Minél kevesebb szintetikus vegyi anyag kerül a bőrünkre és ezáltal a környezetbe is, annál többet tettünk a fenntarthatóságért is.
Mi a fenntart ható szépségápolás lényege?
Elsősorban a tudatos termékválasztás és a felhasználás módja. Olyan termékeket válasszunk, amik garantáltan természetes alapanyagokat tartalmaznak. Általában ezek nem feltétlenül a legolcsóbb kozmetikai termékek, de ilyenkor érdemes figyelembe venni a saját egészségünket is, mert nem mindegy, hogy mivel érintkezik a bőrünk nap, mint nap.
Első szabály – Figyelj a csomagolásra!
Figyeld a csomagoláson található címkéket, például fair trade, állatkísérletmentes, I’m green logó, FSC, a fényvédők esetében korallbarát termék. Ha ezt a jelzést látjuk a csomagolóanyagokon, hogy FS C, az azt jelenti, hogy az ezzel a jelzéssel ellátott termékek fa alapanyaga felelős erdőgazdaságból és egyéb ellenőrzött forrásból származik.
Az I’m green logó jelentése a zöld műanyag, egy olyan műanyag, melyet megújuló alapanyagokból állítanak elő, a brazil cukornádból nyernek ki. Ez egy lebomló műanyag. A korallbarát azt jelenti, hogy a naptejben található fényvédő nem károsítja a korallzátonyokat. (Például ilyen káros összetevő az oxybenzon.)
A fair trade jelentése: méltányos kereskedelem. A fair trade fogalma leginkább a fejlődő országokból származó alapanyagok és élvezeti cikkek kapcsán került szóba, de kozmetikai hatóanyagok esetén is fontos, például a karitévaj egy ilyen alapanyag. A fair trade kereskedelem lényege, hogy olyan árban állapodik meg a kereskedő és a résztvevő, amely valóban kifejezi a termelők anyagi és munkaráfordításait. A felvásárlói ár kialakítása során figyelembe veszik a mindenkori gazdasági, szociális és ökológiai körülményeket.
Második szabály – A napi bőrápolási rutinodban kerüld el a felesleges dolgok használatát
Például, ha az arcodat egy lemosó termékkel tisztítod meg, nem kell vattakorongot használnod, tedd a kezedbe, masszírozd át vele alaposan a bőröd és utána öblítsd le vízzel. Ha hidratáló tonikot is használsz, amit nem kell lemosni szintén elég, ha a tenyeredbe csepegtetsz és bemasszírozod a bőrödbe. Utána jöhet a krémezés, amihez szintén csak a kezeidre lesz szükség.
Harmadik szabály – Szelektív hulladékgyűjtés
A kozmetikai termékeidet is a szelektív hulladékgyűjtés szabályai szerint dobd ki.
A környezetszennyező anyagok, amik a levegőben vannak milyen hatást gyakorolnak a bőrödre? Sajnos az ma már tudományos tény, hogy a városi emberek bőre, mivel naponta érintkezik légszennyező anyagokkal, akár 20%-kal gyorsabban öregedhet.
Jellemző tünetek lehetnek:
- Bőrszárazság és fakó bőrszín: a szennyező anyagok, az időjárás, a fűtött vagy klímás helység együttes hatása fokozott bőrszárazsághoz vezethet.
- A bőr rugalmasságvesztése, ráncok kialakulása: a bőr öregedése természetes folyamat, viszont a környezetszennyező anyagok úgynevezett oxidatív stresszt okoznak, ami felgyorsítja az öregedést, mert megnő a szabadgyökképződés, ami nagymértékben csökkenti a már amúgy is lelassult kollagéntermelődést a bőrben. A környezetszennyező anyagokkal terhelt bőrön gyakrabban jelennek meg a pigmentfoltok és gyulladások is.
Tehát azzal, hogy tudatosan választasz környezetbarát kozmetikai terméket, rengeteget tehetsz, nemcsak a környezetért, de a saját egészségedért is.
Papp Mónika kozmetikus írása