Készülj fel a télre és az ünnepekre. Az ünnepek alatt nem csak az egymásnak vásárolt ajándékok tudnak boldogítani minket, hanem sokkal inkább a harmonikus együttlét a szeretteinkkel. Ennek összetevői a feltétel nélküli szeretet, a korábbi gyász vagy szakítás megélése, majd elengedése, az adás és elfogadás egyensúlya, együttérzés és értő figyelés, amik az egységélményt adják.
A csakrák energiaközpontok, amelyek a hormonháztartásunkkal szoros kapcsolatban vannak. Ezeknek az energiaközpontoknak a manuális és mentális stimulálásával blokkokat, elakadásokat távolíthatunk el, amitől könnyebben áramlik át rajtuk az energia. Alulról felfelé haladva a gerinc mentén a gyökércsakra, a szexcsakra és a napfonatcsakra után a negyedik a sorban a szívcsakra. Ez az energiaközpont a mellkas közepén helyezkedik el. Szerveink közül ide kapcsolódik a szív, a tüdő, a karok és a kezek, az immunrendszerünk és a bőrünk.
A szívcsakra működése
A szívcsakra állapota megmutatja, mennyire tudunk szeretni és elfogadni mások szeretetét. Kiegyensúlyozott működés esetén érzelmileg stabilak, boldogok, nyitottak és szeretetteljesek vagyunk. Szívesen segítünk másoknak és amikor hasonló dolgok jönnek velünk szembe, könnyedén be is tudjuk fogadni azokat. Szeretjük a természetet, a Földet, és ellenálló az immunrendszerünk.
Nem megfelelő működés esetén legyengül az immunrendszerünk, és többek között asztma, tüdőgyulladás, szív- és érrendszeri betegségek és bőrbetegségek jelentkezhetnek. Alulműködés esetén zárkózottak és bizalmatlanok vagyunk, szívünkben szomorúság van. Úgy érezhetjük, hogy nem vagyunk eléggé szerethetőek, nehezen tudjuk elfogadni és viszonozni a szeretetet. Túlműködés esetén túl sokat akarunk adni nem törődve azzal, hogy mások befogadóak-e arra, amit mi adni szeretnénk nekik.
Különböző hétköznapi tevékenységekkel is erősíthető vagy harmonizálható a kibillent szívcsakra. Ilyen az érintés, a kezek vagy karok stimulálása kézfogással, öleléssel vagy egymásba karolással. A színterápiát kihasználva körbevehetjük magunkat zöld színnel. Szintén jó hatásúak a társastáncok, a mantraéneklés, az önzetlen munka másokért vagy a meditáció.
A szívcsakra-meditáció előtt lehet végezni légzőgyakorlatokat vagy jógagyakorlatokat is akár, amik előkészítik az elmét a meditációhoz.
Az ászanák közül a hátrahajlítások és mellkasnyitások kifejezetten az említett területre hatnak. Ilyen a kobra, a felfelé néző kutya, a félholdtartás, a teve, a tehénarc, stb. Használhatsz meditáció előtt illóolajokat, mint a bazsalikom vagy rózsa, amelyek megnyugtatják az idegrendszert és segítenek fókuszálni.
Hogyan gyakorold a meditációt?
A meditációhoz helyezkedj el kényelmesen ülve vagy fekve és csukd be a szemedet. Majd a légzésfigyelés után, amikor már az elme lecsendesedett, vedd sorba az embereket, akiket szeretsz, közeli családtagokat, barátokat. Majd a semleges embereket és olyanokat is, akikkel nem harmonikus a kapcsolatod, és mindenkinek egyformán kívánd, hogy legyen boldog és sorban bocsáss meg nekik, szívből, mélyen átérezve a megbocsátás érzését.
Meditáció során ezenkívül használhatsz vizualizációkat is, mint a zöld szín, vagy zengethetsz mantrákat, hiszen minden mantraéneklés energizálja a tüdőt, a szív- és torokcsakrát. Tehetsz magadra ásványokat, mint a rózsakvarc, smaragd és más zöld színű kövek. Használhatod a kéztartások erejét, azaz felvehetsz olyan erőteljes mudrákat, mint a Ganesha, a Lótusz vagy az Andzsali mudra. Illetve a következő megerősítéseket, azaz szankalpákat akár keretes szerkezetben az elején és a végén is kimondhatod magadban a meditáció alkalmával:
“Egyforma mértékben adok és kapok. Mindig körülvesz a támogatás és a szeretet. Szeretek, és engem is szeretnek. Bízom, és bennem is bíznak. Végtelen szeretet vagyok.”
Majd egy rövid visszavezetéssel, szépen lassan a saját tempódban térj vissza a légzésfigyelésre, keresd meg a tested határait, mozgasd meg a végtagjaidat és a saját tempódban nyisd ki a szemedet. Majd vidd tovább a napodba, hetedbe a meditáció során tapasztalt boldogságot.
Maximovits Anett hatha-, ashtanga-, vinyasa- és nőijóga-oktató írása