Ahogy jön a jó idő, megrohan minket a szabadban való gyakorlás romantikus vágya, ami érthető is, ám érdemes felkészülni arra, hogy a padlóhoz szokott ízületek jelezni fognak, ugyanis a puha és egyenetlen talajon nagyobb terhelésnek teszed ki őket. A sérülések elkerüléséhez fogadd meg az alábbi tanácsokat!
- Kevesebb lefelé néző kutyát és csaturangát iktass be
Puha talajon való gyakorláskor a csuklók vannak leginkább kitéve a sérülésnek, és ezek is a legérzékenyebbek a fájdalomra. A tenyérgyökök hajlamosak belesüppedni a talajba, ami a csukló összeesését eredményezi. Hogy egy kicsit megkönnyítsd a csuklód dolgát, kevesebb kitartott lefele néző kutyát és chaturangát csinálj. Nyugodtan kezdj napüdvözlettel, ha így melegítesz be, de ha ezen túl vagy, simán tádászanából, azaz hegypózból is indíthatod az ászanákat.
- Ne használj jóga matracot
A jóga matracokat, főleg a vastagabbakat arra tervezték, hogy kicsit kipárnázzák a padlót és biztosítsák a csúszás-mentességet. Ha viszont homokba, fűre, földre teszed a matracot, mindenféle bucka, fűcsomó, vakondtúrás, ne adj’ isten kő kerül alá, meggyűrődik a matrac, ami még inkább megnehezíti, hogy a puha talajon navigált magad. A pamutból, gyapjúból készült jógamatracok vagy jógatörülközők jobban működnek ebben a helyzetben. Ezek szépen simulnak a talajhoz és anélkül formálják a felületet, hogy még puhábbá tennék. Extra előny, ha véletlenül sáros lenne, simán bedobhatod a mosógépbe a gyakorlás után.
- Próbáld ki zene nélkül
Zenére jógázni csodálatos, összeköt a belső kreativitásoddal, és élvezheted, ahogy a lélegzeted és a mozgásod összesimul a zene ritmusával. Azonban a kutatások azt mutatják, hogy a boldogság szinted azonnal növekszik, amint kapcsolódsz a természethez. Zene nélkül jobban tudsz figyelni a környezet hangjaira, és könnyebben elmélyülsz a gyakorlásodban. Hallgasd a madarak, különféle állatok hangjait, a szellőt, ami mozgatja a leveleket, a hullámok hangjait, sőt még „zavaró” hangokat is, mint beszélgetések vagy távoli munkagépek zaja. Ha kifelé figyeléssel „kimeríted az érzékeidet”, könnyebben figyelsz majd befele, illetve könnyebben viszed ezeket a hangokat belső meditációba. Fontos, hogy ne harcolj az elemekkel, építsd be őket a gyakorlásodba.
- Gyakorold az egyensúly pózokat
Az egyenetlen felület okozta instabilitás hazavághatja a csuklódat, de pont jól jön, ha boka és lábfej gyors izomrostjaival szeretnél dolgozni. Ha nem vagy benne biztos, melyik pózzal kellene kezdened, a fapóz tökéletes lesz. A sas póz, az utthita haszta pádángusthászana (kar- és lábemelés nagylábujj fogással) vagy a táncos póz lehetnek a következők.
- Előre a fordított pózokkal!
A kézenállás az egyetlen kivétel a fent említett szabály alól, azaz, hogy ne terheld a csuklód sokáig puha talajon. Két fő előnye a szabadban való fejenállásnak:
Ha homokon vagy füvön billennél ki az egyensúlyodból, kevésbé érint majd érzékenyen, mintha kemény padlón tennéd ugyanezt. Ha eddig igénybe vetted a fel a fal támogatását jóga teremben, lépd át a komfortzónád és dobd el a mankókat! A puha talaj jobban ösztönzi az ujjaidat, hogy teljes felületen, erősen kapaszkodjanak a talajba. Ezt a tapasztalatot majd hasznosítsd a stúdióban is.
Ha a kézenállás nem a te asztalod, válaszd azt a fordított pózt, ami kényelmes neked. Sima fejenállás, gyertyaállás is tökéletes vagy csak feküdj a hátadra és emeld fel a lábaidat. Tartsd nyitva a szemeidet és tudatosítsd, hogy néz ki a világ fordított szemszögből.
Forrás: http://pest.aumjoga.hu/blog/
https://vitalmagazin.hu/igy-etkezz-ha-jogazol/