Biztos sokszor láttuk már, hogy egy réten vagy egy parkban néhány ember egyforma, lassú, egymásra épülő mozdulatokat tesz, mintha valami láthatatlan dolgot terelgetnének. Ez a kívülálló számára különösnek tűnő mozgásforma a tajcsi, amely bár harcművészet, nagyon fontos az egészségmegőrző szerepe.
Egy európai ember számára a távol-keleti harc- és mozgásművészetek mindig is kuriózumnak számítottak, leginkább a hozzájuk kapcsolódó filozófia és életszemlélet miatt. A saját magunk belső világára való figyelés szinte minden egyes ősi kínai tanításban megtalálható, és nem kivétel ez alól a tajcsi sem, amely egy olyan komplex mozgásforma, amely nem csupán a testre, hanem az elmére és a lélekre is hat. Mivel maga a tajcsi – amelyet legfőbb alapvető erőnek vagy nagy legvégső ökölnek is fordíthatunk – az ősi tao egyik alapvető szimbóluma, a mozdulatsor alapjait jelentő technikák több évszázados múltra tekintenek vissza. A mai formájában létező tajcsicsuant, azaz rövidebb nevén a tajcsit egy taoista szerzetes, Moj Linsin állította össze, és az 1970-es években kezdte el oktatni. Maga a taoista tajcsi 108 egymást követő, lassan végrehajtott mozdulatból áll, és a kínai mester, Duan Shifu tanítása szerint négy dolgot foglal magában: a filozófiát (szemléletet, életvezetési tanácsokat), a gyógyászatot (akupunktúra, masszázs), a harcművészetet (tajcsicsuan), valamint az úgynevezett kozmológiai tudományokat (asztrológia, radiesztézia). A tajcsit eredetileg harcművészetként művelték, a hosszú, széles mozdulatok ugyanis megakadályozták az ellenfelet abban, hogy felvegye a közelharchoz szükséges távolságot. Ezzel szemben ma többnyire az egészség megőrzése, valamint a belső erő fejlesztése céljából gyakorolják művelői.
A tajcsi hatása
A tajcsi mozdulatsorai során úgy tudjuk tökéletes állapotba hozni a testünket, hogy közben nem kell komoly fizikai megerőltetést igénylő gyakorlatokat folytatnunk, csupán hagynunk kell, hogy a lassú mozdulatok közben áramolni tudjon az energiánk. Mindössze arra kell figyelnünk, hogy a gerincünket folyamatosan egyenesen tartsuk, hiszen így a vérkeringésbe több oxigén jut. A kínai orvoslás szerint a test, a szellem és a lélek egyetlen megbonthatatlan rendszert képez, és az olyan gondolataink, mint a bánat, a félelem vagy a düh, közvetlenül rongálják a szervezetet. A tajcsi fontos célja annak az energiának a visszanyerése, amit a múlt és a jövő eseményei feletti aggodalommal és szorongással elveszítünk. A mai ember sajnos eltávolodott attól a képességtől, hogy a pillanatra koncentráljon, a tajcsi pedig ennek a lehetőségét kínálja. A mozdulatsorok végzése közben kulcsfontosságú a légzéstechnika: a hagyományos kínai orvoslás a levegőt tartja a szervezet fő táplálékának, ám ha kizárólag mellkasi légzéssel juttatjuk a levegőt a testbe, a szervek egy része nem jut hozzá kellő mennyiségben, ez pedig fokozza a belső feszültségérzetet. Mindezt a hasi légzés gyakoribb, tudatos alkalmazásával lehet megelőzni.
Kiknek ajánlott?
Azoknak, akik keveset mozognak, azért jó a tajcsi, mert úgy állítja helyre a fizikai és mentális egészséget, hogy a komoly fizikai megterhelés helyett közben kíméletesen edzi a testet. De azoknak is tökéletes, akik sokat mozognak, hiszen a tajcsiban megtalálható mozdulatsor a felpörgetett életritmust segít csillapítani, hogy a szervezet működése visszakerüljön a normális állapotba. Életminőség-javító szerepe mellett segíthet az olyan betegségek kezelésében, mint a rossz vérkeringés, magas vérnyomás, ízületi gyulladás, hátfájdalmak, légzőszervi problémák, emésztési rendellenességek, emellett jótékony hatással van a központi idegrendszerre, az emésztőrendszerre, a légző- és a kiválasztórendszerre. A tajcsi legfontosabb egészségügyi jelentősége, hogy a belső energiánkat egyensúlyban tartva képes hatékonyan megelőzni szinte bármilyen betegséget. A mozdulatsorok felszabadítják a testben megrekedt életerőt, ezáltal biztosítja az életerőt adó csi áramlását az egész testben, ez pedig segít fenntartani a szervezetben lévő egyensúlyt.
A tajcsinak komoly szerepe van abban, hogy növelje az ember energiaszintjét, javítsa a test fizikai tulajdonságait, az egyensúlyt, a fizikai erő, a hajlékonyságot, a kitartást, valamint a mozgáskoordinációt. A lassú mozdulatoknak köszönhetően megnyugtatja az elmét, ezáltal javítja a stressztűrő képességet és a megoldókészséget. S mivel test és lélek szorosan összefügg, a megnyugodott elme stabilizálni tudja a lelki állapotunkat, így a tajcsi gyakorlatait végző embernek pozitív gondolatai lesznek, s amennyiben teljesen át tudja adni magát a mozdulatoknak és a bennük rejlő szellemiségnek, kiegyensúlyozottá válik. A belső béke megtalálása pedig beindítja a test öngyógyító folyamatait, serkenti az immunrendszer működését, ezzel párhuzamosan a belső szervek elhasználódását felgyorsító stresszhormonok szintje is csökken.
Közös gyakorlás
Bár a videomegosztó portálokon nagyon sok tajcsivideót találunk, amelyek során belepillanthatunk a mozgásformákba, a gyakorlatok pontos elsajátításához a legjobb, ha egy képzett oktatóval együtt vágunk bele. Erre jó lehetőség a Magyarországi Taoista Tai Chi Társaság budapesti klubja az V. kerület, Semmelweis utca 2. szám alatt, ahol az érdeklődők megismerkedhetnek a tajcsi 108 lépésből álló mozdulatsorával. Akit pedig megfog a tajcsi világa, az ugyanitt beiratkozhat egy tizenkét hetes kezdőkurzusra, ahol elsajátíthatja a mozdulatok irányát, a kezek, a lábak pontos elhelyezkedését és megtanulhatja a lépések sorrendjét. A három hónapos képzés után indul a haladó csoport, amelynek során még jobban el lehet mélyíteni a kezdőcsoportban elsajátított tudást. Bár a tajcsi alapvetően harcművészeti ág, a Magyarországi Taoista Tai Chi Társaság az edzésein nem oktat harci vagy önvédelmi technikákat, ezeken sokkal inkább az egészségjavításon van a hangsúly.
Ha valaki úgy dönt, hogy meglátogatja a bemutatóalkalmak egyikét, nincs más dolga, mint olyan ruhát vinni magával, amelyben kényelmesen tud mozogni, valamint egy ugyancsak kényelmes sportcipőt.