Gyakorló édesanyaként tapasztalatból tudom, hogy nem könnyű ezekben a hetekben lekötni a családot, pedig mindannyiunknak aktívnak kell maradnunk az otthonlétünk alatt. A mozgás kulcsfontosságú része egészségünk megőrzésének ezekben a szokatlan időkben.
Lehet, hogy fáradt vagy, vagy levertnek érzed magad, de a közös testmozgás jó módja annak, hogy az egész család levezesse a stresszt, és egyszerre mindenkit felélénkítsen. Kihívást jelenthet, hogy a gyerekeket úgy motiváljuk mozgásra, hogy éppen nem tudunk kimenni a szabadba. Arra, hogy a közös családi testmozgás hogyan lehet hasznos és szórakoztató is egyben, hoztam pár tanácsot és trükköt.
Önbizalomból ötös
Arra törekedjünk, hogy a gyerekek aktívak legyenek, és egy családként eddzenek, közben maradjunk pozitívak és nevessünk együtt. Szurkolj gyermekeidnek és kezeld őket bajnokként, ezáltal nagyon nagy hatással lehetsz az önbizalmukra. Azok a gyerekek, akik a szüleikkel sportolnak, büszkébbek lesznek az eredményeikre. Ez erősíti a magukról alkotott véleményüket. Valószínűleg már most te vagy a legnagyobb rajongójuk, de amikor a mozgásról van szó, itt az ideje, hogy még hangosabban biztasd őket, erősebben veregesd a vállukat, vagyis még lelkesebb legyél az elért eredményeik miatt. Ösztönözd az erőfeszítéseket, a kitartást is ugyanúgy jutalmazd mint a teljesítményt. Bátorítsd őket pacsikkal vagy vállveregetéssel, akkor is, ha épp hibáznak. Szánj időt arra, hogy leülj a gyerekekkel és rövid és hosszútávú célokat tűzz ki az elkövetkezendő hétre. Jegyezd le ezeket a célokat és tedd ki a hűtőre.
Ha látják a haladást, a gyerekek is magabiztosabbnak érezhetik magukat. Motiválhatod a gyerekeket edzés utáni teljesítményértékelésekkel, pontozással vagy aranyszínű csillagokkal.
Az élmény része
Érdemes létrehozni egy rituálét a rendszeres sportoláshoz. Ha mindennap ugyanabban az időben mozogtok és fel tudtok állítani ebben rendszerességet, akkor a gyerekek biztonságban érzik majd magukat. Adj teret annak, hogy döntsenek a hangulatot befolyásoló tényezőkről (például zene, eszközök), vagy akár a saját edzésrutinjukat is elkészíthessék. Engedd, hogy ők is értékelhessék a feladatokat. Edzés közben figyelj arra, hogy a mozgás legyen nagyobb arányú és a magyarázatnál próbáld a legfontosabb részeket kiemelni. Beszélgetésre is hagyj időt az edzés végén, engedd, hogy mindenki elmondja, amit szeretne.
És a fő szabály: soha ne veszítsd szem elől a legfontosabb dolgot, a szórakozást!
Gyerünk, hadd szóljon!
A családi közös testmozgáshoz jó ötlet, ha motivációként a család kedvenc zenéire végzitek a kitalált gyakorlatokat. A család körében legnépszerűbb zenék mindenkinek erőt adnak, és segítenek hogy ritmust vigyetek minden mozdulatba. Hagyd, hogy először a gyerekek válasszanak maguknak egy-egy kedvencet, majd a sajátjaidat is vedd fel a lejátszási listára. Válasszatok a bulis diszkó, a régi rock- vagy a vagány popslágerek közül, vagy tegyetek be olyan dalokat, amelyekre vicces közös emlékek jutnak eszetekbe. Így nemcsak a legnagyobb izomcsoportokat aktivizáljátok, de a sok nevetéssel a rekeszizmok is dolgoznak.
Játszani is engedd…
A gyerekek szervezetének mozgásra van szüksége, miután órákat töltöttek tanulással a képernyő előtt. Ráadásul köztudott, hogy a gyerekek legjobban játszani szeretnek, így a motivációt is itt kell keresnünk. De nemcsak ők, hanem sokszor mi, felnőttek is élünk-halunk a versengő feladatokért, játékos feladványokért, és a mozgásos játékoknál megjelenő „fun factor” el is feledteti a közben kifejtett fizikai aktivitás intenzitását. Gyorsabban telik az idő, és az elméd sem csak az izmokra fog koncentrálni. Épp ezért dobd fel a hangulatot, egy kis családi játékkal edzés közben. Oszd ki a feladatokat és szerepeket, így mindenki hasznosnak fogja érezni magát. Váltogasd a játékokat és tevékenységeket, hogy gyermekeid aktívabbak legyenek és kevesebb időt töltsenek a monitorok előtt.
Játékos feladatok
Van, aki forrón szereti Itt a család tagjai ugyanazt az alapgyakorlatot végzik, például a guggolást, majd hirtelen a játékvezető felkiált, hogy: „Tűz van!”, mindenkinek meg kell állnia és felpattanni a hozzá közel álló székre, fotelra vagy kanapéra. A lényeg, hogy senki ne érjen sehogy a tűzforró talajhoz. Majd válasszatok egy újabb gyakorlatot, például a fekvőtámaszt, és folytassátok a játékot, amíg csak bírjátok szuflával.
Rendrakás kis csavarral A gyorsaság egy alapvető szempont, ha fel szeretnénk pörgetni a gyerekeket. Hogyan tudjuk a kellemeset a hasznossal összekötni? A rendrakásos feladatunk során időre kell elvégezni a széthagyott holmik elpakolását, de valamilyen nehezítéssel. Például lehet, hogy a lábfejüket használhatják csak hozzá vagy csak egy lábon ugrálva és egy kezüket használva pakolhatnak.
Útvonalvadászok
Használj felcsavart törölközőket, takarókat vagy plédeket és alakíts ki egy tekervényes útvonalat a lakásban. Ezen az útvonalon kell majd az „útvonalvadászoknak” a leggyorsabban végigmenni úgy, hogy közben ne érjenek az út széléhez, vagyis a felhasznált textilekhez. A gyorsaság mellett az ügyesség is fontos, hiszen aki ezekhez hozzáér annak újra kell indulnia. Mehet a buli?
Játékos nyújtás
A játékos nyújtásunk célja, hogy kinyújtóztasson minden főbb izmot, miközben a gyerekek szórakoznak. Minden nyújtáskor próbáljanak olyan messzire nyújtózni, amennyire csak tudnak valamiért, amit meg szeretnének szerezni. Az előre nyújtó mozdulatoknál például képzeljék el, hogy a kedvenc nasijuk már szinte a kezükben van, csak el kell érniük. A felfelé nyújtó gyakorlatoknál igyekezzenek levenni a szekrény tetején landolt képzeletbeli papírrepülőt.
Mozoghatunk, nyújthatunk vagy nagyokat nevethetünk otthon, miközben megtörhetjük napjaink hangulatát egy kis közös családi szórakozással. És ha mindezt együtt a gyerekek bevonásával és az önbizalmuk fejlesztésére használva tesszük, igazán jól használtuk ki a közösen otthon töltött heteket.
Horváth Tünde fitneszedző, a MeTime stúdió tulajdonosának írása