A légzés az indiai tradíció szerint a legfőbb energiaforrás, mégis átlagban csak egyharmadát használjuk a tüdőnk kapacitásának. A légzőgyakorlatok fokozzák a légzés tudatosságát, és ezáltal aktiválható, irányítható az életenergia.
Az immunrendszer sejtekből, szervekből, szövetekből álló bonyolult rendszer, amely védekező funkciót lát el, milyenségét a vérkeringés és a hormonok állapota is befolyásolja. A jóga azért képes fizikális síkon hatékonyan karbantartani az immunrendszert, mert a gyakorlatok egyszerre hatnak a szervekre, nyirokkeringésre, hormonokra és a sejtek egészségére. A jógapózok egymásutánjai masszírozzák a belső szerveket és a nyirokcsomókat is. A gyakorlatok segítik a szív munkáját, több oxigént juttatnak el a sejtekbe és a hormontermelést, nyirokáramlást is stimulálják. Mentális síkon elmondható, hogy a jóga nyugtatja, kiegyensúlyozza az idegrendszert és már ezáltal is csökkenti a stresszt. Mint tudjuk, a stressz rendkívüli módon rombolja az immunrendszert. A jóga a jelenben tart, hiszen miközben felvesz az ember egy bizonyos pózt, nem tud másra koncentrálni. Ez segít kizárni a külvilágot, így növeli az immunitást azáltal, hogy csökkenti a stresszt.
Tehát, akármilyen gyakorlatsort állítsunk is össze, mindenképp jótékony hatása van a jógagyakorlásnak az immunrendszerre, de egy kis odafigyeléssel úgy is meg lehet tervezni a gyakorlatsort, hogy az még erőteljesebben támogassa a szervezetünk egészséges működését.
A gyakorlásnak legyen egy felvezetése.
Bármilyen kényelmes ülő helyzetben, csukott szemmel pár percig mentálisan is készülj rá a jógázásra.
Az AUM mantrát legalább háromszor zengesd el, hogy befogadóvá tedd a tudatod a fókuszált gyakorlásra.
Majd a gyakorlást folytasd a fizikai bemelegítéssel, amire néhány kör napüdvözlet tökéletesen alkalmas.
Kezdd az álló ászanákkal, itt az egyensúlyi pozíciókat kiemelném, amik garantáltan a jelenben tartanak.
Majd a kéztámaszos ászanák következhetnek, mint a felfelé és lefelé néző kutya.
Ezután az ülő ászanákkal folytasd, ahol a csavarásos pozícióknak van a méregtelenítésben nagy szerepük.
Majd feküdj le a matracodra és készülj fel a válltámaszos fordított testhelyzetekre, mint a gyertya és az eke, ami azért is előnyös, mert a nyirokáramlást és a szív munkáját is segíti.
Végezd el ezek kompenzációját is, azaz a halpózt.
Levezetésképp relaxálj a hátadon fekve és lazítsd el a testedet.
Légzőgyakorlatokkal a végén vagy az elején is meg – toldhatod a gyakorlásodat, amennyiben fűtenél, a kapalabhati pránajámát érdemes kipróbálni, ha pedig hűtenél, akkor a nadi shodhana pránajámát építsd be a jógázásodba.
Mantrameditációval programozhatod az elmédet az immunerősítés irányába és erre még egy helyes kéztartás felvételével, azaz mudrával rá is erősíthetsz. Mindkét kézen érintsd egymáshoz a hüvelyk- és a mutatóujjak ujjbegyeit, hogy ezzel az úgynevezett chin mudrával is fokozhasd a tudatosságot.
Maximovits Anett hatha-, astanga-, vinyasa- és nőijóga-oktató írása