Egy nemrég készült felmérés szerint európai országokat tekintve Magyarországon a legnagyobb az elhízottak aránya. Napjainkban, Európában és hazánkban a népesség több mint 50 százaléka legalább túlsúlyos és több mint 20 százaléka elhízott.
De talán a gyerekek körében jobb a helyzet? Sajnos nem. Náluk minden negyedik gyerek számít túlsúlyosnak. A helyzet kialakulásának hátterében a kockázati tényezők összeadódnak. Ez nem egyszerűen a túlzott kalória bevitel eredménye. E mellett meg lehet említeni a fizikai aktivitással töltött idő drasztikus csökkenését is (telefon, számítógépnyomkodás, tévé).
Ha távolabbi okokat keresünk
Meg kell említeni a korán bevezetett csecsemő tápszereket szoptatás helyett, a magas születési súlyt, a megváltozott anyagcserét és a genetikai hajlamot. Szélesebb körben az okok között a hátrányos társadalmi helyzet, az alacsonyabb iskolázottság, a rosszabb gazdasági helyzet áll.
A rengeteg felsorolt ok viszont nem mentség a szülői felelősség alól. Egy 10-12 éves gyerek nem azért elhízott, mert „vastag a csontozata” vagy családi örökség, vagy genetikai okok miatt. Ezeket a sláger okokat halhatjuk gyakran a szülők szájából, saját felelősségüket eltakarandóan. Nem. Ezek a gyerekek a szülői figyelmetlenség miatt lesznek túlsúlyosak.
A szülő nem „direkt” figyelmetlen
Hiszen a minden napos stressz a család megélhetéséért sok mindentől elveszi a figyelmünket. A családi feszültségek apa és anya között a gyerekben is lecsapódik, mely nem múlik el hatás nélkül. Az evés, mint menekülés, örömfaktor, hájból fal húzás maguk köré nem tudatos cselekvés. Ha csak azt az időt adjuk össze, amennyit a gyerek telefonnyomkodásra fordít már meg is kaptuk egy jó edzés időtartamát. Hogy a szülő ezt akarja-e menedzselni, ez már viszont az ő felelőssége.
Ha nem vigyázunk gyerekeink egészségére már gyerekkortól kezdve, az életminőségük sokkal rosszabb lesz. Gondoljuk csak végig a most 12 évesen 100 kilogramm feletti fiatalból mi lesz, ha nem kezdünk vele valamit? Milyen testi tünetek (az ízületekre, a gerincoszlopra ható terhelés brutális az egész napos túlsúly cipelés miatt). De megjelenik a belső szervek elzsírosodása, a magas vérnyomás, a kezdődő cukorbetegség, a metabolikus szindróma. Brutális mind külön-külön is, de együtt meg katasztrófa. A lelki tényezőkről se feledkezzünk meg.
Egyetlen módja van ezek elkerülésére. Nem a rengeteg tanulás, a szakkörök, a különórák, a kitűnő osztályzatok hajszolása, hanem a minden napos rendszeres intenzív sportolás párosítva a helyes táplálkozási szokások kialakításával. Ezek mellett simán elfér a sok tanulás is. Ha nem változtatunk már ma, egy katasztrofális állapotban lévő generáció fog felnőni, ami egyedül a gyógyszergyáraknak lesz jó.
Pálos Attila, okleveles testépítésfitnesz szakedző írása