A hideg időszakban sokkal nehezebb lefogyni, de persze nem lehetetlen – ebben segít az ősi tudomány, az ájurvéda.
A szervezet a téli időszakban a raktározásra van beállítva. Régen ennek volt is értelme, hisz ezekben a hónapokban nehéz volt élelemhez jutni, a zsír pedig szigetelt és melegített. A téli időszak alatt a testünk tehát raktározó üzemmódba kapcsol, és az ünnepek alatt általában teszünk is róla, hogy legyen mit elraktároznia. Télen hajlamosak vagyunk több szénhidrátban gazdag ételt fogyasztani, amelytől észrevétlenül felszalad jó pár kiló ezt aztán csak nagyon nehezen lehet leadni, de természetesen nem lehetetlen.
Fogyás a természet erőinek kihasználásával
„Ahhoz, hogy kora nyárra visszanyerjük bikiniformánkat, már tél végén el kell kezdenünk cselekedni. Nagyon nem mindegy azonban, hogy mit eszünk, teszünk, hogyan és mikor. Ha okosan csináljuk, a természet erőit kihasználva a törekvéseink könnyebben valósulnak meg, és sikeresebbek lesznek”
– mondja Balázs Tünde jógaoktató, természetgyógyász, dietetikus. Na de milyen erőkről is beszélünk ilyenkor? És hogyan tudjuk őket saját javunkra fordítani?
Az ájurvéda Indiából származó, több ezer éves, tapasztalatokon alapuló tudomány: az „élet tudománya”.
Felfogása szerint az egész univerzum 5 őselemből áll, ezek különböző arányú keverékéből áll az emberi test is. Ismerteti a 3 fő testalkatot, és ezeknek megfelelően különböző étkezési, életmódbeli és gyógyítási tanácsokkal lát el bennünket – mondja Balázs Tünde, aki hozzáteszi: nemcsak az emberi alkatokban dominálnak különböző elemek, hanem az évszakok, sőt a napszakok is ezek hatásai alatt állnak.
5 építőkő
- A legfinomabb, legkézzelfoghatatlanabb az éter (vagy űr). Ez gyakorlatilag a tér, amiben elhelyezkedik bármi is.
- A következő finomságú elem a levegő. Ezt már tudjuk érzékelni bőrünk segítségével. A levegő jellemzője a folyamatos mozgás. Minél erőteljesebben mozog, annál jobban érzékeljük.
- A következő elem a tűz. Még mindig megfoghatatlan, de már látjuk.
- A negyedik őselem a víz, amelyet szánkba véve érzékelhetjük az ízét, és bármely íz érzékeléséhez szükségünk van a nedvességre.
- Az ötödik elem a föld. Ez a legnehezebb, legsűrűbb, leganyagibb. Ugyanakkor ez adja a legnagyobb stabilitást. A föld elemhez a szaglás tartozik, mint érzékelés.
Tavaszi szél vizet áraszt
• Tavasszal indul az új élet, ekkor ébredezik a természet. Ahhoz, hogy mozgásba jöjjenek a dolgok, a levegő energiájára van szükség ekkor tehát az éter és a levegő elemek dominálnak. A szél megindítja a folyamatokat, nemcsak a természetben, hanem a testünkben is. Ezért érdemes a tisztító és méregtelenítő kúrákat tavasszal csinálni, ilyenkor a természet ereje támogat minket. Nem véletlen a népszokás, hogy farsang végén kezdődik a nagyböjt, ami húsvétig tart. Tehát, ha meg akarunk mozdulni, ha a lerakódásainktől meg szeretnénk szabadulni, a tavasz a legideálisabb időszak.
• Amikor a tavasz átfordul a nyárba, a tűz elem veszi át a dominanciát. A nyári hónapokban szervezetünk már jelentős terhelésnek van kitéve, ilyenkor érezzük is a vágyat, hogy hűsítő vízű tópartra vagy tengerpartra látogassunk, persze vannak, akik ilyenkor a magas hegyeket részesítik előnyben. A lényeg, hogy a külső környezeti hatásokat próbáljuk ellensúlyozni, hogy a belső egyensúlyunk megmaradjon. Nyáron nem okoz nehézséget 1-1 könnyed gyümölcsnap beiktatása, vagy néhány napig nyers koszton élni a nyáron érő gyümölcsök és nyers zöldségek ugyanis hűtő hatással rendelkeznek.
• Ősszel ismét új szelek fújnak, elszárítva a faleveleket, kiszárítva a bőrünket. Ilyenkor megint az éter és a levegő veszi vissza a dominanciát. Ez azt jelenti, hogy ősszel megint könnyebben megy a méregtelenítés és a fogyás.
• Aztán eljön a tél, amely elnehezít, visszahúzódásra késztet. Az ember fia és lánya ilyenkor nehezebben mozdul ki a jó meleg otthonból. A víz és a föld elemek dominálják az évszakot. Ilyenkor érdemes melegítő hatású ételeket fogyasztanunk, melyek az emésztésünket is segítik.
Miért fontos, hogy jó legyen az emésztés?
