Az éjszakák rövidülnek, a nappalok hosszabbodnak, egyre inkább érezzük a tavasz közeledtét. Azt várjuk, hogy ilyenkor energikusabbak, lendületesebbek leszünk. Sokszor azonban ennek éppen az ellenkezőjét érezzük, letörtség, fáradtság, demotiváció lesz úrrá rajtunk. Ez az, amit tavaszi fáradtságnak nevezünk, amely a szervezetünk lassú átállására vezethető vissza.
Télen szervezetünk alig jut napfényhez, az éjszakák hosszabbak, amelyhez mi is alkalmazkodunk. Az emberi szervezet télen több melatonint, azaz alváshormont termel, ezáltal az alvásigényünk is megnő. A szerotonin-szint (boldogsághormon) viszont lecsökken, és ezeknek a hormonoknak a helyreállása egy lassú folyamat, amely miatt sokszor levertnek, fáradtnak érezzük magunkat.
Télen az étrendünk is eltér a megszokottól. Zsírosabban, szénhidrát dúsabban táplálkozunk, és sok esetben előfordul, hogy nem elég vitamindúsan. Időt kell hagynunk magunknak és szervezetünknek, hogy feltöltődjön, hogy újra energikusak, motiváltak lehessünk. A mozgás és a változatos, egészséges táplálkozás segíthet minket a tavaszi fáradtság gyorsabb túllendülésén. Ha csak tehetjük, próbáljunk meg minél többet a friss. szabad levegőn tartózkodni. Sportoljunk a szabadban vagy sétáljunk, kiránduljunk többet a családdal, házi kedvenceinkkel.
Alakítsuk át az étrendünket!
Nem kell szigorú diétákban gondolkodni. Már az is nagy változást hoz, ha elhagyjuk a feldolgozott élelmiszereket, friss hozzávalókból készítünk otthon mi magunknak ételeket. Fogyasszunk kevesebb zsíros, nehéz, fűszeres ételt. Aki nem vegetáriánus az kerülje a vörös húsokat, helyette válasszon halat, pulyka-, vagy csirkehúst. A zsírosabb halak, mint a lazac, makréla vagy a tonhal kiváló természetes D-vitamin források.
- Természetes D-vitamin forrásként, vegetáriánusoknak kitűnő alternatíva a tojás, a növényi étrendet követőknek pedig abszolút aduász a gomba.
- Fogyasszunk E-vitaminokban gazdag ételeket, hiszen védi a szívet, csökkenti az Alzheimer-kór kialakulását és lassítja az öregedési folyamatokat. Legfontosabb E-vitamin forrásaink a növényi olajak, mandula, mogyoró, tökmag, spenót, tojás és hüvelyesek.
- A tavaszi fáradtság leküzdésében szintén sokat segítenek a B-vitaminok. Növelik a szervezet szerotonin- szintjét is, így hozzájárulnak a boldogsághormon termelődéséhez is.
- A B6-vitamin hatékonyan felveszi a harcot levertséggel, ideggyengeséggel. Hiánya növeli a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, álmatlansághoz, depresszióhoz vezethet. Fogyasszunk minél több természetes B6-vitamin forrást, mint a zeller, brokkoli, spárga, búzakorpa, káposzta.
- Végül, de nem utolsó sorban ne felejtsünk el ilyenkor sem elegendő mennyiségű C-vitamint fogyasztani. Hatása az egész immunrendszerünkre kiterjed, számos zöldségben és gyümölcsben megtalálható, kiváló immunerősítő és megköti a káros szabadgyököket. Az itthon fellelhető legmagasabb C-vitamin tartalmú növény a homoktövis, de kiváló választás még a paprika, csipkebogyó vagy a kiwi is.
A friss zöldségek, gyümölcsök mellett ne feledkezzük el értékes gabonaféléinkről sem, amelyek szintén hozzájárulnak vitalitásunkhoz. A köles könnyen emészthető és teljes értékű fehérjéket tartalmaz, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. De a hajdina is kitűnő választás, hiszen magas magnézium- és kálciumtartalommal rendelkezik. Tartalmazza szinte az összes B-vitamin fajtát, és emellett E-vitamin tartalma is jelentős.
Ne feledjük tehát, ételünk az életünk. A tavaszi vitalitásunk is a konyhában indul, és csak apró változtatásokra és odafigyelésre van szükségünk, hogy a hosszú, hideg téli hónapok után, újra energikusak lehessünk.
Róka Eszter táplálkozás-kiegészítés és sporttáplálkozás-tanácsadó írása
https://vitalmagazin.hu/tizbol-harman-szenvednek-d-vitamin-hianyban-de-konnyen-lehet-tenni-ellene/