Sokan tisztában vannak vele, hogy menzesz alatt nem ajánlottak a jógában az inverz pózok, de hogy pontosan mit és hogyan lenne jó gyakorolni a „nehéz napok” alatt, azt már kevesebben tudják. Pedig fontos, hogy a nők a ciklusukhoz igazítsák a gyakorlásukat intenzitásban és ászana választásban is – máris mutatjuk az aranyszabályokat.
A különböző jóga hagyományok közül talán az Iyengar metódus fekteti a legnagyobb hangsúlyt a menstruációra. Répássy Erika Iyengar oktató a nők ciklusait 4 szakaszra osztotta, amelyek az évszakok “tulajdonságaihoz” köthetők.
- tél – menzesz napjai, csendes, visszahúzódó állapot
- tavasz – aktívabb állapot, emelkedő ösztrogén szint
- nyár – ovuláció időszaka, erős, inspiráló, tevékeny időszak
- ősz – ovuláció utáni fázis, fáradtabb, nem annyira flexibils időszak
Fontos, hogy a nők ezekhez a ciklusokhoz igazítsák a gyakorlásukat mind az intenzitás, mind pedig az ászana választás tekintetében!
Milyen pózokat ne gyakoroljunk menstruáció alatt?
A fordított testhelyzetek, inverz pózok teljes mértékben ellenjavalltak a menzesz alatt, ami azt jelenti, hogy egyáltalán ne csináljuk, amíg teljesen el nem múlnak a piros betűs napok. Ez azért van, mert a belső méh nyálkahártyának salakanyagként kell távoznia a testből, nem szabad bent maradnia – ha nem ürül ki, betegségeket idézhet elő. A fordított pózok megállíthatják vagy lelassítják ennek a „salakanyagnak” a kifelé áramlását a testből, és hosszú távon ez az akadályozottság miómát, cisztát vagy akár endometriózist idézhet elő.
Azokat a pózokat sem érdemes menstruáció során végezni, amelyeknél összeszorul vagy feszül a hasizom. Ezek közé tartoznak a hasizmot erősítő ászanák (pl. csónakpóz), a zárt csavarások, a „test csomózós” ászanák (ahol a láb a fej mögött van), az alátámasztás nélküli hátrahajlások és a kézen egyensúlyozó pózok. Ezek a pózok keményítik a hasfalat és a hasizmokat, illetve a reproduktív szerveket és hőt termelnek a testben. Ezek hatására erősödhetnek a hasi görcsök, növekedhet az idegrendszer irritáltsága és a menstruáció időtartama is.
Ciklushoz igazítva
A menzesz első 1-2 napján a gyakorlásnak pihentetőnek kell lennie, módosított ászanákkal, ahol a megfelelő testrészek alá vannak támasztva hengerpárnával, takaróval, speciális jógapaddal. Ha az ászanát jól kivitelezzük és a megfelelő időtartamban tartjuk ki, a sorozat csökkenti az alhasi görcsöket. A lábak pihennek, ami lecsendesíti az elmét.
Ahogy menstruáció intenzitása csökken, általában a 3-5. napon, bevezethetjük a támasztott álló pózokat. A hónap többi részében folytathatjuk normál gyakorlásunkat, az összes ászana csoporttal (álló pózok, előre hajlások, hátrahajlások, csavarások, alhasra fókuszáló pózok, és inverz pózok). Ha az összes ászana csoportot gyakoroljuk, beleértve az előrahajlásokat és csípőnyitókat, figyelünk arra, hogy a menstruációs időszakban módosított ászanákat végezzük.
Ennek eredményeképpen javul „menstruációs egészségünk”: ciklusunk normál hosszúságúra áll be, kevésbé lesz fájdalmas.
Forrás: http://pest.aumjoga.hu/blog/
https://vitalmagazin.hu/a-menstruacios-ciklus-hatasa-az-edzesre/