Az, hogy a kutyák tudnak-e nevetni nem tisztázott tény, de nyilvánvaló, hogy vidám kifejezéseik boldoggá teszik az embereket, és segítenek a mélyebb kötelék kialakulásában. Felelősségteljes kutyatartóként egyszerű lépéseket követve megőrizhetjük négylábú társaink örömteli és ragyogó mosolyát.
A Waltham Institute szerint a 3 évesnél idősebb kutyák túlnyomó többsége (akár 80%-a) gyulladásos szájüregi problémákkal küzd. Ez nagy terhelést jelent a szervezetüknek, ugyanis rágás közben a baktériumok bejuthatnak a vérbe, és megtelepedhetnek egyes szerveikben. Ahogy odafigyelünk a külső betegségeikre és sérüléseikre, úgy kell figyelnünk a szájfájdalmak észrevehető jeleire is. A fogínybetegség megállapításához figyeljünk a kutya reakciójára miközben megérintjük a száját, fájdalom esetén nem érzi kellemesnek az érintést a kisállat. Ideális esetben az ínyük rózsaszín, fogaik törtfehérek, minimális fogkőlerakódással. Esetenként a fogkő lerakódhat az íny alatt, ezért a háziállatoknak rendszeres állatorvosi vizsgálatra van szükségük.
A Waltham kutatása[i] segít felismerni a kutyáink fájdalmának leggyakoribb tüneteit és jeleit. Mely tünetek jeleznek problémát?
- Kellemetlen lehelet
- Rágás a száj egyik oldalán
- Étkezési nehézségek
- Kevésbé gyakran játszanak a kedvenc játékaikkal
- Kellemetlennek érzik az orruk vagy fejük érintését
- Tüsszögés vagy orrfolyás
- Véres nyál
- Súlyvesztés
- Csomók a szem alatt vagy a szájban
- Visszahúzódó íny
- Távolságtartóbb és kevésbé lelkes magatartás
Finom falatok az egészséges fogakért
A rendszeres fogászati szűréseken kívül számos segédeszköz létezik az otthoni szájápoláshoz. Mindig konzultáljunk állatorvossal a termék alkalmasságáról, aki elmagyarázza a helyes otthoni ápolási eljárást és a termék használatát. A kutya fogászati eszközei közé tartoznak a speciális fogkefék és Dentastix vagy Chewy Chunx jutalomfalatok. Ne feledjük, hogy egyetlen fogászati kezelés sem képes fenntartani a klinikailag egészséges fogínyt. A fogászati kezelések hasznos kiegészítői a lepedék elleni küzdelemnek, de nem helyettesítik a fogmosást és a rendszeres ellenőrzéseket.
Hogyan viszonyulnak a magyarok a kutyák szájhigiéniájához?
A Pedigree felmérése meglepő eredményeket tárt fel a magyar kutyatulajdonosok ismereteiről. Meglehetősen megdöbbentő az a tény, hogy a válaszadók közel fele (49%) nincs tisztában azzal, hogy hogyan tud vigyázni kutyája fogaira, egynegyede (24%) nem tudja, hogy milyen gyakran kell fogászati vizsgálatra vinni kiskedvencét, egyharmada (34%) pedig úgy gondolja, hogy egyáltalán nem kell ápolnia négylábú társa fogait.