A tél a megfázások, légúti megbetegedések időszaka. Ám mielőtt még elkezdenél gyógyszert tömni magadba, érdemes próbát tenned a gyógynövényekkel, melyek természetes és szervezetbarát módon állítják helyre szervezeted egészségét.
Echinacea
A kasvirág (echinacea) segít a vírusos eredetű megfázások megelőzésben. A növény hatóanyagát tartalmazó szerek szedése akkor is segít, ha már megbetegedtünk, mert gyorsítja a gyógyulási folyamatot. Enyhe, középsúlyos megfázás, légúti és húgyúti fertőzés kiegészítő kezelésére alkalmas.
Kamilla
A kamillavirág a legsokrétűbb gyógynövényünk amelyet külsőleg és belsőleg is alkalmazhatunk. A kamillában előforduló illóolajok gyulladáscsökkentőek, főzete enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, serkenti az immunrendszeri működést. Kamillateás gargarizálással megszüntethető a torokgyulladás. Hörghurut esetén pedig inhalálószerként alkalmazható.
Hársfa
Izzasztó, lázcsillapító, köptető hatású és görcsoldó. Enyhíti a köhögést, a hörghurutos panaszokat, mivel nyákoldó. Külsőleg alkalmas száj- és toroköblítésre és inhalálásra is. A meghűléses tünetek enyhítésére nem kell mást tenni, csak forrón meginni egy-két bögre hársfateát, melegen betakarózni és várni a hatást.
Verbéna
A vasfű már a középkorban is igen kedvelt volt, igaz, akkor szerelmi bájitalt főztek belőle. Hogy ilyen minőségében használt-e azt nem tudjuk, viszont aki megitta, az olyan erős lett, mint a vas, s ez adta a gyógynövény nevét. Bizonyítottan jó nyálkaoldó, megkönnyíti a letapadt váladék felköhögését, ezért forrázatát megfázás és influenza ellen használják. Készítményei alkalmasak az orrmelléküregek és a légutak gyulladásainak kezelésére, valamint antibakteriális kezelés kiegészítésére is.
Zsálya
Az egyik legjobb gyógynövény megfázásra. Leveleinek forrázata kitűnő fertőtlenítő, baktériumölő, gyulladásgátló hatású, a belőle készített tea izzaszt, kitűnő toroköblítő és szájfertőtlenítő, gyógyír a fogíny- száj- és torokfájásra.
Citromfű
Az egyik legkellemesebb aromájú gyógynövény, melynek antivírus-tulajdonságai jól használhatók a megfázás és nátha ellen. Megfázás, influenza esetén izzasztásra használható, de hatékonyan orvosolhatóak vele alvási problémák is.
Lándzsás útifű
Leginkább köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő és váladékoldó hatásáról ismert, ezért a köptetők egyik kiemelt hatóanyaga. Ám ezen felül is számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik: baktériumölő, sebgyógyító, légúti betegségek kezelésében rendkívül hatásos, csökkenti a gyomorégést, szabályozza az emésztési zavarokat (székrekedést és hasmenést egyaránt).