Akad néhány rutinná szerveződött tudás, amelyet a meleg, a nyár aktivizál a konyhában: mindennapossá válik a jégkockatároló, primőráruval telik meg a gyümölcskosár, fontosabbá válik a szavatossági idő, és rövidül a tej, a joghurt és a sütemények élettartama. A megszokottnál kicsivel több figyelem nemcsak egészségesebbé teszi a mindennapi menüt, de megóvhat olyan kellemetlenségektől is, mint a szalmonella vagy más ételfertőzések.
A gyorsan romló élelmiszerek nemcsak apró kellemetlenséget jelentenek: a lazán kezelt higiéniai szabályok nyáron komoly fertőzéseket, mérgezéseket is okozhatnak. A szalmonella, a legismertebb ételfertőzés persze nem a nyári meleg kiváltsága, vendéglátóhelyen, esetleg otthon, a kézről, de szennyezett eszközökről is kerülhet szalmonella az ételekbe. Nagy ellenálló képessége miatt széles körben elterjedt.
Kockázatos ételek
Mindezek miatt a legfontosabb a fertőzés kockázatának csökkentése. Fontos tudni, melyek azok az élelmiszerek, amelyek gyakran hordozói a szalmonella baktériumnak, esetleg könnyen fertőzést okozhatnak. A rizikó-élelmiszerek körébe tartozik a tojás, a hús (szárnyas és vadhús), a tenger gyümölcsei, valamint az ezek felhasználásával készült étkek: a tojásos ételek, a majonéz, a krémek, a sütemények, a különböző húsételek.
Minden évszakban, de nyáron különösen fontos a főzés vagy az étkezés előtti alapos kézmosás, és minden olyan eszköz, dísz (virágcsokor, táska, szatyor) eltávolítása, amiből fertőző baktériumok juthatnának a már megtisztított ételre.
Főszerepben a hűtőszekrény
Bár a tavasz és a nyár különösen a hidegtálak, saláták, zöldségek és gyümölcsök évszaka, nem szabad a sütés idején spórolni. A hidegsültnek is át kell sülnie, inkább hamarabb kell elkezdeni a vacsora összeállítását.
A sütés és a tisztaság mellett kulcsszó a tárolás. Bármilyen élelmiszerről legyen is szó – friss húsról vagy az ebédből maradt ételről –, a lehető legrövidebb ideig, jól lezárva, más ételektől elkülönítve kell tárolni. Mivel a tárolás nyáron szinte kizárólag a hűtőszekrényben történik, nagyon fontos, hogy az megfelelő hőmérsékleten működjön. A hűtőtér hőmérséklete nem csökkenhet 0 °C alá, és nem haladhatja meg a +5 °C-ot. Még a nagy meleg beállta előtt hasznos leolvasztani a készüléket, illetve teljes egészében kitakarítani, fertőtleníteni az ételekkel érintkező felületeket.
Gyorsan múló fertőzések
A fertőzés lappangási ideje fél nap, de akár egy teljes nap is lehet, ami rövidnek tűnik, de ennyi idő alatt nagyon sokan fogyaszthatnak a fertőzött ételből! A legtöbb esetben könnyű lefolyású megbetegedésről van szó: hasmenéssel, hányással, legyengüléssel jár, de előfordulhat komolyabb, kórházi kezelést igénylő fertőzés is. Ilyenkor enyhe diétával és bőséges folyadékkal lehet segíteni a gyógyulást. Ha két-három napnál tovább tart a tünet, esetleg hányás, láz, vagy gyors fogyás jelentkezik, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
Tippek, jó tanácsok
- Az érintett élelmiszereket (halat, tojást, húst) a hűtőben a többi élelmiszertől elkülönítve kell tárolni!
- A hűtőbe csak megmosott élelmiszer – zöldség, gyümölcs, tojás – kerüljön!
- A gyakori szalmonellahordozókat tiszta konyhai eszközökkel ajánlott feldolgozni, majd a konyhai munka után alaposan át kell mosni azokat!
- A húst, a tojást és a tejtermékeket a lehető leghamarabb, de mindenképp a szavatossági idő lejárta előtt fel kell használni.
- Nyáron érdemes lemondani az otthoni joghurt-, aludttej- és túrókészítésről!
- Az otthon elkészített fagylaltot mélyhűtőben sem szabad egy-két napnál tovább tárolni!