Mindenki egészséges és szép hajra vágyik. Ehhez viszont a fejbőrt is ápolni kell, a kettő ugyanis együtt alkot egységet. Fontos, hogy már a legapróbb változásokra, jelekre is figyeljünk oda.
Az egészséges haj és fejbőr egy egységet képez, a kettőt nem lehet külön kezelni. Az egészséges fejbőr olyan, mint a termékeny talaj, ahonnan a haj növekedéséhez szükséges energiát és tápanyagokat nyeri. Az egészséges fejbőr tiszta, jó tónusú és rugalmas. A fejbőr rugalmasságához szükséges a fejbőrt tápláló érhálózat és kötőszövetek hálózatának épsége, amely garantálja a jó keringést a fejbőrben.
Az egészséges pajzsmirigy nélkülözhetetlen az egészséges hajhoz és körömhöz. A fénytelen, élettelen haj és töredező köröm utalhat a pajzsmirigy hiányos működésére. A megfelelő pajzsmirigyműködéshez fontos a jód, amelynek természetes forrása a hal, de a legtöbb asztali só is tartalmaz hozzáadott jódot.
A haj főként a keratin nevű szaruanyagból áll, amely kedveli a gyengén savas (maximum 5,5 pH) közeget, ami a fej bőrének is jót tesz. Lúg hatására viszont a hajszál színe és alakja is megváltozik. A tengervíz vagy az uszodák klóros vize, csakúgy, mint az erős napsütés, szintén megváltoztathatja a festett vagy szőkített haj színét. A túlzott ösztrogéntermelés – különösen alacsony progeszteronszinttel párosulva – blokkolhatja a pajzsmirigy működését.
Ha fésülködésnél vagy hajmosásnál észrevesszük, hogy a hajszálak vastagsága megváltozott vagy feszül a fejbőr, esetleg gyulladásos pír alakul ki rajta, viszket, netán hullik a haj, mindenképpen forduljunk szakorvoshoz! A rövid fehér hajcsonkok – olyan látvány, mint a rosszul kaszált rét – szintén ezt indokolják. Míg a haj strukturális elváltozásait a legtöbb esetben mechanikus ártalom okozza, addig a fejbőrben elhelyezkedő hajhagymák és részeik károsodása hormonhatásokkal magyarázható.
Ha kimerültek, fáradtak vagyunk, még a hajunk is másképp csillog, veszít rugalmasságából, sőt, a testi-lelki betegségek is gyakran járnak hajhullással. Ezek ellen nehéz védekeznünk, de a helyes hajápolás technikáját egy kis odafigyeléssel könnyen elsajátíthatjuk. A megfelelő hajápolás a mosással kezdődik. Válasszunk hajtípusunknak megfelelő, különösen kímélő sampont! Csak lúgmentes, semleges, esetleg enyhén savas sampont használjunk, amely nem roncsolja a hajat és megőrzi a fejbőr savas köpenyét. Ma már kaphatóak jó minőségű lúg- és szappanmentes, természetes növényi alapanyagú termékek.
Nagyon fontos az alapos öblítés, mivel a sampon maradványa fénytelenné teszi a hajat. A víz hőmérséklete legyen kellemes (ne túl forró), hogy ne vegye igénybe a fejbőrt és a hajat! „A gyakori mosástól – a közhiedelemmel ellentétben – nem lesz zsírosabb a haj. A zsírosodást a faggyúmirigyek túlzott működése okozza, amelyet a samponok nem serkentenek, hiszen alig jutnak el a fejbőrig. Az erős és hosszantartó masszírozás a ludas, tehát legyünk óvatosak és inkább gyakrabban, de kíméletesen mossunk hajat. A naponkénti mosásnál sokkal jobban árt az erős elektromos hajszárító, a túl sűrű fésű, a hajcsavaró vagy a sütővas” – mondja Horváth Eszter fodrász.
Egyedül csak samponnal nem lehet „fényes” eredményt elérni. A hajmosás utáni hajápoláshoz kaphatóak különböző termékek, például hajöblítők, kondicionálók, pakolások. Ezek olyan hatással vannak a hajra, mint a nappali krémek az arcra: simává teszik, és védik a környezet káros hatásaitól.
Szemmel látható hajproblémák:
- a ráeső fényben világos és sötét csíkok láthatóak a hajtömegben (nem melírozás miatt)
- a hajszálvégek felrostozódnak
- puhább és keményebb hajkorona-részletek érzékelhetőek
- a hajtömeg hirtelen ritkul
- a hajszálakon megvastagodások láthatóak
- a kihulló hajszálak mennyisége – tartósan, körkörösen vagy diffúzan – fokozódik
- a nem szokványos helyen észlelt vagy a nemi jellegtől eltérő a szőrnövekedés