Amikor ajándékozni szeretnénk, mindig próbáljuk minél kreatívabb ötlet megvalósításával meglepni szeretteinket. Azonban nem minden esetben gondolunk bele, hogy az ajándékozottnak nem feltétlenül egy kötelezettséggel járó ajándék lehet a megfelelő. Pontosan mit is értünk ez alatt?
Az ünnepek közeledtével az állatmentő szervezetek, állatvédők még inkább, és egyre több módon, felületen próbálják felhívni a figyelmet a felelős állattartás fontosságára, és az állat ajándékozásának veszélyeire. Az állattartás mindig felelősséggel jár. Egy élő állat ajándékozása előzetes egyeztetés nélkül pedig bármennyire is jószándékkal történik, hatalmas terhet ró az ajándékozottra.
Az állattartásnak pénzügyi vonzata is van. Nem csak a lakhely, felszerelés, megfelelő táplálék biztosítása, hanem az esetlegesen felmerülő orvosi költségek is. Ezért mielőtt beszerezzük szerettünk részére az általunk kiválasztott házikedvencet, egyeztessünk vele, és alaposan beszéljük át a részleteket. Készen áll ekkora felelősséget a vállára venni? Mert egy kisállat végtelen örömet tud okozni, de ahhoz megbízható, felelős gazdijává kell válnia.
Az egyik legnépszerűbb házikedvenc a hörcsög. Mivel apró termetű, ezért úgy gondolhatjuk, hogy kis helyen is elfér, így tökéletes lesz első kiskedvencnek szerettünk részére. De sajnos ez is egy a sok téves információ közül, ami mind az interneten, mind sok hörcsögtartással kapcsolatos könyvben terjed. A legtöbb kisállat kereskedés sem hazudtolja meg az elavult tartási tudnivalókat, pedig a legtöbb ember szakszerű tájékoztatást várna egy állatokkal foglalkozó boltban. Ezért szeretnénk ebben a cikkben összegyűjteni a hörcsögtartással kapcsolatos alapvető tudnivalókat, valamint a válaszokat a gyakran ismételt kérdésekre – a teljesség igénye nélkül.
A hörcsög rendkívüli területvédő ösztöne miatt csak egyedül tartható kisállat. Ha azonos neműek kerülnének egy lakhelyre, akkor végzetes kimenetele lenne a konfliktusoknak. Ha pedig ellentétes neműek kerülnének össze, akkor nem kívánt szaporulat lenne az eredmény. Felelősségteljes gazdikat találni pedig nem egyszerű feladat. Ne szaporítsunk, a hörcsögöt egyedül tartsuk!
A hörcsög lakhely nagy alapterületű legyen, és maximum 1-2 kisebb félemeletet tartalmazzon. A hörcsögnek nincs szüksége emeletekre, mivel nincs térlátása. Főleg a bajszával és a szaglásával tájékozódik. Így a magaslatokról csak lepottyanna, ami súlyos sérülést is okozhat. Épp ezért fontos, hogy lakhelye megfelelő alapterületű legyen. Aranyhörcsögnek min. 4.000 cm2 (pl. 80×50 cm), törpehörcsögnek min. 3.000 cm2 (pl. 60×50 cm) a helyigénye. A lakhely magassága min. 40-50 cm legyen a nemkívánatos szökések elkerülése végett.
A hörcsög egy éjszaka alatt akár 10-15 km-t is képes megtenni, ezért elengedhetetlen élőhelyén egy megfelelő futókerék. Aranyhörcsögnek min. 28 cm, törpehörcsögnek min. 20 cm átmérőjű kerék beszerzése szükséges. Ebben nem hajlik a gerince, és kényelmesen, egészségesen vezetheti le mozgásigényét. A mókuskerék zárt futófelületű legyen, mivel a rácsokba beakadhat a lába, és akár végtagtörés is történhet. Ha ezt későn vesszük észre, akkor végzetes is lehet számára.
Zsákmányállat lévén az idegen hangoktól vagy szagoktól megijedhet. Lakhelyén legyen elérhető számára több természetes anyagú búvóhely, hogy bármikor behúzódhasson, ha félelemben érzi magát. Válasszunk fa házikót, szénafészket, kerámia bújót, stb.
Nem csak a futókerékben mozog, nagyon szeret alagutakat ásni. Ehhez elengedhetetlen legalább 10-20 cm vastag alommennyiség. Az alom lehet akár forgács is, de jobb a kenderalom vagy a papíralom.
A hörcsögöt tilos fürdetni, mivel könnyen megfázhat, bőrirritációt idézhet elő, tehát többet árt az állatnak, mint használna. Alapvetően tiszta állat, több órát képes eltölteni bundája tisztításával. Erre a legalkalmasabb a fürdőhomok, más néven csincsillahomok. Ezt egy magasabb falú edényben tegyük lakhelyére. Más fajta homokot (pl. madárhomok) ne tegyünk be számára, mert tartalmazhat élesebb szemcsedarabokat, amik sérülést okozhatnak.
A hörcsög magevő állat, ezért fő tápláléka egy megfelelő minőségű hörcsög magkeverék, mely legalább 20-25 különböző magot tartalmaz. Ebből napi egy kanállal kapjon. Bár emberi szemmel nem igazán látható mennyiségűt iszik, de szüksége van minden nap friss vízre. Itatójában naponta cseréljük a vizet. Táplálékát egészítsük ki minden nap egy kevés zöldséggel. Ezen kívül szárított rovarokat is kapjon pár naponta, ezzel biztosítva az ideális fehérjebevitelt.
A hörcsög orvosi ellátását baj esetén mindenképp hozzáértő egzotikus szakállatorvosra bízzuk. Nem egzotikus állatokra szakosodott orvos minden jószándék ellenére is félrekezelheti kiskedvencünket, ami akár halálhoz is vezethet. Vegyük figyelembe azt is, hogy ha hörcsögünk megbetegszik, lehet, hogy messzebb kell utaznunk a megfelelő kezelés érdekében.
A cikk a Hörcsögmentés (Együtt a Kisállatokért Alapítvány) segítségével készült.