Ez az állapot akkor jelentkezik, amikor az inak, a szalagok és az izmok nem tudják megtartani a lábboltozatot, ennek következtében a láb ellapul. Ha lúdtalpas futók vagyunk, fokozottan oda kell figyelnünk, ehhez pedig íme, néhány tipp, amelyek enyhíthetik a lúdtalppal járó kellemetlenségeket.
Nincs olyan meghatározó kutatás, amely bizonyítékkal szolgálna arra, hogy a lúdtalpú futók között magasabb a sérülések aránya, mint a magas vagy semleges ívmagasságú futóknál. Mindaddig, amíg nem tapasztalunk semmilyen fájdalmat vagy problémát semleges cipőben való futás közben, valószínűleg nincs szükség stabilizálásra vagy mozgásvezérlő cipőre. Ez ellentétesnek tűnik a hagyományos tanácsokkal, de tartsuk szem előtt, hogy a cipő gyártóknak az az érdekük, hogy az ő terméküket vásároljuk meg. Mielőtt döntünk egy adott cipőről, vegyük figyelembe a személyes preferenciáit, a futási feltételeket, a költségvetést stb. Ha krónikus lábboltozat vagy sarokfájdalmunk van (és biztosak vagyunk abban, hogy a semleges cipő okozza), akkor fontoljuk meg a cipő lecserélését.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő futócipőt?
Ha nem tudjuk, hogyan kell kiválasztani a megfelelő futócipőt, akkor menjünk el egy szaküzletbe, és konzultáljunk a szakemberekkel. Elemezhetik a futó technikánkat, meghatározhatják a láb típusát, majd javasolhatnak egy megfelelő modellt. Ne feledjük, hogy hosszú kutatómunka és kísérletezés, mire megtaláljuk a legmegfelelőbb cipőt!
Tippek lúdtalpas futóknak:
- Kísérletezzünk mezítlábas futással: a kutatások szerint ez segíthet erősíteni lábaink izmait és az inakat. Lehetőleg puha felületen végezzük, például füvön vagy strandon.
- Végezzünk masszázst teniszlabdával: tegyünk egy teniszlabdát a talpunk alá, majd 90- 120 másodpercig gördítsük oda-vissza.
- Veszítsünk súlyt: tény, hogy minél több súlyosabbak vagyunk, annál nagyobb nyomást gyakorol a lábboltozatra. Ez különösen akkor igaz, ha rendszeresen futunk.
- Vegyünk meleg vizes lábfürdőt: 15-30 percig áztassuk meleg, sós vízben a lábainkat, majd két, meleg vízzel megnedvesített törülközővel tekerjük körbe őket.
- Fontoljuk meg ortopédiai eszköz használatát: az egyéni tervezésű ortopédiai eszközök segíthetnek a fájdalom csökkentésében, azáltal, hogy enyhítik a lábboltozat nyomását, ezáltal csökkentve a túlzott mozgással kapcsolatos sérülési kockázatot.
Nagyon fontos, hogy ne tegyünk úgy, mintha nem létezne a probléma. Keressük meg a megfelelő szakembereket és járjunk utána a megoldási lehetőségeknek, mert van megoldás. Ne mondjunk le a mozgás szabadságáról!
A nedves teszt
Otthon is könnyen elvégezhetjük a nedves tesztet. Merítsük az egyik lábunkat a vízbe, majd lépjünk egy papírtörlőre síkfelületen. Ha a talpak teljes felülete látszódik, akkor valószínűleg lúdtalpunk van.
Fésűs Veronika sportfejlesztési mentor írása