Csúnya foltok, viszkető kiütések, égő érzés, fájó hólyagok, ekcémaszerű elváltozások – a nap sugarai mellett napozószerek, citrusfélék és gyógyszerek is okozhatnak ilyen és ezekhez hasonló kellemetlen elváltozásokat. Hogy a nyaralás alatt ne kelljen a bőrgyógyászhoz szaladni, érdemes megfogadni pár jótanácsot a bőr védelme érdekében.
Számos ember bőrén napfény hatására különböző kiütések, foltok, csalánkiütések jelenhetnek meg – ezt a jelenséget nevezzük fényérzékenységnek. Ha megfeledkezünk arról, hogy a napfénytől az árnyék sem véd meg, a kialakuló bőrreakciók megkeseríthetik vakációnkat. A napfény mellett a napozószerek, bizonyos növények, gyógyszerek és a vízparti koktélozás is okozhat kellemetlen tüneteket.
1. Ártalmas napozószerek
A kozmetikai készítmények allergiát válthatnak ki, a napfény és a kozmetikai készítmény együttes hatására pedig fotoallergia alakulhat ki.
„A tünetek nemcsak ott jelennek meg, ahol fény éri a bőrt, hanem a test egyéb pontjain is: a napégéshez hasonló bőrelváltozás, égő érzés a szemben, bőrpír, hólyagok, csalánkiütés, ekcémaszerű bőrelváltozás viszketéssel, duzzanattal, nedvedzéssel és hámlással jelentkezhetnek” – magyarázza dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.
Kiemeli: az allergiáért elsősorban a készítményekben lévő illatanyagok és konzerválószerek a felelősek. Az érzékeny, allergiára hajlamos emberek különös odafigyeléssel válasszák ki kozmetikumaikat – alapvető követelmény, hogy ne károsítsák a bőrt, ne legyenek toxikusak, fényérzékenyítők és a verejtékkel se lépjenek reakcióba.
2. Citrusfélék, növények
Fitofotodermatitisz akkor jelentkezik, ha bizonyos növényekből fényérzékenyítő anyag kerül a bőrre, ami napfénnyel érintkezve égési sérüléshez hasonló tüneteket okoz: a bőr kipirosodik, viszket, fájdalmas hólyagok jelennek meg rajta. A súlyosabb tünetek általában a növénnyel történt érintkezést követő 24 órában alakulnak ki, majd az ezt követő 2-3 napban rendszerint tovább fokozódnak. Dr. Garaczi Edina azt mondja, a citrusfélék – citrom, lime – mellett több, a kiskertekben előforduló növény is okozhat hasonló tüneteket: a leggyakrabban a petrezselyem, a zeller és egyéb gyomnövények által kiváltott panaszokkal találkozik a rendeléseken.
3. Fényérzékenységet okozó gyógyszerek
Bizonyos gyógyszereket ősszel és télen biztonsággal szedhetünk, de tavasszal és nyáron, a napfény hatására bőrkiütéseket, csalánkiütést, ekcémát okozhatnak.
„Az ilyen típusú gyógyszerek UV-sugárzás hatására oxigén szabad gyököket szabadítanak fel, így károsítják a bőrt. A készítmények a napfény hatását felerősítik, úgynevezett foto-toxikus reakciót váltanak ki, így rövid idő alatt napégést, hólyagos bőrtüneteket okozhatnak a napnak kitett területeken” – magyarázza a szakértő.Hozzáteszi: általában a lábszárakon, az alkarokon a póló vonaláig, nyakon, dekoltázson, arcon jelenik meg a vörös, viszkető, sokszor hólyagos bőrtünet.
„A fényérzékenység mellett a gyógyszerek foto-allergiát is kiválthatnak. A különbség a tünetek megjelenésében is megfigyelhető: a foto-allergia tünetei nemcsak a fénnyel való érintkezés helyén jelennek meg, hanem egyéb bőrfelületeken is.”
Tanácsok a megelőzéshez és kezeléshez
- Ha új napvédő terméket használunk, legyünk elővigyázatosak, s mindig egy kis bőrfelületen teszteljük, mielőtt az egész testen alkalmaznánk!
- Gyógyszerek szedése előtt mindig nézzünk utána, hogy az adott készítmény – leggyakrabban az antibiotikumok és gyulladáscsökkentő krémek – okozhat-e fényérzékenységet! Ha igen, az alkalmazásának ideje alatt kerüljük a közvetlen napfényt, illetve a szabadban használjunk fényvédő krémet.
- Fitofotodermatitisz esetén fontos, hogy ne kertészkedjünk direkt napsütésben, emellett a megelőzéshez érdemes védőruházatot viselni. A magas faktorszámú napvédő krém ugyanis a furokumarin fényérzékenyítő hatása ellen nem nyújt elegendő védelmet.
- Panaszok esetén ne kísérletezzünk otthoni kezeléssel. A bőrtünetek ellen antihisztamin és helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő – szteroid-tartalmú – krémek használhatók.
VitalTipp!
A hello baby cosmetics, kisbabáknak és szüleiknek kifejlesztett napozókrém. Mindennapi használatra javasolt az újszülöttek és babák, valamint a felnőttek, érzékeny bőrére, akár olyanok számára is, akik bőrgyógyászati kezelésen mennek keresztül, vagy allergiásak.