Bár a ráncokat könnyebb megelőzni, mint kialakulásuk után korrigálni, a legmodernebb hatóanyagokat tartalmazó krémekkel és professzionális kezelésekkel ez utóbbi sem lehetetlen.
Az idő múlásával szinte mindenkinek a bőrén megjelennek az első szarkalábak, a mimikai ráncok, később pedig a mély barázdák. Sok minden okozhatja: a napfény öregítő hatása, a dohányzás, de a bőrnek a beszéddel, nevetéssel, hunyorítással járó igénybevétele is. A mély ráncokat nem könnyű eltüntetni, de a modern ápolószerek hozzájárulhatnak mélységük csökkenéséhez. A kozmetikai cégek szinte folyamatosan fejlesztik ránctalanító készítményeiket, így a legmodernebb hatóanyagokat hívhatjuk segítségül.
Hatékony hatóanyagok
Hidroxy-savak: Az alfa-, béta- és polihidroxy-savak forrásai a gyümölcsök, de a természetes gyümölcssavak szintetikus verziói is használatosak. Ezek a savak eltávolítják a bőr legfelső, elszarusodott rétegét, így csökkentik a ráncok mélységét. Egyes kutatások szerint a hidroxy-savak a feszesítő kollagén termelését is képesek serkenteni a bőrben.
Retinol: Az A-vitamin természetes elővitaminja antioxidáns hatású, véd a ráncokat okozó szabad gyökök hatásától.
Q10 koenzim: A sejtek energiatermelését szabályozó tápanyag jó néhány tanulmány szerint segít a kisebb ráncok eltüntetésében, sőt, a napfény ártalmas hatásai ellen is véd.
Réz és peptidek: A réz minden sejtben megtalálható. Apró fehérje-részecskékkel, azaz peptidekkel kombinálva gyorsítja a sejtek regenerálódását, a sérülések gyógyulását, serkenti a kollagéntermelést, felerősíti az antioxidánsok hatását.
Kinetin: Ez a növényi hatóanyag csökkenti a ráncok mélységét, segít a pigmentfoltok eltüntetésében, anélkül, hogy irritálná a bőrt.
Teakivonat: A zöld-, a fekete és az oolong tea kivonata antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. A ránctalanító krémekben leggyakrabban a zöld tea kivonatát használják.
C-vitamin: Serkenti a feszességet adó kollagén termelődését a bőrben, véd az UV-sugarak kártétele ellen.
Idebenone: A Q10 koenzim kémiai rokona szuperhatásos antioxidáns hatóanyag.
Hialuronsav: A szervezetünkben is megtalálható anyagnak vízmegkötő képessége van. Egyetlen molekulája 1000 vízmolekulát képes megtartani, ezzel segíti a bőr hidratálását.
Professzionális kezelések
A házilagos használatra szánt krémek elsősorban a bőr felső rétegeiben hatnak. Ahhoz, hogy a hatóanyagok a bőr legmélyebb rétegeibe is bejussanak, s itt látványos hatást fejtsenek ki, professzionális kozmetikai kezelések szükségesek. A szakemberek az otthoni krémeknél és szérumoknál komolyabb hatóanyag-tartalmú szerekkel dolgoznak, s ezeket például rádióhullámok, ultrahang vagy gyenge elektromos áram segítségével juttatják be a bőr legmélyébe. Az erőteljes radírozó kezelések, amilyen például a mikrokristályokkal végzett mikrodermabrázió, valamint a kémiai hámlasztás, szintén segíthetnek a ráncok mélységének csökkentésében.
Nem a kozmetika, hanem a plasztikai sebészet eszköztárába tartozik a botox-kezelés, amelynek során a bőr alatti apró izmokat ellazító botulinum-toxint fecskendez az orvos a bőr alá. Ez a mimikai ráncok kialakulását késlelteti, illetve segít eltüntetni a már meglévőket. Hatása azonban nem tart örökké, és a dózissal is vigyázni kell: a mimikai izmok túlzott bénításától ugyanis kifejezéstelenné alakulhat az arc. Más ráncfeltöltő kezelések során a plasztikai sebész kollagént, hialuronsavat vagy szintetikus ráncfeltöltő hatóanyagokat injekcióz a bőr alá. A kezelés tartóssága a beadott anyag tartósságától függ. A lézeres hámlasztó kezelések szintén csökkenthetik a ráncok mélységét.