A zöld szemléletmód életünk minden területén elengedhetetlenné válik, hiszen a bolygónk, és ezáltal a mi jövőnk is függ cselekedeteinktől. A fogyasztói társadalomban hozzászoktunk a bőséges kínálathoz, azonban a XXI. században már azt is mérlegelnünk kell, hogy miből mennyit veszünk igénybe. Ezért az alapanyag és a mennyiség fontos szerepet játszanak az öltözködésben is.
A legkörnyezettudatosabb döntés, ha nem vásároljuk meg azokat a darabokat, amelyekre nincs igazán szükségünk. Ha mégis vásárolnánk, akkor pedig figyeljünk a származásukra. Mengyán Eszter blogger, a Fenntarthatodivat.hu alapítója oszt meg velünk néhány információt a tudatosabb öltözködéshez.
Mennyire elérhetők a környezettudatos alapanyagokból készült ruhák itthon?
Újonnan és másodkézből is lehet ilyeneket vásárolni. Először érdemes magyar gyártókat keresni, majd magyar forgalmazókat, amelyek európai márkáktól válogatnak, de a régiónkban is érdemes szétnézni. Magyarország pici piac, a hazai márkák is inkább Európában gondolkodnak. Illetve a hazai textilgyártás elenyésző, a magyar márkák alapanyagai is többnyire külföldről érkeznek.
Léteznek olyan nagy fast fashion láncok, ahol elérhető például GOTS tanúsítvánnyal rendelkező ruha, fehérnemű. Opció lehet ez is. A pamut mellett a len van felfutóban, ilyen ruhadarabokkal biztosan találkozhatunk.
A pamutot sokan szeretik, de mennyire mondhatjuk környezetbarátnak?
A világon mindenhol használják, és nem csak a ruhaiparban. Bár természetes alapanyag, nagyon szereti a bőrünk, túlhasználata miatt sem tekinthető jelenleg környezetbarátnak. Ezenkívül termesztése rengeteg vizet igényel, emellett nagyon sok növényvédőszert is használnak a farmokon. A különböző tanúsítvánnyal rendelkező organikus pamut jobb választás akkor, ha az adott ruhadarabot utána tényleg rendszeresen viseljük, majd megkímélt állapotban adjuk tovább. Vásárlóként érdemes a GOTS (Global Organic Textile Standard) címkével ellátott pamut ruhát keresni. Azonban az organikus pamut forrása véges, minden márka nem tud erre átállni. Évente 150 milliárd új ruhadarabot csak azért lehet legyártani, mert létezik a poliészter.
Környezettudatos ruhavásárlás öt lépésben
1. Tartsunk néhány hónap vásárlás szünetet, kezdjük el felfedezni a saját ruhatárunkat és ezáltal önmagunkat! Az önismeret a tudatos (ruha)vásárlás alapja.
2. Vásároljunk kevesebb darabot! Nézzük meg, hogy az adott holmit be tudjuk-e szerezni másodkézből – ismerősökről, barátoktól. Nézzünk szét a közösségi média-csoportokban, a használt ruhát online értékesítő felületeken. Ma már rengeteg opció van, ha ruhát szeretnénk beszerezni.
3. Figyeljünk az alapanyagra! Kiemelt szempont, ugyanis a jó minőségű anyagból készült ruhákat tudjuk minél tovább viselni.
4. Egy brit kampány évek óta arra biztat, vásárlás előtt tegyük fel magunknak a kérdést, viselnénk-e az adott ruhát legalább harmincszor. Csak akkor vegyük meg, ha igen a válasz, így máris sokkal környezettudatosabban döntöttünk.
5. Álljon jól és szeressük viselni: készülhet egy ruhadarab bármennyire is etikus körülmények között, bármilyen szuper fenntartható szellemiségben, környezetbarát alapanyagból, ha aztán csak áll a szekrényben.
Wagner Rózsa coach írása
KÖNYVAJÁNLÓ! Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? A HelloBaby ÖKO különszáma sok-sok gyakorlatias tanáccsal szolgál mindazoknak, akik környezetbarát életet szeretnének élni és ezt a gyermekeiknek is meg szeretnék tanítani.
Kattints ide és vásárold meg online: https://hellobaby.hu/webshop/kiadvanyaink/oko-kornyezetvedelem-ujrahaszonsitas-zerowaste/