A futóedzés felépítése a kezdők számára futópados edzés során sem más, mintha kint a szabadban kezdene valaki a futással ismerkedni. Javasolt, hogy a kezdő futó semmiképpen se kezdjen el beprogramozott edzéssel kísérletezgetni.
Ahogyan a szabadtéren való futásnak, úgy a futópados edzésnek is megvannak az előnyei és hátrányai.
Előnyei, hogy függetlenül a külső környezeti, időjárási viszonyoktól, az edzéstervben nem kell változtatásokat eszközölni, nem kell módosítani az időbeosztáson, és nem utolsó szempont az sem, hogy például télen kevesebbet kell üzemeltetni a mosógépet, hiszen kevesebb futóruhát fogunk átizzadni.
Ugyanakkor a kinti futáshoz képest nehezítő körülmény, hogy ingerszegényebb a környezet – még edzőteremben is, ahol nem vagyunk egyedül – nincs változó táj, és a futás közbeni természetes légmozgás összeadódva a menetszéllel, nem fogja hűsíteni a testet.
Mire figyelj, ha kezdő futóként futópadon akarsz edzeni?
Az egyik, ami fontos, hogy mielőtt ráugranál a szalagra és futni kezdenél, hogy meg kell ismerkedned a géppel. Ajánlatos ezt például egy edzőteremben az ott lévő szakember segítségével kezdeni. Ő fog tudni olyan fontos tanácsokat adni, mint például, hogyan lépj fel, illetve le a szalagról, mit tegyél, ha bármilyen ok miatt hirtelen meg kell szakítani az edzést, illetve, hogy mit szabad és mit nem ajánlott, sőt mit tilos csinálni egy futógépen.
Ha túl vagy a biztonságtechnikai képzésen, akkor kezdődhet a futás. Pontosabban javasolt, hogy kezdj gyaloglással, és akkor válts át futásra, amikor már érzed, hogy stabilan „közlekedsz” a szalagon.
Bemelegítésként gimnasztika, majd a futópadon gyaloglás javasolt. Ezzel az ízületeket, inakat, izmokat felkészítetted a terhelésre. Amikor az első izzadságcseppek megjelennek, akkor lehet kezdeni egy kis laza futással. Ugyanúgy, mintha kint lenne az edzés, azt javaslom, hogy kényelmes, laza kocogás legyen, amíg a pulzus és a légvétel kissé felgyorsul, és ezt szintet tartani addig, amíg nem jelentkezik egy kisebb diszkomfort érzés. Ekkor nem kell megállni, csak átváltani gyaloglásra, amit a pulzus és a légzés normalizálódásáig kell folytatni. Amint ez beáll, lehet újra kocogásra váltani.
Mennyi ideig tartson az edzés?
Az edzés idejét kezdőként a fizikai állapot megszabja, de semmiképp ne legyen több fél óránál és nagyon fontos, hogy a végén levezető lassú gyaloglás legyen, majd a padról leszállva nyújtás.
Akkor csináltad jól az edzést, ha a végén úgy érezted, hogy kissé elfáradtál, de nem merültél ki, és jóleső érzéssel gondolsz vissza (mert akkor legközelebb is ott leszel).
Az edzések előrehaladtával törekedni kell arra, hogy egyre kevesebb legyen a köztes gyaloglás, majd eljutni oda, hogy a fél óra folyamatos futással teljen. Ezután lehet növelni az időtartamot, illetve beiktatni különféle programokat, vagy tempóváltásokat.
A lényeg, hogy minden edzés úgy fejeződjön be, hogy ne a „nagyhalált” érezd. Később annak is eljön az ideje, amikor egy-egy versenyre vagy csúcsjavításra való felkészülésnél keményen meghajthatod magadat.
Én személy szerint javaslom, hogy ne csak futópadon fuss! Amint lehet, ki kell menni a természetbe, semmi nem tudja pótolni a szabad levegőn való mozgás élményét.
Dr. Csisztu Attila edző írása