Ablakok lakástextiljei otthonunkat meleggé, barátságossá hangulatossá varázsolják, s a rossz arányú ablakok formája, mérete is korrigálható a függöny nagyságával, szabásával. Ma már lehetnek funkcionálisan vagy pazarlóan terjedelmesek, ám még a széles ablakot sem érdemes gazdagon díszíteni, mert túlzsúfoltnak tűnhet.
Ha a drapéria a teljes falfelületet is takarja, az egységes, nagyvonalú térhatást nyújt. A kis ablakok nagyobbnak látszanak, ha a függöny egészen fentről hullik alá a padlóra, míg a kétoldali díszítű kelmék kicsinyítenek.
Vannak, akik szerint nem kell elfedni a nyílászárókat, de az igazság az, hogy a meghitt hangulathoz általában hozzátartoznak a fényt lágyan szétszóró, fátyolszerű, fényáteresztő függönyök. Vannak különféle textúrájú, hímzett, bordűrös, nyomott vagy szövött mintás változatok is. Az anyaguk muszlin, selyem, csipke, pamut vagy batiszt lehet. A fényáteresztőket egészítik ki a sötétítők, amelyek anyaga általában szatén, velúr, plüss, selyembrokát, selyemdamaszt, damaszt, bársony és más hasonlóan jó esésű textília.
Az árnyalatok kulcsfontosságúak: a napos helyiséget hideg színekkel lehet kissé „hűteni”, míg az északi fekvésű szoba meleg színekkel tehető kellemesebbé. Kicsi zugok ablakára világos, apró mintás anyag való. Ha a kilátás szép, az ablakdekoráció legyen visszafogott, ha kevésbé barátságos a látvány, jobb, ha a szobára irányítja a figyelmet.
Fontos, hogy a függöny színe, mintázata összhangban legyen a berendezéssel. Érdemes a sötétítőfüggöny anyagából többet vásárolni és készíttetni néhány plusz kiegészítőt is. Ám csak óvatosan: ha túl sok helyen köszön vissza az azonos szín és anyagvilág, lehet, hogy inkább rontani, mint javítani fogja az összképet. A hangulatos összhatás érdekében fontos a redők bősége, sőt a függöny felfüggesztésének és elhúzásának módja is. A minták nem érvényesülnek jól szoros beráncolásnál, így minél kacifántosabb a minta, annál egyszerűbb legyen az anyag felakasztása.
A függöny nemcsak ablakra való. Szabad használni díszítő szövetet ott, ahol valamit érdemes kiemelni, például festményt, képet vagy falrészletet, de akkor is jó szolgálatot tesz a drapéria, ha a házban valamit takarni kell a kíváncsi tekintetek elől. Függönyt hangfogóként is alkalmaznak, ilyenkor célszerű valamilyen durvább, vastagabb anyagot választani. A lakáson belüli térhatárolásra használt darabok a portier függönyök. Ezek főleg jelzésszerű funkciót töltenek be, és nemcsak textilből, hanem térplasztika-jellegű anyagból, gyöngyből, pálcikából, golyókból is készülhetnek.
Érdemes tudni!
A függönyök élettartamát anyaguk, felfüggesztésük módja, a hőtől való védelmük mértéke és tisztításuk befolyásolja. A pamut anyagú függönyök kevésbé tartósak, mint a poliészter szálasok. Gépi mosásnál a függönyt más kelmékkel nem szabad összerakni, mert megtörik, kiszöszösödik. A hőmérséklet csak 40 Celsius-fokos legyen, az ennél melegebb tartós törést okoz. Szintetikus öblítőszer ajánlatos, a pamuthoz pedig keményítő. A pamutfüggönyöket szárítani, illetve esetenként vasalni kell, a szintetikus függönyök azonnal a helyükre függeszthetők.
Szövetburok a szerelmi fészken
Függönyökkel már régóta védekeznek az emberek a huzat és hideg ellen. Az ágyat körülvevő, mennyezetről lelógatott díszes, vastag, nehéz textilt Európában később a fekhelyhez rögzített faragott oszlopok tartották. A XVIII. században a baldachin drapériája már könnyebb taftból vagy szaténből készült a nehéz brokát és bársony helyett. Manapság újra divat a formabontó hálószobákban. A baldachin egyébként oszlopokon nyugvó díszes tető az ágy, trón vagy oltár felett. Bagdad olasz neve, Baldacco az elnevezés eredete, ahonnan az eredeti baldachinok szövete származott.
Jó tanácsok vásárláshoz
•A függönyök lehetnek természetes szálúak, mesterséges alapúak, üvegszálasak vagy kevertszálúak. Jó tudni, hogy a napsugarak roncsolják a függönyök alapanyagát, különösen a természetes szálból készültekét, míg az üvegszálasakra egyáltalán nincs hatással az ibolyántúli sugárzás.
•A textilt tanácsos alaposabban megvizsgálni természetes fénynél is, ablakhoz állni vele, netán kivinni a bolt elé, mert így jobban látni a valódi színeit.
•A hagyományos redőzéshez legalább kétszeres mennyiségű anyaggal kell számolni. Gondolni kell arra is, hogy mosáskor egyes szövetek összemehetnek.