegség esetében van egy úgynevezett ablakperiódus, amikor a vírus már a szervezetben van, fertőzhet is, de még nem mutatható ki. Ez például a HIV esetében 15-20 nap körül van az egyén immunrendszerétől függően. Épp ezért, ha a kérdőív alapján a legkisebb rizikó is felmerül valamilyen fertőző betegségre, akkor nem veszik le a vért. Kizáró ok lehet még a friss tetoválás, piercing, vagy például a kezeletlen magas vérnyomás is. Régen bevett gyakorlat volt esetükben a vérlebocsátás, amitől rövid időre jobban érezhették magukat, de ezután gyorsan visszaálltak az értékek az eredeti magas szintre.
Napi szinten országosan 60-70 helyszínen lehet vért adni, lehetőség szerint minél közelebb a donorok lakhelyéhez, munkahelyéhez. Az események pontos idejéről és helyszínéről tájékozódni lehet a www.voroskereszt.hu és az www.ovsz.hu portálon is, az OVSz oldalán időpont-foglalásra is lehetőség van.