Fontos, hogy a melegebb idő beköszöntével odafigyelj a futás közbeni hidratálásra, de lényeges az is, hogy az öltözetedre, a napvédelemre is kellő figyelmet fordíts. A szakértő azt is elárulja, hogyan.
A sokadik vacogós, nemszeretem mínuszban lefutott edzéseden biztosan te is kívántad már, hogy legyen már tavasz, meleg, sőt azt sem bántad volna, ha patakokban folyik rólad az izzadtság, csak ne kelljen már ennyi réteget magadra venned. Aztán szinte egyik napról a másikra tényleg megérkezik a tavasz, vele együtt a napsütés, és te nem győzöd lekapkodni a ruháidat, arra eszmélsz, hogy szomjas vagy és nehezen veszed a levegőt… A hosszú tél után a szervezetednek szüksége van pár hétre az átálláshoz. Légy türelmes, pár edzés talán nehezebb, döcögősebb, lassabb tempójú lesz, de utána megszokod a megváltozott körülményeket. A Vital Magazin segítségével megkönnyítheted az átállást, valamint melegben is jobb lesz a teljesítményed.
Kikelet a futócipőknek is
A tavasz több szempontból ideális évszak futás szempontjából. Ilyenkor újrakezdheted a feladatos edzéseket, így a versenyszezonnak is bátrabban vághatsz neki. A futással ismerkedők is ilyenkor indulnak első kilométereikre (a cikk írója 3 éve, márciusban húzott először futócipőt) és nem véletlen, hogy ezekben a hetekben kezdenek tele lenni a futópályák és népszerű futóútvonalak kezdő, a kocogással ismerkedő emberekkel. Tavasszal a megfelelő öltözködés is egyszerűbb – ebben az időszakban egy hosszú, vagy egy rövid ujjú póló, capri- vagy rövidnadrág ideális választás. A ruhakérdésnél sokkal fontosabb azonban a megfelelő hidratálás, hisz a melegben több folyadékot veszítesz, hamarabb megszomjazol.
Tanács 1.: Keresd a kutat
Markocsán Sándor, „Sanyosz”, a Nike Futóklub és a Sanyoszistálló edzője tanácsaival biztosan hidratált maradsz a melegebb időszakban is.
„A tavasz beköszöntével, ahogy a hőmérséklet emelkedni kezd, a több izzadással több folyadékot veszítünk. Érdemes rá felkészülnünk, mert ha a szervezet nem kap megfelelő mennyiségű folyadékot, az komoly problémát, akár kiszáradást is okozhat” – mondja az edző, aki szerint a legkényelmesebb megoldás, ha olyan útvonalat választunk, ahol van köztéri kút (pl. Margitsziget, Római-part), hiszen ilyenkor nem kell vesződnünk a víz cipelésével.
- A köztéri kutak lelőhelyeiről a www.kozkutak.hu oldalról szerezhetsz infót.
Tanács 2.: Rakd az italt a hátadra
„Ha nagyobb a meleg és hosszabbat (15km felett) futunk, akkor csak a víz már nem elég, hiszen rengeteg értékes nyomelemet, sót veszítünk. Ezeket különböző izotóniás italokkal, só készítményekkel tudjuk pótolni” – jelenti ki az edző, aki azt is hozzáteszi: a folyadékot többféleképpen tudjuk magunkkal vinni.
„Talán a leghasznosabb a speciális, testhez simuló hátizsák, amibe futás előtt behelyezzük a folyadékkal teli ivózsákot és menetközben egy csövön keresztül tudunk hidratálni. Hosszú futásokra, ismeretlen útvonalakra érdemes beruházni ilyenre, mert ebbe gélek, sók és egyéb hasznos dolgok is beleférnek.”
- Ne cipeld a palackokat a kezedben futás közben, mert egyrészt nehéz, másrészt féloldalassá teszi a mozgást.