Ha azt mondom: erősítés vagy izomzat fejlesztése, akkor elsősorban az alakformálás, a feszesebb idomok jutnak eszünkbe. Ez már sokkal jobb, mint a 10-15 évvel ezelőtti helyzet, amikor a fenti szavakról a „gyúrósok” ugrottak be mindenkinek, mintha bizony csak nekik lenne szabad erősnek lenniük.
Hála Istennek, ma már tudjuk, hogy az erősítés nem egyenlő a tömegnöveléssel, sőt, a fogyáshoz, a szép formákhoz elengedhetetlen az erő fejlesztése. A formálódás témakörén belül is fontos, hogy nemcsak a feszes és kerek vállak és farizmok kialakítása érdekében érdemes súlyzókat ragadni! A zsírvesztés is gyorsabb lesz nagyobb izomtömeggel, ugyanis egyszerűen több kalóriát éget, és jobb anyagcserét eredményez. Azonban jó, ha tudjuk, hogy az erősítés és fejlett izomzat túlmutat az alakformálás témakörén. Hiszen a fittség elsősorban nem a feszes idomokat jelenti, hanem egy általános jó közérzetet, energiával teli állapotot, egészséges mindennapokat!
Lássuk, mit nyerünk még, ha nem félünk a súlyoktól
Erősebb immunrendszer
Az, hogy a szervezetünk strapabíróbb (vagyis erősebb), ha izmosak vagyunk, nem puszta közhely! A szisztematikusan aktivált izomrendszer hatással van a keringésre, a légzőszervrendszerre, és gyakorlatilag az összes szervre – vagyis nemcsak az izmainkat, hanem az egész szervezetet erősítjük edzés közben! A legtöbb, az immunrendszer és a sport kapcsolatára irányuló tanulmány a megfázással kapcsolatos: egyértelműen kimutatható, hogy kevesebbet érinti a nátha a sportolókat.
Ennek oka az, hogy a testmozgás a makrofágok termelését fokozza: a makrofágok azok a sejtek, amelyek a felső légúti megbetegedéseket okozó kórokozókat támadják.
Egyes szakemberek szerint az edzés során megemelkedett testhőnek is van szerepe abban, hogy ellenállóbbak legyünk: a magasabb hőmérséklet ugyanis gátolhatja a baktériumok szaporodását. Az amerikai Dr. David Nieman pedig bizonyította: napi 40 perc intenzív mozgás 50 százalékra csökkenti a megbetegedés kockázatát.
Gyorsabb gyógyulási folyamatok
A nagyobb izomtömeg és mozgás tehát eleve erősebb szervezetet eredményez. Ha azonban mégis megbetegszünk, a gyógyulási folyamatok a jobb vérkeringésnek köszönhetően egyszerűen gyorsabbak. Orvosok megfigyelték azt is, hogy azok a betegek, akik több fehérjéhez jutnak a gyógyulás folyamata során, hamarabb épülnek fel.
A fehérjéhez pedig a szervezet nemcsak kívülről juthat hozzá, hanem a saját raktáraiból is nyeri: az izomzatból. A nagyobb és karbantartott izomzat tehát felturbózza a regenerálódást, és minél nagyobb az izomtömegünk, annál gyorsabb lesz a folyamat!
Természetesen a sport során a mentális, lelki egészségünk és pozitív énképünk is erősödik (lásd utolsó bekezdés), az pedig köztudott, hogy a rövidebb és hosszabb felépülési folyamatokban ezeknek milyen nagy szerepük van.
Erősebb csontozat és ízületek
A sportolók erősebb csontozattal is rendelkeznek: az erősítő edzés során a csontozat is terhelésnek van kitéve, így a szerkezete változik, a terhelés erővonalainak megfelelően átépül, erősödik. De nemcsak a csontritkulás-, hanem a sérülések kockázatát is csökkenthetjük erősítéssel, hiszen az edzett izomzat jobban összetartja az ízületeket! A csontjaink és ízületeink védelméhez tartozik még a tény, hogy erősebb izmokkal az egyensúlyozás is jobban megy (ebben nemcsak maga az izomzat, hanem az edzések során fejlődött testtudat és egyensúlyérzék is szerepet játszik!), így az esések és „rosszul lépések” száma is csökkenthető, ami főleg idősebb korban lényeges pozitívum!
Ragyogó közérzet és jobb mentális egészség
Az erősebb izomzat, jobb fittségi szint nemcsak a vonzó külső miatt eredményez pozitív énképet, jobb közérzetet. A nagyobb izomzattal rendelkezők vérkeringése is jobb, ez pedig egy általános jó alaphangulatot és energiaszintet biztosít a mindennapokban. Az edzés köztudottan jó stresszlevezető módszer, a mozgás után a megemelkedett endorfinszint pedig nemcsak a szétáradó boldogságérzet miatt kellemes és hasznos, hanem mert további stresszcsökkentő hatása is van! A rendszeresen edző emberek jobb testtudattal rendelkeznek, vagyis jobban összhangban vannak a szervezetükkel, kontroll alatt érzik a saját testüket, ez pedig az önbizalom alapja. A sportolók ezen kívül szert tettek olyan stratégiákra, mint például a kitartás, az újrakezdés képessége, a pozitív énkép alakítása, és a „legjobb kimenetelben való hit”, amelyek az élet más területein is sikert hoznak.
Hámori Blanka aerobikedző, személyi edző és életmód-tanácsadó írása