Táplálkozásunkkal nem magától a vírustól óvjuk meg magunkat, hanem erős immunrendszerre tehetünk szert, amely ellenállóvá válik a vírussal szemben. Most érdemes még jobban figyelnünk a megfelelő vitaminbevitelre, elsősorban természetes forrásból.
Igyekezzünk minél több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani, hiszen antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek harcolnak a szabadgyökök ellen és így vesznek részt a sejtkárosodásokkal szembeni védekezésben.
Szervezetünknek szüksége van nagy dózisú C-vitaminra
A C-vitamin megtalálható olyan zöldségekben, mint a karfiol, brokkoli, paprika, káposzta, petrezselyem. Már csak ezekből a zöldségekből is változatos étkezést alakíthatunk ki. Fogyaszthatjuk őket köretként akár húsokhoz, főzhetünk belőlük levest, főzeléket.
Emlékszem, gyerekként nálunk gyakran került a vacsoraasztalra héjában főtt krumpli savanyú káposztával, amelyet édesanyám és nagymamám pirospaprikával szórt meg. Bizony-bizony, amellett, hogy nagyon finom volt, a savanyúkáposzta igazi Cvitamin-bombát jelentett a szervezetnek.
A savanyúkáposztát a bélrendszer seprűjének is szokás nevezni, már 1 dl savanyúkáposzta-lé elfogyasztása megsemmisíti a belekben található káros baktériumokat és erősíti a bélflórát, amely elengedhetetlen egészségünk érdekében.
Együnk minél több C-vitamin tartalmú gyümölcsöt, mint például a kiwi, narancs, eper, ananász, alma, fekete áfonya. Ezeknek a gyümölcsöknek a fogyasztása kiváló lehet akár napközben is tízóraira vagy uzsonnára. De fogyaszthatjuk akár a reggeli zabkásánkba vagy joghurtunkba is belekeverve.
Szervezetünknek szüksége van D-vitaminra is
A D-vitamin szintén hozzájárul az erősebb immunrendszerhez. Ha ételeinkből szeretnénk D-vitaminhoz jutni, akkor érdemes gombát, tojást, lazacot, heringet és májat fogyasztanunk. A D-vitamin immunerősítő hatása miatt mérsékeli az influenzás és felsőlégúti megbetegedések előfordulásának valószínűségét is.
Együnk minél több probiotikumot tartalmazó ételt ebben az időszakban
A már fentebb említett savanyúkáposzta mellett fogyasszunk tejtermékeket, mint a kefir, joghurt. Ezeket felhasználhatjuk akár dresszingként, akár egy alakbarát vacsoránál is. Fogyasszunk gyógyteákat, mint például a csipkebogyót a kiemelkedően magas Cvitamin tartalma miatt, kardamomteát az erősebb immunrendszerért, vagy gyömbérteát, amely csillapítja a köhögést és izzasztó hatása révén lázcsillapító tulajdonsággal bír.
Étkezzünk változatosan, ne pánikoljunk, mozogjunk rendszeresen, lehetőség szerint egyedül a friss levegőn és vigyázzunk magunkra és másokra is!
Róka Eszter sporttáplálkozás- és táplálékkiegészítés-tanácsadó írása