Az ájurvéda tanításai szerint a meg nem emésztett táplálékból egyrészt salakanyag képződik, ami kiürül a szervezetünkből, másrészt viszont „méreganyagok” is termelődnek, amik felszívódnak és lerakódnak különböző testrészeinken. Ha gyenge az emésztés hatásfoka, több méreganyag keletkezik. Ezek felhalmozódása nemcsak túlsúlyt okoz, hanem hosszú távon a betegségek forrása is. Másrészt, ha gyenge az emésztés, akkor hiába fogyasztunk egészséges ételeket, nem tudnak a hatóanyagok rendesen felszívódni. Ha tehát szeretnénk külső-belső egyensúlyunkat és egészségünket megőrizni, annak két módja van:
1. Törekszünk arra, hogy olyan ételeket és úgy fogyasszunk, hogy jól meg tudjuk emészteni.
2. Igyekszünk a szervezetünkben felhalmozott méreganyagoktól megszabadulni.
Emellett igyekezzünk észben tartani: az az ideális, ha a gyomor egyharmadát teszi ki a táplálék, egyharmadát a folyadék és egyharmada üresen marad. Ekkor a legoptimálisabb az emésztési folyamat.
Segítenek a fűszerek, gátolnak a zöldségek
Az ájurvéda tanításai szerint az emésztésünk során a tűz elem az, amely a táplálékot átalakítja. Gondoljunk csak bele, mivel tudunk eloltani egy kis tábortüzet? Öntünk rá vizet vagy szórunk rá egy-két lapát földet. Azaz a föld és a víz is csillapítja a tüzet. Ha ezt az évszakok és az emésztésünk viszonylatába helyezzük máris megértjük, hogy a hideg, nedves téli időszakban miért is lassul le az emésztésünk, és miért van ilyenkor jótékony hatása az emésztést javító, könnyítő fűszereknek, amelyek melegítő hatásúak, tehát a tűz elem dominál bennük.
Ha tehát az egyensúlyi állapotot fenn szeretnénk tartani, az emésztésünk tüzét támogathatjuk csípős ízű növényekkel, illetve fűszerekkel. Ide sorolható a torma, a mustár, a retek és a hagymafélék, a fokhagymát is beleértve. Remek emésztésjavító a gyömbér, bevállalósak nyersen lereszelve fogyaszthatják, akik viszont az enyhébb, kellemesebb verzióra szavaznak, jobb, ha tea formájában fogyasztják. Jó minőségű mézzel és friss citrommal a meghűléses betegségeknek is remek ellenszere. A fahéj és a szegfűszeg is melegítő hatású és emésztést javító fűszerek. Ha tejes ételt fogyasztunk, akár tejeskávét, fűszerezhetjük egy kis szerecsendióval, fahéjjal, szegfűszeggel, így könnyebb és jobb lesz az emésztésük – sorolja Balázs Tünde, aki felhívja a figyelmet: gyomorfekély, gyomorhurut és gyomor-bélrendszeri gyulladások esetén a csípős, erős fűszerek fogyasztása nem javasolt!
És mi az, amit kerüljünk?
Balázs Tünde hangsúlyozza: a nyers zöldségek hűtő hatásúak, lassítják az emésztést, több méreganyag keletkezik fogyasztásuk által. Télen tehát vagy pároljuk vagy főzzük, esetleg grillezzük meg a zöldségeket, de semmiképp se fogyasszuk őket nyersen!
Figyeljük az ételre
Adjuk meg a módját az ételek elfogyasztásának. Ne olvassunk újságot közben, ne nézzünk TV-t, ne pörgessük a telefonunkat. Az ételre figyeljünk, mert így tud a legmegfelelőbb összetételű emésztőnedv termelődni.
Rágjunk rendesen
A rágás nagyon fontos. A gyors, szinte rágás nélküli evés azért ártalmas, mert így a gyomornak több és erősebb gyomorsavat kell termelnie, hogy a táplálékot lebontsa, és továbbíthassa a vékonybél felé. Aki kapkodva, gyorsan eszik, annak többször van gyomorproblémája. Ha ugyanis alaposan megrágjuk a falatot, akkor nem csak apróbb darabokban juttatjuk a gyomrunkba, hanem a szánkban a szénhidrátok bontása is megkezdődik, így kevesebb munka jut a gyomorra. Ha a rágás jó alapos, azzal a gyomor munkáját nagyban megkönnyítjük, az emésztés hatékonyságát javítjuk, és nem utolsósorban, hamarabb érezzük azt, hogy jóllaktunk!
Vacsora órához igazítva
Ideális esetben 6 és 7 óra között fogyasszuk el a vacsorát, és utána már csak vizet igyunk. Az ájurvéda szerint a hideg víz fogyasztása nagyban rontja az emésztés hatékonyságát: azt javasolja, hogy forró vizet fogyasszunk annak érdekében, hogy az emésztő tüzet ezzel is támogassuk. Folyadékra szükség van, mégpedig ugyanannyira, mint amennyi táplálékot eszünk. Ha megvacsorázunk időben, azaz este 7-re befejezzük, akkor a táplálék éjjel 1-re már elhagyja a gyomrot és a vékonybél felső szakaszát is, azaz túljut azon a fázison, ahol epével keveredve bomlik tovább. Ha éjjel egykor a májunknak nem az epetermeléssel kell foglalkoznia, akkor tud a méregtelenítésre koncentrálni. Ha viszont rendszeresen eszünk késő este is, a májunk nem győzi a munkát, és a méregtelenítés látja kárát.