A fascia fogalma régóta ismert a szakirodalomban, azonban az ezzel a sokoldalú kötőszövettel kapcsolatos, mélyreható kutatások viszonylag frissek. Ezeknek a vizsgálatoknak köszönhetően az az elképzelés is megdőlt, hogy a nyújtás során csupán az izmokra hatunk. A nyújtás gyakorlata sokat fejlődött az elmúlt évek során, mely leginkább a fascia mélyrehatóbb tanulmányozásának köszönhető.
Mi is az a fascia?
A fascia a testünket behálózó fehér hártyarendszer, ami körbeveszi, beburkolja a szerveket, izmokat, csontokat, idegeket, ereket, azokat elválasztja egymástól, sőt, egy háromdimenziós hálóként a bőrünk alatt a teljes testet behálózó, összefüggő rendszert alkot. Épsége, normál működése elengedhetetlen, hiszen sokrétű feladata van.
A fascia szerepe
Ahogy kívülről a bőrünk „tart össze”, úgy belülről a fascia. Az izmaink, csontjaink, ízületeink mozgásszervi folyamatainak természetesen ezáltal aktív részese, ám sokkal több is ennél. A legújabb kutatások során kiderült, hogy a fascia egyes irányvonalak mentén láncolatokat alkot. Ezek a láncolatok felelősek a test egyes mozgásainak kialakításáért, miközben kulcsszereplői a strukturális felépítés, stabilitás, mobilitás, fájdalomérzet és gyógyulás szempontjából. Emellett fontos szerepet játszik a mechanikai és immunvédekezésben, a tápanyag-raktározásban, az információszállításban, és közvetetten az ízületek védelmében is. A fascia funkcionális megközelítése egyre fontosabb szerephez jut az eddigi edzésmódszerek tekintetében is: gyakorlatilag nincs olyan mozgásforma, amelynek a hatékonyságát ne javítaná az a plusz ruganyosság, mobilitás, testtudat, amelyet elérhetünk a fasciával való tudatosabb foglalkozás révén. A fascialáncolatok működésének javításával, SMR henger és nyújtás alkalmazásával számos mozgásszervi megbetegedés orvosolható.
Hogyan őrizd meg a fascia egészségét?
A fascia egészségének megőrzésében a napi gyakoriságú mozgás kiemelten fontos. Ez nem feltétlenül különül el a hétköznapi edzésmunkától. Vannak olyan gyakorlatok, mozdulatok, amelyek fokozottan hatnak a fascialáncokra, ezeket érdemes beépíteni a normál edzésrutinba.
A fasciák működésénél figyelembe kell venni, hogy lassabban húzódnak össze és nyúlnak meg. A fascia nyújtása így hosszabb időt vesz igénybe, akár 3-5 percig is érdemes egy-egy nyújtást megtartani.
A fasciák nyújtása mellett a tápanyag ellátását is biztosítani kell. Tudjuk, hogy ez a komplex, egész testet behálózó szövet is vízből áll, így a megfelelő vízfogyasztás elengedhetetlen. A hidratáltság jól működő, rugalmas fasciát eredményez, ami a kötőszövet hatékony működését segíti elő.
Ha elhatároztad magad az életmódváltás mellett, keress meg a www.metimestudio.hu oldalon, hogy velem testreszabott, biztonságos és élmény alapú edzéssel érd el a kitűzött célodat.
Horváth Tünde fitneszedző írása