Az allergia korunk egyik népbetegsége. Bár vita van arról, hogy betegségnek vagy megváltozott állapotnak kell-e tekinteni, egy biztos: ezrek életét keseríti meg, nem kíméli a sportolókat sem. Mit lehet tenni az allergiaszezon idején, hogy állapotunk ne menjen az eredményeink rovására, és egyáltalán tudjunk szabad levegőn sportolni ebben az időszakban?
A sportolók számára fontos kérdés, hogy mit tegyenek, vagy épp mit ne tegyenek az allergiás időszakban. Különösen érintettek a szabadtéri sportokat űzők. Jómagam, mivel futó-triatlonista vagyok, most a futók szemszögéből tekintek a témára, de a kerékpározók is profitálhatnak az alábbi tanácsokból. Előrebocsátom, nem vagyok orvos, ám több mint húsz éve szembesültem azzal, hogy pollenallergiás lettem. Nem szerettem soha teremben futni, és a kerékpáros görgőzés sem tartozott a kedvenceim közé, ezért inkább az allergiás időszakban is kint edzettem. Sokat olvastam a témában, számos szakemberrel konzultáltam, és ezek alapján alakítottam az edzésmunkámat. Mert az természetesen eszembe sem jutott, hogy leálljak. Az orvosok is azt javasolták, hogy a speciális helyzetet figyelembe véve ugyan, de folytassam a munkát. Ennek több mint két évtizede, az ezalatt az idő alatt felgyülemlett tapasztalataim alapján javaslom a következőket.
Melyik időszak a legjobb nekünk?
Első lépésként pontosan meg kell határozni, hogy milyen allergénekre vagyunk érzékenyek, illetve azok melyik évszakban, hónapokban illetve, melyik napszakokban a legaktívabbak. Általánosságban elmondható, hogy szeles időben szinte mindegyik, de például a parlagfű leginkább a déli, kora délutáni órákban szórja a pollenjét. Érdemes kipróbálni, hogy eső után elviselhetőbbnek érezzük-e, vagy épp ellenkezőleg, a párás levegő esetleg tovább fokozza a tüneteinket? Ezeket mindenkinek egyénileg kell kitapasztalnia. Fontos mindig odafigyelni a jelekre! Amennyiben súlyos köhögési rohamok, esetleg nehézlégzés alakul ki, akkor bizony nem szabad folytatni a sporttevékenységet.
További tippek a könnyedebb mindennapokért
Allergiás időszakban érdemes tartózkodni a megterhelő (pl.: intervall) edzésektől, inkább érdemes azt az intenzitást megtalálni, amin az edzés még elvégezhető, de nem okoz súlyos romlást a fizikai állapotban. Ha szükséges, akkor szedni kell a gyógyszereket, ám – különösen komoly szinten versenyzőknek – konzultálni kell az orvossal, nehogy doppinglistán szereplő hatóanyag kerüljön közé! A gyógyszerek mellett fontos az immunrendszer megfelelő feltöltése, gondozása természetes eredetű vitaminok, táplálék-kiegészítők formájában. Fontos a megfelelő mennyiségű, minőségi folyadék fogyasztása is. A szabadban történő edzés után a teljes tisztálkodás – beleértve a hajat is –, valamint a pollenekkel szennyezett ruházat mosása elengedhetetlen.
A napallergia ellen is védekezzünk!
Egy mondat erejéig hadd tegyek említést az egyéb allergiákra. Télen a hidegallergiát megfelelő védőkrémekkel, illetve megfelelő ruházattal lehet kivédeni. A napallergia ellen pedig nem zsíros, jól beszívódó, a bőr légzését nem akadályozó és kellő fényvédő faktorral rendelkező naptej alkalmazásával lehet védekezni. Végezetül egy fontos tapasztalati tény: nem igaz, hogy soha nem lehet kijönni az allergiából. Én az elmúlt 5 évben már teljesen tünetmentes vagyok, nem szedek gyógyszert és a parlagfű is a barátom lett. Úgyhogy van remény!
Ha az allergia kezeletlen marad, az sajnos súlyos betegségekhez vezethet. A légútiak például asztmához, a táplálékallergiák pedig például a májműködés zavarait és bélbetegségeket okozhatnak. Ad abszurdum egy kialakult anafilaxiás sokk az életet is veszélyeztetheti.
Dr. Csisztu Attila edző írása