A gátizom felülről és alulról is nagy terhelésnek van kitéve. Alulról a sok ülés miatt éri a terhelés, felülről pedig a törzs irányából a belső szervek által. Ezért nagyon fontos a helyes testtartás ülés, állás, járás és minden testmozgás közben.
A női és a férfi gát némileg eltér egymástól. A gátat a természet három ponton gyengítette meg a nők esetében a záróizmok által; a férfiak szerencsésebb helyzetben vannak ebből a szempontból, hiszen neki csak két „gyenge pontjuk“ van. Nagyobb százalékban a nőket érinti a záróizmok gyengesége, de a férfiaknál is gondok alakulhatnak ki.
Nézzük a záróizmokat
Hüvely
A hüvelynek kiemelkedő a szerepe, támasztja a belső szervek egy részét úgy, mint a húgyhólyag, a méh és a végbél. Így ha nem elég erős, akkor a belső szervek megsüllyedhetnek. A hüvely gyengesége esetén levegő vagy víz juthat a hüvelybe. Mindkettő kellemetlen, illetve a víz bekerülése fokozza a fertőzésveszélyt. A hüvely meggyengülése ronthatja a szexuális együttlét minőségét és fontos szerepe van szülés esetén is.
Végbél
Ha a végbél körüli izomgyűrű meggyengül, akkor az aranyeres problémákhoz és széklettartási gondokhoz vezethet. Ez mindkét nemet érinti, férfiaknál is gyakran előfordulhatnak aranyeres problémák. Náluk ez a terület fokozott terhelés alatt van, ha súlyokat emelnek. Gondolok itt például a súlyzós edzésekre, vagy csak egy olyan munkakörre, ahol nehéz tárgyakat, eszközöket kell emelni, vagy használni.
Húgycső
A gyenge húgycső izomzata vizeletcsepegéshez és akár inkontinenciához is vezethet. Ez is mindkét nemet érintő probléma.
Ezeket a problémákat el lehet kerülni
Vagy ha már kialakultak, akkor vissza lehet fordítani a gátizom tornával. Ez egy egyszerű, légzéssel összekötött gyakorlat, ami egyaránt hatásos nőknél és férfiaknál. Napi pár percet igényel, ébredés után még az ágyban fekve be lehet építeni a napi rutinba.
A gátizmok tornáztatása esetén nagyon fontos, hogy ne ülésben vagy állásban végezd a gyakorlást, mert ebben a függőleges helyzetben teher alatt van a gát, ami az izmok túlnyújtásához vezethet. Legyél oldalt vagy hanyatt fekvésben, amikor gátizom tornát végzel.
A gátizom torna lépései
A torna lényege, hogy fokozatosan egyre erősebben szorítjuk össze a záróizmokat és ezt követően pedig lazítjuk őket. Fontos a légzés, mindig belégzéssel lazítsd és kilégzéssel szorítsd össze a záróizmokat.
Helyezkedj el kényelmesen hanyatt vagy oldalt fekvésben. Hunyd be a szemed és vidd a figyelmedet a gát területére. Keresd meg rajta a záróizmokat, próbáld különválasztani őket egymástól. Belégzés közben legyen laza az összes záróizom, kilégzés közben félerővel zárd össze egyszerre mind a három záróizmodat. Ismételd meg háromszor ezt a gyakorlatot. Ha elvégezted, akkor belégzéssel lazítsd a záróizmokat, kilégzéssel szorítsd össze félerővel a végbél záróizmot. Ismételd meg ötször. Haladj végig így az összes záróizmodon.
Mire ezeket elvégezted, már bemelegedtek a záróizmok. Ezt követően tudod jobban megdolgoztatni őket.
Belégzéssel lazítsd őket, kilégzéssel szorítsd össze teljes erőddel a végbél záróizmot és tartsd zárva pár másodpercig, miközben kilélegzel. Belégzéssel ellazítod. Ismételd meg ötször a gyakorlatot, majd haladj végig így az összes záróizmodon. Amikor végeztél, akkor a következő kilégzéseddel egyszerre szorítsd össze mind a három záróizmodat, tartsd zárva őket néhány másodpercig, majd belégzéssel lazítsd. Ismételd ötször.
Mindössze ennyi a gátizomtorna, gyakorolj minden nap és hamarosan érezni fogod a jótékony hatásait.
Figeczky Emese tradicionális hathajóga-oktató írása