Amikor a fitnesz területén tervezünk karriert, gyakran hisszük azt, hogy mindehhez elegendő lehet csupán a mozgás szeretete. Sokszor megesik, hogy hobbisportolóból elindulunk a fitneszipar zegzugos labirintusában, ahol csak menet közben derül ki, hogy sokkal többről van szó, mint ahogy azt korábban hittük.
A fitnesz egy hihetetlen gyorsan formálódó iparág
Ha csak az elmúlt 10 évet veszem alapul, akkor is óriási változásokat lehet kimutatni (például a viselhető fitneszeszközök előrenyomulása még 5 évvel ezelőtt sem volt egyértelmű, de a mentális egészség kihangsúlyozása sem). Ezek a formálódások a fitnesz szakembereket a napi munkájuk során azzal a kihívással szembesítik, hogy folyamatosan és több területen párhuzamosan képezzék magukat, s szünet nélkül fektessenek energiát a kapcsolódó szakmák tanulmányozásába is.
Ugyanis a szakma, azaz a technikai vetület mellett a sportolásba adaptált technológia, a vendégigények, a trendek alakulása és főként azok befolyásolása – mert ez is lehetséges már –, az üzleti aspektus és kommunikáció, a szakmához szorosan kapcsolódó pedagógia és pszichológia mind részét képezik az egésznek. Ezek ráadásul szoros kölcsönhatásban is állnak egymással, így ha egy terület kimarad, akkor az egész sem lehet stabil és gördülékeny.
A komoly fitneszszakember többé nem csupán edző
Egy személyben kell, hogy legyen hiteles ember, szakember, vezető és mentor. A szektor tipikusan szabadúszókra és saját üzletet építő proaktív, kreatív és intelligens emberekre épít. Ők azok, akik képesek reagálni mindarra a rapid változásra, melyek körülvesznek minket, s ők azok is, akik végső soron a változások mozgatói is. A jól manőverező kollégák, akik megtalálják a megfelelő módszereket a kritikus időszakokban, gyakorlatilag irányt mutatnak majd a tömegeknek. Épp emiatt hihetetlen lehetőségek vannak a fitneszben, ugyanakkor szinte megjósolhatatlan, hogy hol tartunk majd akár csak 5 év múlva is. Léteznek ugyan az iparágban prognózisok, mérhető tendenciák, trendek, mégis, például a koronavírus realitása azt is megtanította, hogy az életképes mindezt a kiszámíthatóságot pár hét alatt lesöpörni az asztalról. Az online tér felfedezése nemcsak fenekestül forgatta fel az eddigi elképzeléseket, de még inkább megköveteli a szakemberek több területen való jártasságát és nagyfokú rugalmasságát.
Sokakban él az a téves és leegyszerűsített, előítéletektől sem mentes kép, miszerint az edzők kizárólag kigyúrt, ostoba emberek lehetnek, akik nem képesek arra sem, hogy összetett mondatokban kommunikáljanak. Nos, nem tagadom, lehet találkozni kollégákkal, akik csupán egy-két évet töltenek el abban az eszeveszett versenyben, ahol a képzett és nyitott szemmel járó, rugalmas, és kivételes készségekkel rendelkezők fognak csak hosszútávon megmaradni. A kevésbé rátermettek azok, akik idővel mindenképp eltűnnek majd, akárcsak a dinoszauruszok. Lassú mozgásuk és reakcióidejük nem teszi lehetővé a fennmaradást.
A fitnesz, ahogy ma ismerjük 2020-ban, csupán a potenciálja egy kis százalékát mutatja
Elképesztően változatos, egyre jobban definiálható területeket foglal magába és mindezek ellenére gyakorlatilag ma is egy üres vászon. Azok a kollégák, akik elhívást éreznek egészségfejlesztés, wellbeing, holisztikus jóllét, mozgásfejlesztés, rehabilitáció, prevenció, versenysport, hobbisport, rekreáció, terápiás megoldások, junior és szenior korosztályt illetően, szabadon festhetnek erre az üres vászonra és tehetik oda a nevüket a megfelelően színvonalas munkájukkal.
A fitnesz kreatív iparág és a fitnesztrendeket a kreatív és elhivatott kollégák diktálják. Amikor a vendégigényekre és felmerülő problémákra folyamatosan reflektáló szakemberek valóban gondolkodnak és újító szándékú fejlesztésekkel állnak elő, akkor megtörténik a csoda. Akkor megszületik a következő nagy dobás.
Az a fajta nagy dobás, ami végül referenciaponttá válik majd. És ez jelenleg bármely kolléga számára reális lehetőség ebben az iparágban. Ha valamiért, akkor önmagában ezért is izgalmas lehet fitneszkarriert építeni.
Csurgó Krisztina edző írása